سرزمین پارس و گنج پارسی
آموزش علایم و جوغن ، قبور گبر ، کارشناسی سنگ نگاره ها ، گنج ، زیرخاکی و عتیقه
مطالب اخیر
منوی کاربری

نظرسنجی
چه مطالبی مورد پسند شماست؟
مطالب مربوط به کارشناسی جوغنها و دفینه
مطالب علمی پیرامون آریاییان و آیین باستان
انتقال تجربیات کاوشگران در دفینه یابی

+ مشاهده نتایج
مدیران سایت

تبلیغات

قابل توجه دوستان و میهمانان

کاربران گرامی ، استفاده از دستگاه فلزیاب بدون مجوز ، جرم تلقی میشود . این سایت ماهیت آموزشی داشته و فقط مشاوره برای حفظ و عدم تخریب آثار باستانی ، ارایه می دهد . برای دریافت کارشناسی تصویر ، از طریق انجمن اقدام کنید .

آخرین ارسال های تالار گفتمان


گنج و دفینه با نماد ردپای انسان 

( ردپای برهنه به طوری که انگشتان پا نیز حک شده باشد )

dafinehyaban

در خصوص رمزگشایی ردپای برهنه انسان و همینطور برخی چاروق ها ، باید به زمان حک شدن آن ، پی برد .

در ایران عزیزمان سه دوره با کاربردهای مختلف از این نماد ( ردپا و چاروق )  استفاده شده است . از آنجا که مطلب سنگینی خواهد بود به ذکر دو دوره از استفاده این نماد ، خواهیم پرداخت . دوره دوم استفاده این نماد ، شامل اواخر هخامنشیان ، کل دوره سلوکیان ، اشکانیان و در آخر ساسانیان و به صورت پراکنده در زمان حکومتهای اسلامی ، بوده است . این دوره دارای هدایاست

دوره سوم استفاده از این نماد ، به دوره اسلامی می رسد . نکته بسیار جالبی در استفاده این نماد در دوره اسلامی وجود دارد که به آن به صورت مختصر می پردازیم .

در زمان حمله اعراب به ایران و شکست ساسانیان ، اعراب کمر به قتل فرهنگ و تمدن ایران و ایرانی بستند . این رویه اعراب ، در بسیاری از مراکز فرهنگی و هنری و .... به کار گرفته می شد . زیرا ایرانیان خود را بسیار بالاتر و متمدن تر از اعراب می دیدند ( البته به حق بالاتر بودند و هستند ) . اعراب مهاجم ، با سخیف شمردن ایرانیان ، در عرصه های مختلف ، قصد حکومت کردن بر ایرانیان داشتند .

عموم مردم ایران ، برای حفظ فرهنگ و تمدن و آثار کهن خود ، به صورت خود جوش ، در مناطق مختلف کشور ، به فریب اعراب و مهاجمان عرب پرداختند .

اعراب با معرفی دین جدید و همچنین معرفی پیامبر و بزرگان ( چه نظامی و چه مذهبی ) وارد کشور شدند . ایرانیان نیز برای مصون نگه داشتن هر چیزی ، از بزرگان مذهبی زمانه خود ، تا آثار باستانی موجود را به همین مواردی که مورد تایید اعراب بود وصل می کردند تا امنیت حاصل شود . برای مثال مقبره کوروش را ، با نام آرامگاه مادر سلیمان نبی معرفی کردند تا هم از تخریب مصون باشد و هم بتوانند مراسمات مذهبی را انجام دهند . از این دست موارد ، بسیار زیاد است . بسیاری از بزرگان مذهبی ایرانی و آرامگاهشان ، همینگونه مصون ماند . 

ردپای برهنه یکی از همین موارد بود . ردپاهای موجود را ، ایرانیان ، برای اعراب ردپای واقعی اشخاص مورد تایید اعراب معرفی کردند . هنوز هم در برخی نقاط کشور ، ردپای حک شده توسط بشر را ، به جای ردپای واقعی فلان سردار عرب و یا فلان روحانی مذهبی می شناسند . 

البته و صد البته ردپای بزرگان دینی و مذهبی وجود دارد که بسیار هم متبرک است ولی مارا با این ردپاها کاری نیست و صحبت ما پیرامون ردپاهایی است که توسط بشر حک شده و بسیار هم شبیه رد پای واقعی بزرگان دینی است . 

تا این دوره ردپاها دارای هدیه هستند . 

نسل بعدی که حاکمان عرب بر ایشان حکم میراند تحت تاثیر همین القائات بود . بعد از چند نسل به طور کلی ، ایرانیانی که کمتر به پیشینه خود آشنایی داشتند به واقعی بودن ردپاها معتقد شدند . بسیاری از ایرانیانی که به روحانیون و بزرگان مذهبی اسلام ، علاقمند شده بودند و بسیار طالب آن بودند که فلان فرد مذهبی و روحانی ، دارای ارج و قرب بیشتری نسبت به روحانیون دیگر باشد اقدام به حکاکی جای پا به صورت دستکن ، بر روی سنگها کردند و آن را به عموم مردم ، ردپای واقعی روحانی مذکور معرفی کردند و آن را موهبتی از جانب خدا دانسته و بر امتیازات روحانی مذکور می افزودند . مردم عادی نیز ، پیرامون آن حلقه زده و آنرا معجزه ای می دانستند و نذر و نیاز می کردند و این نذورات ، به جیب همان اشخاصی سرازیر میشد که ردپاها را در زمین خود حک میکردند و آنرا ردپای فلان امامزاده معرفی می کردند .

این دوره از ردپاها ، دارای هدیه نیست بلکه برای منفعت شخصی فرد یا افرادی حک شده و عموم مردم هم بی اطلاع از این موضوع ، نذر و نذور میکنند .

حال چگونه میتوان فهمید که ردپا متعلق به چه دوره ای است ؟

ردپاهایی که جنبه بهره برداری از نذورات دارند و خالی از هدایاست دارای چند مشخصه کلی هستند . اکثر این نمادها روی سنگ های کبود رنگ حکاکی شده اند . سنگ یشم یکی از موارد پرکاربرد این نماد است . تمامی این نمادها روی سطح زمین هستند یعنی شما نماد جای پای جعلی را روی تنه صخره به صورت عمودی نخواهید دید . پای خود را در تمامی این نمادها قرار دهید در ارتفاع قرار ندارد . بسیار خوش تراش و بدون علایم مشخصه دیگر است .

بهترین نقطه موجود و بهترین شکل موجود آن ، حک شده به طوریکه انسان به حقیقی بودن آن شک میکند . با این علایم به دنبال دفینه نباشید هیچ چیز گیر شما نخواهد آمد .

گاها در دوره های بعد از اسلام ، نماد ردپا به همراه هدیه هم کشف شده که نشان می دهد در برخی نقاط ایران ، هنوز رسوم گذشته پابرجا بوده است البته بسیار کم و به ندرت این اتفاق خواهد افتاد نکته ای که می توان به آن اکتفا کرد آن است که به همراه رد پای انسان ، نشانه های دیگری هم یافت شود که نشان دهنده وجود هدایا باشد .

حال بپردازیم به دوره دوم استفاده این نماد و اصلی ترین دوره آن :

ردپای برهنه و گاها چاروق به همین ترتیب ، به دو صورت کلی دیده می شود . روی سطح زمین و دیگری در بلندی ( تنه صخره و یا ...)

رد پای راست روی سطح زمین تفسیر ساده ای دارد . پای راست روی زمین ، معمولا نشانه وجود قبر است نه مقبره . هرجا که پای چپ فرود آمد هدف است . اگر شرایط قبر را نداشت در کمتر از پنج متری به سمت انگشتان قبری خواهید یافت .

اگر در کمتر از بیست سانتی متری ردپا اسکنه وجود داشت بدون شک با هدیه روبرو خواهید شد در راستای اسکنه حرکت کنید کمتر از بیست متر فاصله دارید .

ردپای چپ روی زمین نیز مشابه همین تفسیر است با این تفاوت که فاصله هدیه کمی کمتر است . 

ردپاهایی که در امتداد هم هستند و به گونه ای برداشت می شود که در حال نشان دادن راه هستند نیز وجود دارد و فاصله هدیه را به ما گوشزد میکند . هرچه تعداد ردپا بیشتر باشد فاصله بیشتر خواهد بود . 

ردپای حک شده بر بلندی و تنه صخره ها به دو صورت رمز گشایی می شود اگر به صورت مورب موجود باشد محل تلاقی همان صخره با زمین ورودی شماست . ردپا بر روی صخره موید وجود مقبره ای زیر همان صخره یا داخل همان جاست . 

در هر صورت ردپای حک شده مورب در بلندی به صورت تنها ، مسیر نمی دهد بلکه تاکید بر وجود مقبره در همانجا دارد . مگر اینکه علایم دیگری همراه آن باشد .

ردپای حک شده به صورت صاف بر بلندی در گاهی مواقع مسیر رانشان میدهد اسکنه یکی از موارد پرکاربرد این نماد است . در مسیر اسکنه باید دنبال نشانه آخر بود . 

معمولا ردپا دارای هدیه است .

دوره ای دیگر هم ردپا کاربردی بوده که از نظر تاریخی مهم است ولی از نظر مادی خیلی ارزشمند نیست که به آن نمی پردازیم . رد پا و پنجه دست ، علایمی هستند که در دوره های مختلف ، کاربرد مختلف داشتند و بحث بسیار گسترده ای است به همین دلیل به صورت تیتر وار بیان شد تا موجبات خستگی دوستان را فراهم نیاورد . به امید آن که به کار آید .

 

 

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
نظرات برای این مطلب

تارخ | چهارشنبه 6 آبان 1394 ساعت 23:21
متن نظر ...واقعن مطلب سنگینی بود. توضیحات تکمیلی با اینکه وقت گیره و شاید به کار نیاد ولی خیلی مفیده. چون با چرایی و فلسفه نمادها و علایم آشنا می شویم. ممنون از اینکه اینگونه مطالب را ثبت می کنید. فقط دوره اول را تشریح نکردید. اینطور برداشت می شود که مربوط به قبل هخامنشی و بدون طلاست؟ درسته؟
نوبخت | شنبه 9 آبان 1394 ساعت 23:01
جای پا در شمع سوزهای مذهبی میتونه بار داشته باشه.؟ یک قدمگاه هست که شمع روشن میکنن ولی مقبره و زیارتگاه نیست. احتمال هدیه هست ؟
رزیتا کاشانی | http://ialexa.ir | یکشنبه 10 آبان 1394 ساعت 09:16
www.iAlexa.ir افزایش Bazdid سایت و وبلاگ شما www.iAlexa.ir
Farsan rety | یکشنبه 10 آبان 1394 ساعت 18:46
چاروق و کفش و ردپا باهم فرق تفسیری دارند؟ کدوم یکی پر کاربرد تره؟ لطف کنید کمی در مورد این موضوع هم توضیح دهید .. بسیار ممنون و متشکر از تضیحات کامل شما در مورد چرایی نماد ردپا و امثالهم ...
سحر | http://top700.com | دوشنبه 18 آبان 1394 ساعت 00:30
بدون تعارف عرض کنم سایت خیلی زیبایی دارین


پاسخ مدیر : متشکر از لطف شما.
سحر خانم | http://top700.com | دوشنبه 25 آبان 1394 ساعت 11:47
سایت متفاوت و زیبایی دارین خیلی خوشحال شدم دوباره به وبتون اومدم
سحر جووووون | http://top700.com | دوشنبه 25 آبان 1394 ساعت 17:29
خیلی خوشحال شدم دوباره به وبتون اومدم باعثه افتخاره شما هم به من سر بزنین


پاسخ مدیر : سلام ممنون از لطفتون ... چشم حتما
majed | دوشنبه 25 آبان 1394 ساعت 23:49
متن نظر ...استاد سلام عالی عالی عالی
امیر حسین | شنبه 10 بهمن 1394 ساعت 19:00
متن نظر ..شما راجب همه نوع رد پا صحبت کردید الا پایی که در زیر زمین تراش خورده که پای چپ میباشد که ی پا کوچکتر روی ان حک شده وسنگ معمولی هست به اندازه ی کف دست که تراش خورده میباشد توضیح دهید لطفا
ebrahim | جمعه 23 بهمن 1394 ساعت 03:48
متن نظر ...سلام استادخسته نباشیدمن چندنمونه حکاکی دردست دارم ک ردپاهم هست آیاعکسش بفرستم میتونین ی خورده راهنماییم کنین


پاسخ مدیر : دوست گلم . عکسها را بفرست ولی اگر دیر شد ناراحت نشی .
صابر | شنبه 24 بهمن 1394 ساعت 14:28
متن نظر ..سلام به انجمن گرامی خواهشمند است مطالبی در موردانواع تومولوس(ثپه های باستانی) بذارید


پاسخ مدیر : چشم
امجد | پنجشنبه 24 تیر 1395 ساعت 02:52
متن نظر ...باسلام جای پای چپ وصاف در داخل یک سنگ وجود دارد که خود جای پا نوع جنس سنگش باسنک ثابت فرقداره .اگر لازم باشه تصویرش ارسال میشه آیا باری اونجا وجودداره باتشکر


پاسخ مدیر : تصویر با اطلاعات بیشتر برای انجمن بفرستید نتیجه میگیرید
امین | یکشنبه 21 شهریور 1395 ساعت 05:58
متن نظر ...باسلام دو رد پای نسبتا گود و وسط آن یک جوغن گرد نسبتا گود به چه معناست و چگونه محاسبه میشود.لطفا راهنمایی کنید ممنون


پاسخ مدیر : خیلی خوبه . کجای ایران ؟ در مطالب توضیح داده شده
محسن | شنبه 8 آبان 1395 ساعت 23:57
متن نظرسلام خسته نباشید خدا خیرتون بده .یه سوال داشتم یه تکه سنگ پیداکردم 7سانت کف پا 8سانت بلندی چکمه نشون چیه ...

ارسال نظر

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*: