سرزمین پارس و گنج پارسی
آموزش علایم و جوغن ، قبور گبر ، کارشناسی سنگ نگاره ها ، گنج ، زیرخاکی و عتیقه
مطالب اخیر
منوی کاربری

نظرسنجی
چه مطالبی مورد پسند شماست؟
مطالب مربوط به کارشناسی جوغنها و دفینه
مطالب علمی پیرامون آریاییان و آیین باستان
انتقال تجربیات کاوشگران در دفینه یابی

+ مشاهده نتایج
مدیران سایت

تبلیغات

قابل توجه دوستان و میهمانان

کاربران گرامی ، استفاده از دستگاه فلزیاب بدون مجوز ، جرم تلقی میشود . این سایت ماهیت آموزشی داشته و فقط مشاوره برای حفظ و عدم تخریب آثار باستانی ، ارایه می دهد . برای دریافت کارشناسی تصویر ، از طریق انجمن اقدام کنید .

آخرین ارسال های تالار گفتمان


رمزگشایی سم اسب در گنج یابی و دفینه

در بسیاری از روستاهای کشور ، شمع سوزها و یا عبادتگاه های بسیار کوچک محلی ، وجود دارد که اهالی ، پیرامون آن جمع شده و آن را متبرک می دانند .

یکی از این شمع سوزها که در بسیاری از مناطق موجود است به آت قچی ( جای پای اسب ) و در مناطق مختلف با نام سم اسب علی ( منظور حضرت علی ) و جای پای اسب امامان معروف است .

البته در این مطلب با فلسفه وجودی چنین شمع سوزهایی ، ما را کاری نیست .

بحث ما پیرامون سوراخ هایی که توسط بشر ، بر روی سنگ حکاکی شده و از قضا ، بسیار شبیه موارد متبرک بالا است می باشد . نماد سم اسب ، بسیار شبیه جوغن مدور است با این تفاوت که در وسط جوغن ، یک برآمدگی کوچک دارد .

نماد سم اسب ، در یک سمت خود دارای قوس بیشتری نسبت به طرف دیگر است . آن جهت که دارای قوس بیشتری است جلوی نماد محسوب می شود .

نماد سم نیز ( البته به صورت تنها و بدون علامت دیگر ) فقط یک تفسیر دارد در جهت جلوی این نماد ، 3 گز و در معدود نمادها 5 گز می باشد . هدایای این نشان ، بسیار نزدیک است . 

نماد و یا جوغن سم اسب که به صورت چند تایی باشد و اینچنین به نظر آید که در امتداد هم هستند نیز دارای هدایاست و این نماد گویای فاصله نماد تا هدف است . اگر نشان سم اسب به صورت چندتایی در یک امتداد باشد مسیری طولانی تر را به ما نشان میدهد .

نماد یا جوغن سم اسب که در نزدیکی نماد اسب یا کله اسب باشد خود هدف است و باید خود سنگ یا زیر همان سنگ را کاوید . سم اسب ساروجی نیز دیده شده که خود نماد ، هدف است .

اگر نماد سم اسب روی سنگ سفید مخروطی بلند ( شبیه هشت ) بود نشانگر وجود راه مالرو قدیمی است و نشانه گنج نیست این نماد مختص ساسانیان بوده است .

اگر نماد سم اسب بر روی سنگ سفید پلکانی بود با ارتفاع بلند تر از یک متر ، هدف زیر همان پله است . این هدیه مختص چاپاران دولتی و نامه رسانان دولتی ساسانیان بوده ، که اگر نیاز مبرم داشتند از این سکه ها در راه رساندن سریعتر پیام ، به مقصد از آن استفاده می کرده اند .

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
نظرات برای این مطلب

عباسی | پنجشنبه 30 مهر 1394 ساعت 17:06
من یک سنگ کله قندی پلکانی سراغ دارم چطوری براتون عکسش رو بفرستم. با توضیح شما باید گنج داشته باشه هرچند کم باشه. لطف کنید به من ایمیل بزنید.
davtyyyy | شنبه 9 آبان 1394 ساعت 23:09
اسب که نشسته باشه و به جلو نگاه کنه تفسیرحش فرق میکنه یا همینه؟ اسب روی صخره ثابت حک شده حدود چهل سانته. نشونه دیگه ای هم نیست.
سیروان | سه شنبه 1 دی 1394 ساعت 04:28
مهندس جان سلام .شکستمش همونطور که گفتید عمل کردم .جلوی علامت دوم دیوار ساروجی هست نیم متر حفر کردیم هنوز ادامه داره و دیوار تا پایین هست .چقدر باید حفر بشه ؟


پاسخ مدیر : آقای سیروان دیوار برای تقویت و عدم نفوذ آب به مزار ، تعبیه شده . هیچ چیزی داخل دیوار یا پشت آن نیست . یک تا یک و نیم متر از دیوار به سمت دامنه و شیب پایین بیایید و ادامه دهید .آن دیوار به مانند دیوار پلکان خانه است با حفاری بیشتر متوجه خواهید شد دیوار تقریبا نیم دایره است و سمت بالای مزار را احاطه کرده . پایین دیوار دو پلکان که شبیه پاگرد است و به مرکز و پایین متمایل است خواهد بود ( البته صد در صد نیست باید تصویر را دید ) و در انتهای پاگرد دوم تابوت سنگی یا سنگ روی مزار خواهد بود .بعد از اتمام کار ، موقتا مزار را نبندید و نمایی کلی با زاویه تصویر از جنوب غربی به سمت شمال شرقی بفرستید .حتما ارسال کنید
علی | چهارشنبه 30 دی 1394 ساعت 13:06
متن نظر ...با نشکر از مطالب علمی وزیبای شما
مهدی | چهارشنبه 7 بهمن 1394 ساعت 00:58
متن نظر ...ببخشید اگر ازجای پای اسب چشمه آب بیرون اید طلا دارد یا نه


پاسخ مدیر : دلایل کافی ندارد . ولی اگر جای پای اسب است یحتمل نشانه دوم است و باید دنبال نشانه آخر باشید
بي نام | پنجشنبه 20 اسفند 1394 ساعت 13:47
متن نظر ...سلام خسته نباشید واقعاااا ممنون از شما و وبلاگ خوبتون


پاسخ مدیر : ممنونم . لطف دارید
علی | جمعه 28 اسفند 1394 ساعت 22:09
متن نظر ...باعرض سلام و خسته نباشید خدمت استلد محترم. در یکی از روستاهای استان مرکزی تخته سنگ بزرگی است که مردم از قدیم به آن تخته سنگ اهمیت فراوان میدادند و روی آن جای سم اسبی است به صورت کاملا واضح که میگویند جای پای اسب حضرت علی است آیا ممکن است زیر این تخته سنگ دفینه ای موجود باشد.لازم بذکر است این روستا از روستاهای بسیار باستانی و قدیمی میباشد.


پاسخ مدیر : جای پای اسب حضرت علی که نیست . ولی در گذشته برای حفاظت اموال و جلوگیری از تعرض سرداران سپاه اسلام ، به اماکنی که مورد احترام ایرانیان باستان بود اسمهای اینچنینی مینهادند . مثل آت قچی و امثالهم . اگر شمع سوز هم هست یحتمل دارای هدیه است البته اگر تا حالا خالی نشده باشد . رمز گشایی آنهم در مطالب سایت ( به صورت کلی ) ثبت شده .
یحیی | چهارشنبه 15 اردیبهشت 1395 ساعت 21:32
متن نظر ...سلام چند روز پیش براتون یه سوال فرستادم جواب ندادید اگه ممکنه لطفا معنیش رو برام بگید ممنون میشم. در مورد جای سم اسب و گاو بود.


پاسخ مدیر : ندیدم دوست من دوباره بفرست
سعید | چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395 ساعت 17:37
متن نظر ...باعرض سلام وخسته نباشدخدمت شمااستادعزیز.ببخشیدمزاحم میشم .استادجان بنده یه سم اسب روی تخته سنگ نسبتا بزرگ پیداکردم که بنام آت قیچی دراینجامعروف است خواستم که ازتون خواهش کنم بهم کمک کنید.عکسش هم دارم که اگه خواستید براتون میفرستم منتظرایمیل جنابعالی هستم مارویاری کنید.ممنونم.ویه قلب پیداکردم که درهمین اطراف سم اسب هست که جوغن قلب خیلی زیباست ودرحدودیه متری ان یه دریچه هست که به احتمال زیادساروج است.ودونماد دست راست ویکی چپ است اگه میشه مارویاری کنید.باتشکرازشمااستادعزیز


پاسخ مدیر : براتون پاسخ دادم .
آرتان | پنجشنبه 23 اردیبهشت 1395 ساعت 12:57
ببخشید علامت جوغن با قطر دهانه و قاعده مساوی هم و با قطر 20سانتی متر همراه با یک پنجه حیوان در 20سانتی از جوغن و 9 تا نطقه ی ب قطر 1سانتی متر به فاصله ای 2متری از جوغن روی تخته سنگ صاف چی میتونه باشه..............درضمن طی کاوش هایی ک در 100متری ازجوغن داشیم ب آهک و رگه های خاکستر و هم چنین سفال و خاکستر سفال پذی برخوردیم


پاسخ مدیر : 9 نقطه که گفتید اسکنه س . عکس لازمه . پنجه چه حیوانی ؟ 100 متر ربطی به مورد شما نداره .
سعید | پنجشنبه 23 اردیبهشت 1395 ساعت 20:15
متن نظر ...سلام استادعزیزخسته نباشیدمن یه سم اسب پیداکردم که درکنارتخته سنگ قراردارد ومعروف آت قیچی امام علی است لطفا همراهی کنید


پاسخ مدیر : علایم دیگری باید همراهش باشد . در اطراف و در عمق بیست سی سانتی خاک
فری | چهارشنبه 30 تیر 1395 ساعت 15:24
متن نظر ...سلام خسته نباشید من یک سنگ از زیر یک پی ساختمان پیدا کردم به اندازه حدودا ۲۰سانت در ۲۰ .چند تا علائم و نقش روش حکاکی شده چطوری عکس رو براتون بفرستم
آرش | دوشنبه 4 مرداد 1395 ساعت 15:37
متن نظر ...سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامی استاد در داخل ی صخره 13تا شک مربع▪️ وجود داره که در طول صخره کشیده شدن که فاصله ی بین هر کدومشون هم نزدیک به دو نیم متر تا سه متر میرسه! صخره هم خیلی بلند شاید حدود 40متر باشه و در وسط صخره ن!احتمال زیاد هم از بالا با طناب اویزون شدن و درستشون کردن نشانه چیه؟


پاسخ مدیر : به احتمال زیاد اسکنه برش هست قدیمی ها همینطور صخره ها را برش میدادند .
فرشید | شنبه 23 مرداد 1395 ساعت 02:11
متن نظر ...سلام و ممنون از مطالب مفیدتون من یه علامت سم اسب روی تخته سنگی دیدم که طبق معمول گفته میشه جای پای اسب حضرت علیه.زیر سنگ یه شکاف هم هست که عمق چندانی نداره.کنار دهنه شکاف جای پای انسان که سمت چپه و چهار انگشت داره.به نظر شما این دو علامت به هم ربط دارن؟و دفینه اگه باشه در چه راستا یا سمتیه؟البته مکان فوق در نظر اهالی مقدسه.البته جا پایی که میگن ماله سم اسب حضرت علیه چند تا دیگه شبیه اون البته کوچیکتر و بزرگتر هم هست که مطمئن نیستم جای پا باشه .ممنون میشم راهنمایی کنین


پاسخ مدیر : سمت اون انگشتی که قطع هست .کف دستت رو با انگشتای باز ، بزار روی نماد . در امتداد انگشت قطع شده برو . نهایتا دو سه متر .
علی | پنجشنبه 4 شهریور 1395 ساعت 16:20
دوتا نشانه سم حک شده ب دو طرف مخالف هم روی سنگ نشانه چیه؟؟؟


پاسخ مدیر : یحتمل سم نیست . عکس بگیر بگذار انجمن
علیرضا | چهارشنبه 7 مهر 1395 ساعت 20:47
متن نظر ...سلام در روستای ما تخته سنگی بزرگ به رنگ قهوه ای روشن موجود است که چندین جای پای اسب میباشد که مردم بومی و قدیمی ان منطقه آن را جای پای اسب امام رضا ع میدانند . لطفا راهنمایی کنید آیا هدیه دارد یا نه. در امتداد ان کوه و چشمه و امام زاده موجود است باتشکر


پاسخ مدیر : به احتمال ز یاد قبلا خالی شده . در شعاع پنج متری دنبال سنگ حدود نیم متری بگردید که روی آن کلید یا چیزی شبیه کلید یا چلیپا باشد .اگر بود یعنی هدیه هنوز هست .
h | شنبه 17 مهر 1395 ساعت 13:14
سلام . روی سنگی نماد یه کوزه دراورده شده ک بدون دسته و کف کوزه به حالت جوغن دایره دراورده شده ک عمقش تقریبا 20 سانت / لطفا راهنمایی کنید
علی | دوشنبه 26 مهر 1395 ساعت 18:41
متن نظر ...یک سم اسب و یک سم قاطر یک متری زیر خاک روی طاقچه پیدا کردم. زیر یک درخت حفاری کردم زیر سم رو هم دو متر رفتم پایین ولی چیزی پیدا نکردم. لطفا راهنمایی کنید
دایی جواد | پنجشنبه 6 آبان 1395 ساعت 21:55
سلام.نشانه سم و زانوی اسب بر روی یک سنگ نشانه خوبی است یا نه؟


پاسخ مدیر : بله . وقتی بیشتر از یک علامت در جای ثابتی باشد یعنی مقصود و مرادی نهفته
امید | پنجشنبه 27 آبان 1395 ساعت 14:13
با سلام و احترام سمت ما یه تخته سنگ هست که روش جای سم و چند تا جوغن هست که معروفه به جای پای اسب حضرت علی جای زانوهای حضرت علی کنار سم اسبش .جای ته کوزه و جای تسبیح حضرت علی ... ایا ممکنه هدیه داشته باشه؟؟؟..

ارسال نظر

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*: