سرزمین پارس و گنج پارسی
آموزش علایم و جوغن ، قبور گبر ، کارشناسی سنگ نگاره ها ، گنج ، زیرخاکی و عتیقه
مطالب اخیر
منوی کاربری

نظرسنجی
چه مطالبی مورد پسند شماست؟
مطالب مربوط به کارشناسی جوغنها و دفینه
مطالب علمی پیرامون آریاییان و آیین باستان
انتقال تجربیات کاوشگران در دفینه یابی

+ مشاهده نتایج
مدیران سایت

تبلیغات

قابل توجه دوستان و میهمانان

کاربران گرامی ، استفاده از دستگاه فلزیاب بدون مجوز ، جرم تلقی میشود . این سایت ماهیت آموزشی داشته و فقط مشاوره برای حفظ و عدم تخریب آثار باستانی ، ارایه می دهد . برای دریافت کارشناسی تصویر ، از طریق انجمن اقدام کنید .

آخرین ارسال های تالار گفتمان


بزرگان ساسانی چه کسانی بودند ؟

همانطور که در مطالب قبل عنوان شد هفت خاندان ، از بین طوایف موجود ، به سلسله هخامنشی نزدیک تر بودند و کارهای حکومتی زمان خود را انجام می دادند .

بعد از هخامنشیان ، حکومت سلوکیان برای مدتی بر ایران حکومت کرد که همان گماشتگان اسکندر مقدونی بودند . ولی این حکومت دوام چندانی نداشت و اشکانیان به کمک همین هفت خاندان بر سلوکیه غلبه کردند . این هفت خاندان ، در بین دیگر طوایف ، ارج و قرب بیشتری داشتند و امتیازات خیلی بیشتری نسبت به مابقی داشتند .  به ایشان هفت خاندان ممتاز می گفتند . حال از بین همین هفت خاندان نیز ، سه خاندان یا خانواده ، از دیگران برتری نسبی داشتند که عبارت بودند از خاندان کارن و خاندان سورن و خاندان اسپهبد یا اسپهباذ . هر سه این طوایف لقب پهلو داشتند که به معنی پارت می بود .

ساسانیان نیز همین روش را دنبال کردند . در زمان ساسانیان ، واسپوهران که همان روسای قبایل هفت گانه بودند بسیار مقتدر و دارای امتیازات ویژه ای بودند . البته همین طوایف در زمان جنگ ها ، رشادتهای بسیاری از خود نشان می دادند که نشان می دهد به حق دارای امتیاز بودند . در تاریخ باستان ، نام کارن و مهران و سورن و اسفندیار بسیار شنیده ایم . ایشان از همین طوایف بودند .

حال هفت خاندان ساسانی که بودند و در کجا مستقر بودند ؟

خاندان سلطنتی که همان خاندان پارس بودند .

خاندان اسپهبد پهلو یا اسپهباذ پهلو  که در گرگان مستقر بودند . 

خاندان کارن پهلو که در نهاوند مستقر بودند و بخشی از گارد حکومتی بودند .

خاندان سورن پهلو که ایشان در سیستان کنونی استقرار داشتند و ایشان نیز در گارد حکومتی دخیل بودند .

خاندان زیک که در آذربایجان مستقر بودند و مراقب مرزهای شمال غربی بودند .

خاندان مهران نیز در ری کنونی مستقر بودند .

خاندان اسپندیاز ( اسفندیار ) نیز به مانند مهران در ایالت کمیش بودند سمنان و البرز 

روسای این قبایل ، با نام واسپوهران شناخته می شدند و در تصمیم گیری های بزرگ ، شامل جنگ و صلح و غیره ، مشاور پادشاه بودند .

سرکرده های این قبایل ، با تشریفات ویژه و با نمادهای سلطنتی به خاک سپرده میشدند . دلیل وجود مقابر ، با هدایای زیاد نیز همین امر است . ایشان از آنجا که تحت حمایت کامل پادشاه بودند ، تقریبا تمامی نمادهای پادشاهان را ( به غیر از چند نماد سلطنتی )  بر قبور خود دارند .لینک ثابت

موضوع : مطالب و مقالات علمی مرتبط / مقالات علمی
نظرات برای این مطلب

فرشته از تهران | پنجشنبه 2 مهر 1394 ساعت 21:52
متن نظر ...این هفت خانواده همان هفت خانواده هخامنشیان هستند . فقط اسم لقبشان تغییر کرده و شده واسپوهران . منظور از واسپوهران یعنی واسپوهر ها و یا اینکه واسپوهران خودش یک کلمه بوده . منظورم اینه که اگر یکی از اینها می آمد میگفتند واسپوهر فلانی آمد یا میگفتند واسپوهران فلانی آمد ؟ برام سوال شده لطفا پاسخ دهید
راسی | پنجشنبه 2 مهر 1394 ساعت 23:32
سلام.ras226 هستم . اگر اشتباه میکنم بگویید . این اسم و عدد برای شما آشنا هست یا نه ؟ اگر درست حدس زدم بگویید تا عضو شوم


پاسخ مدیر : بله آقای رحمان . فقط لطفا چراغ خاموش و فقط خودتان . با تشکر
محمد | شنبه 23 آبان 1394 ساعت 06:11
متن نظر ...در مورد واسپوهران که نوشتید دو پرسش وجود دارد اول اینکه در گل مهرهای ساسانی به لقب واسپوهرگان فرمادار بر می خوریم و دوم اینکه در متون ارمنی همزمان با دوره ساسانی واسپوهرگان به عنوان یک استان ارمنی دیده می شود .


پاسخ مدیر : بنده واقعا خوشحال شدم از اینکه افرادی با سطح اطلاعات بالا، خواننده مطالب هستند. متشکرم. نکته ای که به آن اشاره کردید فقط همنامی است و نکته دیگری در بین نیست.

ارسال نظر

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*: