سرزمین پارس و گنج پارسی
آموزش علایم و جوغن ، قبور گبر ، کارشناسی سنگ نگاره ها ، گنج ، زیرخاکی و عتیقه
مطالب اخیر
منوی کاربری

نظرسنجی
چه مطالبی مورد پسند شماست؟
مطالب مربوط به کارشناسی جوغنها و دفینه
مطالب علمی پیرامون آریاییان و آیین باستان
انتقال تجربیات کاوشگران در دفینه یابی

+ مشاهده نتایج
مدیران سایت

تبلیغات

قابل توجه دوستان و میهمانان

کاربران گرامی ، استفاده از دستگاه فلزیاب بدون مجوز ، جرم تلقی میشود . این سایت ماهیت آموزشی داشته و فقط مشاوره برای حفظ و عدم تخریب آثار باستانی ، ارایه می دهد . برای دریافت کارشناسی تصویر ، از طریق انجمن اقدام کنید .

آخرین ارسال های تالار گفتمان


رمزگشایی و تفسیر تندیس یا نشان عقاب در گنج یابی و دفینه

 dafinehyaban

تندیس عقاب ( و شاهین ) یکی از نمادهایی است که در کشورمان تقریبا به ندرت یافت می شود .پیش از آن که به رمزگشایی این نماد بپردازیم لازم است در خصوص چرایی استفاده این نشان ، توضیحاتی ارائه شود .

عقاب ( و شاهین ) در باور ایرانیان پیش از زرتشت ، پرنده ای مقدس بوده است . ایرانیان عقاب را خدای طوفان ، سرور پرندگان ، نماد قدرت ، خوش یمن ، مظهر آسمانها و نشان پادشاهی ایرانیان می دانستند . در زمان زرتشت نیز این تقدس ادامه یافت و با ذکر نام عقاب در اوستا ، بر تقدس عقاب دامن زده شد .

در بند سی و چهارم اوستا ، زرتشت از اهورا مزدا سوال می پرسد که در مقابل مردم بد ذات و بدخواه چه کنم که اهورامزدا پاسخ می دهد پری از عقاب را برتن خود بمال و یا به تعبیری با خود همراه داشته باش . از آن پس بر تقدس عقاب افزوده شد . به طوریکه برخی پری از عقاب ، همراه خود داشتند تا بر توانایی ایشان افزوده شود . بسیاری از بزرگان نیز ، در هنگام فوت و دفن ، در کنارشان پری از بالهای عقاب قرار می گرفت و یا سپر ایشان به پر عقاب آراسته می شد تا هم از تقدس عقاب بهره مند شوند و هم بر توانایی ایشان افزوده شود و هم در مقابل جادوی بد سیرتان ، پیروز و سربلند باشند . 

در باور پیشینیان ، عقاب ( و شاهین ) تا حدی خوش یمن بود که اگر در هنگام لشکرکشی بر فراز آسمان ، عقابی ظاهر می شد لشکریان به شادی و جشن مشغول می شدند زیرا اعتقاد داشتند که اگر عقاب بر سر راه لشکر ظاهر شود بدون تردید لشکر پیروز خواهد شد این نوع نگرش در بین مردم ، وجود داشت . 

عقاب به همین دلیل ، پرنده ای بود که بسیار مورد توجه شاهان و شاهزادگان و بزرگان زمان ، بوده است به طوری که عقاب را پرنده ای درباری می نامیدند و مردم عادی از آن بی بهره و یا کم بهره بودند .به همین دلیل است که نماد عقاب را ، منسوب به شاه و یا شاهزاده می دانند .

با این توضیحات دلیل به کار گیری عقاب بر مقابر روشن شد . هدف از به کارگیری این نشان ، بهره گیری فرد متوفی از تقدس عقاب و مصونیت وی از جادوی بد سیرتان و بد ذات ها و پاک شدن فرد مدفون از گناه و مهم ترین موضوع ، نشان پادشاهی است این نکته که در این مکان فرد با اصالت و یا شاه و شاهزاده ای  که مذهبی بوده و به شعایر دینی واقف و به آن جامه عمل می پوشانده ، آرمیده نیز بسیار مهم بوده است که با نشان عقاب ، به این مهم ، نایل می آمده اند .

حال به بررسی این نماد بپردازیم . عقاب به دو صورت کلی دیده می شود . تندیس عقاب و عقاب حک شده .

تندیس عقاب نیز خود به دو صورت دیده می شود تندیس کامل عقاب و سردیس عقاب .

تندیس ها و سر دیس ها تفسیر بسیار ساده ای دارند . زیرا تندیس ها و سردیس ها یا بر بالاترین نقطه مشرف بر مقبره یا مزار قرار می گرفته و یا بر بلند ترین صخره خود مقبره یا مزار قرار می گرفته است . اگر زیر پای تندیس عقاب شرایط مقابر را نداشت بی گمان نگاه تندیس عقاب ، مشرف بر مزار است که فاصله دوری نخواهد بود و کمتر از ده متر ( بیشترین حالت ده متر است ) با مزار فردی بلند پایه روبرو خواهید شد . مقابر منسوب به عقاب ، اکثرا مقابر با ورودی از سطح زمین هستند یعنی باید دربی پلمپ شده را در صخره ها و یا زمینی تل مانند بیابید .برای کشف درب دالان ، باید دقت و تجربه را به کار گرفت زیرا همانطور که گفته شد ورودی از بالای سطح زمین است .

در مکانهایی که تندیس عقاب بر بالای بلندی قرار گرفته و مکان مورد نظر به مانند وی انگلیسی  v  یا هفت می باشد به طوری که در زیر و پایین نماد عقاب ، دره قرار گرفته و روبروی عقاب شیب تپه ای بلند است و در اطراف عقاب شرایط مقابر و مزار نیست شما با دفینه ای که به قصد پس انداز صورت گرفته روبرو هستید و درب ورودی دالان ، در تپه یا بلندی روبرو قرار دارد در جهت نگاه عقاب صخره ای بلند خواهید یافت که دربی پلمپ شده در خود دارد . 

عقاب حک شده کمی متفاوت از تندیس است . عقاب حک شده نشانه آخر نیست و در جهت نگاه عقاب باید به دنبال نشان آخر بگردید . از علایم همراه  نشان عقاب می توان  به جوغن و مستطیل حک شده اشاره کرد در کنار تندیس ها ، معمولا مستطیل و مربع به کار می رفته است از دیگر نشان های همراه عقاب ، مخصوصا عقاب حک شده ، به مار و افعی می توان اشاره کرد .

ذکر چند نکته را لازم می بینم و این نکات عبارتند از :

تندیس ها به صورت ایستاده هستند . تندیس خوابیده به بغل نداریم .تندیس عقاب از هر جهتی تندیس عقاب است .نمی شود عقاب بودن یک تندیس را ، منوط به جهت خاصی کرد . یعنی نمی شود گفت اگر از این طرف ببینیم شکل عقاب هست .باید از هر جهتی عقاب باشد . باز یا بسته بودن بال عقاب اصلا مهم نیست دوستان داستان سرایی نکنند . اگر زیر پای عقاب ، چیزی بود به طوریکه عقاب آن را شکار کرده باشد هدیه در زیر همان محل است .

موفق باشیدلینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
نظرات برای این مطلب

رضا | چهارشنبه 11 آذر 1394 ساعت 20:06
سلام خدمت دوست عزیز مطلب بسیار آموزنده بود . استفاده کردیم. لطفا نظر خود را در مورد عکسهای که بنده در ( دنباله جالب 3 ) گذاشتم اعلام نمایید
رسول | جمعه 13 آذر 1394 ساعت 02:10
متن نظر ...سلام.توی دشت کنار کوه یک سنگ دایره توی زمین قرار دارد،روی آن سنگ یک عقاب حک شده،سرعقاب به طرف بلندترین کوه آنجاست،،،،چندسال قبل به قله آن کوه رفتم،یک زمین خاکی به مساحت ۲۰*۱۰درقله آن کوه بود،تقریبا هفت گودال به موازات هم کنده شده بود یا باران آنرا شسته بود،من فکر کردم که آنجا گنجی بزرگ بوده وآن را برده اند،چون چند سال قبل از آن پیرمردی که آنجا عشایر بود میگفت چندین بار هلی کوپترسر آن کوه نشسته،وبعد که رفته اند قوطی کنسرو آنجا ریخته بوده،آیا اینها به هم ربط دارند،


پاسخ مدیر : این اتفاق فقط در حوالی همدان و حومه همدان ممکن است افتاده باشد .زیرا در سال 56 به دستور شاه ، چند هیئت کارشناسی ، برای یافتن گنجینه داریوش کبیر ، به شکل سازمان یافته و دولتی دست به کار شدند .در غیر اینصورت بین هلی کوپتر که فقط سازمان های دولتی در اختیار دارند و دفینه مورد نظر ، ارتباطی نیست .نکته مهم اینجاست که بین عقاب حک شده بر روی دشت ، و دفینه بالای قله تردید وجود دارد .
محمدرضا | یکشنبه 15 آذر 1394 ساعت 21:08
متشکر از لطف شما .ممنون که بدون چشمداشت این مطالب را در اختیار عموم قرار میدهید
سیروان | چهارشنبه 18 آذر 1394 ساعت 01:14
سلام . با این نکته کاملا موافقم که باز و بسته بودن بال هیچ فرقی نمیکنه تجربه کردم ...کاملا درست هست ممنونم استاد.
تور کیش - کافه گردش | http://www.cafegardesh.com | پنجشنبه 26 آذر 1394 ساعت 18:23
کافه گردش تور کیش تور لحظه آخری www.CafeGardesh.com قرعه کشی تور کیش رایگان !!! ارسال شده توسط سیستم آی الکسا www.iAlexa.ir
Zaran | سه شنبه 1 دی 1394 ساعت 04:31
دکتر خیلی مردی ....گفته بودم فراموش نمیکنم ...چطور ببینم شمارو ؟


پاسخ مدیر : دوست عزیز بنده دکتر نیستم و در ضمن متاسفانه بنده بر خلاف شما ، فراموشکار هستم و شما را به یاد نمی آورم .در ضمن الزامی برای دیدار نیست . بروید به سلامت .
sezar | چهارشنبه 2 دی 1394 ساعت 02:48
<input type="hidden" name="id" value="969883"><textarea name="txt" id="txt969883" class="comedit" style="clear:both;"><input type="hidden" name="id" value="969883"><textarea name="txt" id="txt969883" class="comedit" style="clear:both;">متن نظر ...سلام قربان باعرض معذرت چند وقتی هست که موفق به باز کردن ایمیلم نشدم خواستم بپرسم چگونه میتونم برای شما چندتا عکس بفرستم تا شما راهنمائی کنید از طریق تلگرام یا واتس آپ میشه ؟


پاسخ مدیر : نخیر متاسفانه
سحر خانم | http://top700.com | شنبه 5 دی 1394 ساعت 17:12
سایت متفاوت و زیبایی دارین خیلی خوشحال شدم دوباره به وبتون اومدم خوشحال میشم به منم سر بزنید
کامران | سه شنبه 29 دی 1394 ساعت 11:23
http://s6.uplod.ir/i/00733/8ahx0gpha4dw.jpg سلام لطفا نظرتونو در مورد این عکس بذارین ممنون


پاسخ مدیر : دوست عزیز در این قسمت امکان استفاده از لینک نیست .لینکها فقط در انجمن کارایی دارند
طراحی سایت | http://tmediaa.com/ | دوشنبه 5 بهمن 1394 ساعت 13:57
شالوده و زیربنای گسترش هر کشور ، فرهنگ است . اُرد بزرگ


پاسخ مدیر : تشکر میکنم از جنابعالی.
طراحی نرم افزار موبایل - اپلیکیشن | http://application.tmediaa.com/mobile-software/ | سه شنبه 6 بهمن 1394 ساعت 11:09
چه بسیار گردن کشانی که به آنی دچار زبونی شدند . اُرد بزرگ


پاسخ مدیر : احسنت . ممنون از شما
علیرضا | سه شنبه 13 بهمن 1394 ساعت 03:43
متن نظر ...سلام.خداقوت.در شیب نسبتا تند کوه نچندان بلندی تندیس عقابی سنگی باابعاد3در3 روی سنگی بزرگتر گذاشته شده و بالهاش جوری است که انگارمیخادبطرف راست پرواز کنه.طرف راستش،شصت هفتادمترپایینتربزرگترین تپه ی متصل بکوه وجودداره و روش سنگ بزرگی بشکل مرغ که طرف چپش 2جوجه سنگی هست وجودداره.وکمی پایینتر سنگی بشکل شترخوابیده بایک کوهان هست.اینها باهم شکل مثل رو میسازن.درضمن درپایین بال چپ عقاب چهره ای مثل شیریا میمون که یه چشمش بنظربسته هست وجود داره.لطفا وخواهشا راهنمایی بفرمایین.


پاسخ مدیر : عزیز من . باور این مورد ؛ کمی سخته . اگر اشتباه بصری نباشه یک کشف تاریخی هست .توصیه میکنم بدون تجهیزات و کارشناس ، قدم از قدم بر ندارید هم خطر ناک است هم پر هزینه . با نوشته نمیتونم کمکی به شما کنم .
وحید | جمعه 16 بهمن 1394 ساعت 14:41
سلام دوست عزیز ایمیل ندارید شما؟


پاسخ مدیر : در قسمت ارتباط با ما هست
حمید | شنبه 8 اسفند 1394 ساعت 00:28
سلام استاد من روی ی کوه بلند نماد بزرگی از ی عقاب رو دیدم که به سمت یک لاک پشت بزرگ خیز برداشته تا اونو شکار کنه میشه منو راهنمایی کنین لطفا
مهران | سه شنبه 18 اسفند 1394 ساعت 19:57
سلام ممنونم از راهنمایی ها و مطالب جالب و مهم شما . میتونید بفرمایید که فایتون ( کالسکه ) با 11 اسب که بهش بسته شده به چه معنیی میتونه باشه ؟ همچنین همونجا کمی دورتر علامت یک دونه چرخ کالسکه هست . در محوطه ای به مساحت 10 متر مربع اشکال عقاب و یک کتیبه با خط میخی و اسب و مار هم هست ممنون و سپاسگذار


پاسخ مدیر : ده اسب باید باشه . بالای سر راکب هم باید دایره ای کوچک باشه با خطوط ریز ..اگر درسته برای بنده بنویسید که چرخ تنها ،پشت کالسکه است یا جلوی مسیر کالسکه ..بسیار بسیار مهم است . نماد مخصوص خشایار شاه چنین بوده . عکس واضح از منطقه و نماد بگیرید و در قسمت موضوع بنویسید به درخواست باستانی .تا کمکتان کنم
mobin | چهارشنبه 19 اسفند 1394 ساعت 11:38
سلام استاد میشه شمارتونو داشته باشم؟ واسه ی سری کارها میخوام نظرتونو بپرسم ممنون


پاسخ مدیر : مبین جان شرمنده تمام دوستان هستم . ببخشید
تبادل لینک اتوماتیک | http://tovama.com/links | چهارشنبه 19 اسفند 1394 ساعت 22:13
سلام خوبی؟ وبت خیلی قشنگه . خوشحال میشم با من تبادل لینک کنی. تبادل لینک وب من اتوماتیکه. لینکمو که ثبت کردی مشخصات لینکتو بزن اتوماتیک خودش ثبت میشه! http://tovama.com/links خوشحالم میکنی. مرسی


پاسخ مدیر : ممنونم از پیشنهادتون .
ریواک | http://www.rivak.ir | سه شنبه 25 اسفند 1394 ساعت 12:28
سلام طراحی رایگان هدر و لوگو برای شما در سایت ریواک http://www.rivak.ir
تو و ما | http://tovama.com | چهارشنبه 26 اسفند 1394 ساعت 16:34
سلام . خسته نباشی. ببین ما وبسایت لوازم کار دست داریم، مثه زیور الات، لوازم منزل و حتی مد و لباس مانتو و انواع دیگه که اگه بمون سر بزنی میتونی ببینی. همشون کار دست هستند و با دستگاه نیستن. واسه حمایت از هنر دست خوشحال میشم به "تو و ما" سر بزنی. http://www.tovama.com مرسی :)


پاسخ مدیر : به روی چشم . حتما
autoshare | http://topak.ir/?p | جمعه 28 اسفند 1394 ساعت 09:43
نرم افزار دریافت کلیپ بدون هزینه اینترنت!! برای توضیحات بیشتر و دانلود رایگان به لینک زیر مراجعه کنید http://topak.ir/?p
تو و ما | http://tovama.com | دوشنبه 9 فروردین 1395 ساعت 23:35
سلام . ببین ما یه سایت زدیم برای حمایت از هنرهای دست ساز. خوشحال میشم بیای محصولاتمونو ببینی چون واقعا تلاش میکنیم بهترین محصولات دست ساز و کارهای هنری رو ارائه بدیم. با اومدنت خوشحالمون میکنی... http://tovama.com مرسی عزیز :)
تو و ما | http://www.tovama.com | چهارشنبه 15 اردیبهشت 1395 ساعت 12:09
سلام . خسته نباشی. ببین ما وبسایت لوازم کار دست داریم، مثه زیور الات، لوازم منزل و حتی مد و لباس مانتو و انواع دیگه که اگه بمون سر بزنی میتونی ببینی. همشون کار دست هستند و با دستگاه نیستن. واسه حمایت از هنر دست خوشحال میشم به تو و ما سر بزنی. http://www.tovama.com مرسی
Mahdigoodarzi | شنبه 18 اردیبهشت 1395 ساعت 00:09
متن نظر ...سلام إستاد خسته نباشی واقعا حال کردم با این سایت و این اموزش های که به مردم نشون میدید. ولی من برای این مزاحم شدم که خودم عکس دارم ولی جطور براتون بفرستم ممنون میشم . تو انجمن رفتم ولی نتونستم


پاسخ مدیر : داخل ستون مطالب را بجویید
سئو و بک لینک | http://rasulaghdami.ir | یکشنبه 19 اردیبهشت 1395 ساعت 13:38
سپاس موفق باشید
sam | یکشنبه 19 اردیبهشت 1395 ساعت 18:28
سلام دوستان حکاکی روی سنگ مسطتیل دارای مثلث و مربع ودایره ولوزی که خوب بهش نگاه میکنیم مثلث ها دایر رو تبدیل به خورشسد کردن معنی این سنگ نگاره چیه روی یک سنگ کوچک دایره هم همین مشخصات هست ولی در چهار سسمت دایره دو عقاب روبروی هم هستند که جمعا 8 هشت عقاب هست دوستان یک سنگ گرد مثل دسته هاونگ است که ته آن عکس سر مار کنده کاری دارد که بچرخانیم ان از دوطرف همان عکس سر مار کنده کاری شده است »


پاسخ مدیر : عالی هست . فیلم بگیر با توضیح حین فیلمبردری . ایمیل بزن تا کمکت کنم .
علی | http://addresssite.com | دوشنبه 20 اردیبهشت 1395 ساعت 00:17
متن نظر ...درودفراوان خدمت استاد،حدودبیست مترمانده به پایین یک کوه نشان عقاب بایک فلش وسه جوغن گرددریک خط روی سنگی تخت نه ایستاده حک شده ،باعرض پوزش اگه میشه راهنمایی کنید


پاسخ مدیر : همه علایم درست هست . تصویر محیط با ذکر منطقه لازم هست
یوسف | سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 ساعت 11:58
سلام بنده چند نشانه کاملا واضح دارم اما در مورد پیگیری و پیدا کردن هیچ اطلاعاتی ندارم در صورت امکان چگونه میتواتم عکسها را برای شما ارسال کنم؟؟


پاسخ مدیر : داخل ستون مطالب اخیر توضیح داده شده
مسعود | سه شنبه 12 مرداد 1395 ساعت 20:54
متن نظر سلام استاد خسته نباشد به خاطر مطالب خوبتون بسیار متشکرم . استاد ی سوال داشتم از محضرتون .. بالای کوهی یه علامت مثلث پیدا کردم ک وسط اون ی سوراخ اندازه قطر مچ دست هست .. مابین یکی از اضلاع مثلث و سوراخ ی سوراخ خیلی کوچیک هست ک کاملا مشخه با دست کندن ... و در امتداد 2 متری اضلاع مثلث سه تا علامت ضربدر روی سه تا تخت سنگ هست ... استاد لطفا راهنماییم کنید با نهایت تشکر از زحماتتون


پاسخ مدیر : تصویر گویا از محل و خود مورد بگیرید و در انجمن قرار دهید اگر لازم بود راهنمایی خصوصی ارسال میشود
reza | دوشنبه 17 آبان 1395 ساعت 14:02
متن نظر ...باسلام داخل یک منطقه کوهستانى نماد یک مار در حدود دومتر که یک مرتبه روى خودش چرخیده رو به یک شکاف قرار داره بالى سر شکاف هم عکس یک سرمار وجود داره در فاصله چهار تا پنج مترى بالى شکاف مجسمه یک لاکپشت وجود داره که تمام اجزا بدنش تقریبا سالم میباشه و در ضمن سر لاک پشتم رو به همون شکاف قرار داره از طریق شکاف طونى حفر کردیم رسیدیم به پنج جوغن داخل یکى از جوغنها یه جوغن کوچیک که تمایل به کناره جوغن بزرگتر داره هم وجود داره جوغن کوچیک به اندازه بند انگشت هست ،در ضمن در حین حفارى مقدارى گاز از طونل خارج شدکه حفارى را رها کردیم و بعد از دو روز که امدیم دیوراه هاى تونل سفید رنگ به مانند تار انکبوت شده بود لطفا بنده را راهننایى کنید تشکر


پاسخ مدیر : جای مهمی میتواند باشد . تصاویر کامل بفرستید . ضمنا داخل هر دخمه ای هر کجا جوغن دیدید به چیدمانش اهمیت ندهید. چونکه جوغن داخل تونل و غار و .... برای امنیت و سلامت کارگرها و توسط خود کارگرها کنده میشده . ربطی به هدیه ندارد فقط نشان میدهد انجا بیشتر از چند روز کار شده
Navid | چهارشنبه 19 آبان 1395 ساعت 12:32
متن نظر ...سلام . من در خصوص مجسمه بزرگ اسب ایستاده سوالاتی داشتم لطفا اگه میتونید کمکمون کنید بگید که عکس رو براتون بفرستم و راهنمایی کنید ؟

ارسال نظر

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*: