سرزمین پارس و گنج پارسی
آموزش علایم و جوغن ، قبور گبر ، کارشناسی سنگ نگاره ها ، گنج ، زیرخاکی و عتیقه
مطالب اخیر
منوی کاربری

نظرسنجی
چه مطالبی مورد پسند شماست؟
مطالب مربوط به کارشناسی جوغنها و دفینه
مطالب علمی پیرامون آریاییان و آیین باستان
انتقال تجربیات کاوشگران در دفینه یابی

+ مشاهده نتایج
مدیران سایت

تبلیغات

قابل توجه دوستان و میهمانان

کاربران گرامی ، استفاده از دستگاه فلزیاب بدون مجوز ، جرم تلقی میشود . این سایت ماهیت آموزشی داشته و فقط مشاوره برای حفظ و عدم تخریب آثار باستانی ، ارایه می دهد . برای دریافت کارشناسی تصویر ، از طریق انجمن اقدام کنید .

آخرین ارسال های تالار گفتمان


نماد یا سنگ نگاره سگ در دفینه یابی

نماد سگ معمولا با نماد گرگ اشتباه گرفته میشود ولی از آنجا که در ایران عزیز 95 درصد این سنگ نگاره ها ، نماد سگ هستند به تفسیر آن می پردازیم .

در گام اول به بررسی این نکته می پردازیم که چرا نماد سگ ، حک شده و چه اعتقاد و باوری در پشت آن است .

سگ در دو دوره خیلی طولانی ، در حدود هفت هزار سال ، مورد تقدس بوده و بسیار محبوب بوده است . دوره اول ، زمانی است که مهر پرستان می زیستند . سگ یکی از همراهان همیشگی میترا  و یا مهر بوده است به طوری که در تمامی تمثالهای مهر ، نماد سگ به خوبی مشخص است .

دوره دوم هم زمانی است که زرتشت ، دین خود را به عموم مردم ، معرفی و مردم نیز به آن گرویدند . قسمتی که به دفینه گذاری و امثالهم مربوط است اواخر دوره گستردگی مهر و تمامی دوره زرتشتیان باستان است . حتی تا بعد از اسلام هم ، در برخی مناطق زرتشتی  کاربرد داشته است .

در اینجا لازم میبینم در خصوص تقدس سگ در باور گذشتگان مطلبی را عرض کنم . در باور زرتشتیان ، مشی و مشیانه ( حضرت آدم و حوا ) بعد از آنکه روح زمینی یافتند  گوسفندی که از جانب خداوند بوده و مقدس شمرده میشده را ذبح کرده و به سه تکه تقسیم میکنند . اولی را برای تناول خودشان ، دومی را در آتشی که افروخته بودند و تکه سوم را به سوی آسمان ، برای تشکر از خداوند ، می اندازند .در این حین سگی که همراهشان بوده تکه سوم را با جهشی می گیرد و می خورد . به همین دلیل که او غذای مقدس را خورده ، دارای تقدس شده است . دید کاه دیگری نیز هست که می گوید آن تکه گوشت گوسفند مقدس را مستقیما به سگ دادند و آتش و سگ دارای تقدس شده اند . تقدس سگ بسیار مورد تایید بوده به طوریکه در مورد سگ ( سگی بنام زرین گوش و در باوری دیگر بنام پشویانه ) می گویند که یکی از محافظان پل چینوت ( پل صراط ) هم هست و اجازه ورود به اهریمنان و ارواح خبیث را نمیدهد و آنها از پل سقوط می کنند . این نوع باور در زرتشتیان باستان بسیار قوی بوده به طوریکه ، فرد محتضر و در حال مرگ را در جلوی دید سگ قرار می دادند تا اهریمن نسوش نتواند روح فرد محتضر را به سوی خودش بکشد که به این کار ، رسم سگ دید می گفتند . البته این رسم برای همه انجام نمیشده ولی در کل رسم رایجی بوده است .

حال با این پیشینه میتوان فهمید چرا سگ را روبروی دید مردگان حکاکی میکردند . نماد سگ برای دوری دو اهریمنی که در باختر هستند و به سراغ افراد در حال احتضار و تازه در گذشته می آمدند حک میشده است . 

سگ در گنج یابی و دفینه یابی ، به معنای وجود قبری فقط در سمت نگاه سگ در فاصله کمتر از 5 متری است و اگر علامت دیگری به منزله وجود هدیه در فواصل دورتر یا اطراف نباشد ، فقط تفسیر مذکور را دارد . نماد سگ برای افراد مذهبی و قابل قبول از نظر مذهبی برای عموم ( البته نه به شکل رسمی و دولتی ) می باشد . یعنی فردی بوده که ، مردم به او اعتماد داشتند و او را دوست می داشتند نه اینکه فرد متوفی ، یک فرد مذهبی گماشته شده از جانب حکومت بوده و دارای درجات مذهبی بوده ، اینطور نبوده است . نماد سگ و یا سنگ نگاره سگ دارای هدیه بزرگ نیست . بلکه هدیه و توشه آخرت فردی است که مورد تایید جمعی از مردم بوده است .

 

 

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
نظرات برای این مطلب

سروان | شنبه 21 شهریور 1394 ساعت 01:30
من زرتشتی هستم ارومیه هستم . تا حالا رسم سگ دید نشنیده بودم . از دایی هام پرسیدم گفتند رسم خیلی پیشینی بوده و الان نیست . متن شما رو نشون دادم گفتند که 95درصد درصد درسته . آقا من تشکر میکنم هم بابت اطلاعاتتون هم بابت اینکه بدون چشمداشت مردم رو راهنمایی میکنی
کوروش ایرانی | جمعه 27 شهریور 1394 ساعت 02:09
من مطالبتونو دنبال میکنم شما می گویید که دفینه و گنج نیست و هدیه به خدایان است . برای من چه فرقی میکنه که هدیه به کی باشه . برای من که می خوانم گنجه زیر خاکیه عتیقه س . عشقه . پوله . جونه . پس بهتر نیست بگیم گنج راحت تره که
سیروان تیموری | جمعه 27 شهریور 1394 ساعت 02:22
سلام . یکی دیگر از دلایلی که از سگ استفاده میشد این بود که بفهمند شخص تمام کرده یا نه . چون سگ فرد مرده را لمس نمیکنه . متن خوب و کاملی بود و من چون درس باستان میخوانم با اجازه تون ، این مطلب کوتاه را اضافه کردم . ممنونم .سیروان تیموری . کرمان


پاسخ مدیر : آقا سیروان ممنون از حسن توجه شما . بله کاملا درست است تکه ای نان و یا غذا در میان دستان شخص محتضر قرار میدادند و اگر سگ برای برداشتن آن تلاش نمی کرد می فهمیدند که تمام کرده است .بسیار خوشحالم که می بینم افراد جویای علم و دانش ، این وبسایت را ( هرچند به صورت گذری ) پسندیده و دنبال می کنند . بسیار بر قدرت و توانایی بنده افزوده می شود زمانی که می بینم افرادی چون شما ، مطالب را نقد و بررسی می کنید .منتظر نقدهای بعدی شما هستم .
جعفر | جمعه 29 آبان 1394 ساعت 23:08
صخره ای که سگی نشسته ورو به پایین سرش است انگارچیزی را بو می کشه وبه صورت خط اسکنه ریز شده معلوم شده است مثل نقطه چین آیا هدیه داره ؟اگه داره عمق زیاده ؟جهت کدوم طرفه؟


پاسخ مدیر : سگ نماد فردی است که مورد تایید افراد منطقه بوده و معمولا هدیه دارد. اگر قبلا تخلیه نشده باشد در یک متری الی سه متری روبروی سگ حتما مزار وی با هدایایی اندک خواهید یافت. بنده متوجه خط اسکنه ریز شده معلوم شده است نشدم. یعنی چه؟
جعفر | شنبه 30 آبان 1394 ساعت 20:30
متن نظر ...سلام منطورم خط نقاشی تصویر اسکنه کاری است نه همه ی تصویر ویابهتربگم نقاشی با نقطه چین معلوم است
جعفر | شنبه 28 آذر 1394 ساعت 22:21
سلام آیا سنگ نگاره روباه روی صخره فریبنده است ؟


پاسخ مدیر : اگر منظور شما از فریبنده بودن دادن آدرس برعکس و اشتباه است خیر اینطور نیست .نود درصد روباه نیست و سگ بوده ولی اگر تاکید بر روباه دارید باید راهی باریک و کوچک به حفره ای طولانی پیدا کنید در مسیر نگاه آن . معمولا یکی از اعضای بدن روباه حالت غیر عادی دارد یا جهت دار است به آن توجه کنید .دنبال زیگزاک یا هشت فارسی یا علایم کوچک و تنها در مسیر نگاه بگردید .مراقب تله باشید
جعفر | سه شنبه 8 دی 1394 ساعت 00:23
سلام استاد جهت نگاه یک سنگ تراشیده که هفت نیمه باز بود که تا نیم متر در زمین کاشته بود هنگام حفرمحوطه به سنگ دقیقامشابه رسیدم که خوابیده بودوبعد به نوعی خاک مثل نمک دانه درشت که رگه های قهوه ای داشت فقط همین قسمت این خاک بود که به صخره ای برخورد کردم این کنار صخره ای که در پست گذاشتم چون روباه سرش را 90درجه چرخانده وچشمها معلوم نیست پشت اون محل تلاقی باصخره دیگه را حفر کردم اون را هم میزارم (دو عکس آخر)البته صخره ها در حالی که جدا هستند اما چنان چسبیده شدند که خرد کردن در محل اتصال غیر ممکنه


پاسخ مدیر : اگر در انجمن عکس را به نمایش گذاشتید از کاوش و مابقی دوستان کمک بگیرید
مهرداد | سه شنبه 22 دی 1394 ساعت 16:13
متن نظر ...سلام سگ روی پاهای خود نسشته و دم او از بین پاهایش رد شده و ب سمت چشمه نگاه میکند دفینه آن در کدام سمت است؟
علی آریایی | سه شنبه 18 اسفند 1394 ساعت 11:32
...سلام استاد ی تخته سنگ زیر درخت وجود داره ک روی ان ی سگ برجسته با دهن باز ...ممنون از سایتتون
سعید | سه شنبه 3 فروردین 1395 ساعت 22:52
متن نظر ...چنتا عکس سگ دارم روی سخره بهراه جوغن و علامتهای دیگر میشه راهنمایی کنید لطفا


پاسخ مدیر : در مطالب اخیر توضیح دادم
آرتمن | پنجشنبه 31 تیر 1395 ساعت 15:05
متن نظر ... سلام ، لطفا راهنمایی بکنید، ی سگ روی پاها نشسته دستاش بالاس، روبرویش یه کل(بز کوهی) وایساده، روی سنگ حک شده، دور و.ور این هزاران سنگ کوچک و بزرگ وجود داره، که روی بعضیاشونم سوراخ یا مثل کاسه هست، راهنمایی کنید لطفا
علی | پنجشنبه 7 مرداد 1395 ساعت 18:24
متن نظر .نشان سگ چیه من یه سخره شکل سگ چیدا کردم

ارسال نظر

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*: