سرزمین پارس و گنج پارسی
آموزش علایم و جوغن ، قبور گبر ، کارشناسی سنگ نگاره ها ، گنج ، زیرخاکی و عتیقه
مطالب اخیر
منوی کاربری

نظرسنجی
چه مطالبی مورد پسند شماست؟
مطالب مربوط به کارشناسی جوغنها و دفینه
مطالب علمی پیرامون آریاییان و آیین باستان
انتقال تجربیات کاوشگران در دفینه یابی

+ مشاهده نتایج
مدیران سایت

تبلیغات

قابل توجه دوستان و میهمانان

کاربران گرامی ، استفاده از دستگاه فلزیاب بدون مجوز ، جرم تلقی میشود . این سایت ماهیت آموزشی داشته و فقط مشاوره برای حفظ و عدم تخریب آثار باستانی ، ارایه می دهد . برای دریافت کارشناسی تصویر ، از طریق انجمن اقدام کنید .

آخرین ارسال های تالار گفتمان


طلسم ها و جادو در دفینه یابی و گنج

نظر نگارنده 

وجود طلسم در دفینه یابی و برخی اماکن خاص ، از منظر علمی و منطق به طور کلی رد شده است و موجودیت آن به زیر سوال رفته است بنده هم به شخصه به هیچ عنوان وجود طلسم و موکل و ... را باور نداشته و ندارم . البته نظر شخصی بنده هست .

ایرانیان هم مانند دیگر ملل کهن که پیشینه باستانی دارند باورها و رسوم خاصی داشته و هم اکنون نیز دارند که به آن خرافه می گویند .

در خصوص پیشینه خرافه و طلسم ، دانشمندان پیشرفت هایی کرده اند که برخی را ذکر می کنیم :

انسان های اولیه ، به علت نبود امنیت و همچنین سختی های زندگی دوران خویش ، به خرافه روی آوردند . زمانی که انسان از همه جا وامانده می شد دست نیاز به سوی ماورا دراز میکرد و اینچنین شد که خرافه رشد و نمو پیدا کرد .

مثال واضح آن نیز در همین دوران به وفور پیدا می شود . دختران دم بخت که از تجرد خود خسته و یا معذب هستند توسط خانواده و یا خودشان به سمت و سوی بخت واکن و رمال می روند که متاسفانه بسیاری از ایشان نیز از میان تحصیلکردگان هستند . بسیاری از مردان که در زندگی خود وامانده می شوند و دستشان از همه جا کوتاه می شود نیز به مانند گروه اول به خرافه روی می آورند که نمیدونم اصلن زندگی من طلسم شده و یا من باید یه خون بریزم تا مشکلاتم حل شه و یا یه آدمی ( فالگیر ) که بتونه گره از مشکل من واکنه نداری و.....

امثال این نوع خرافه و طلسم گشایی بسیار است . مثال دیگر در خصوص قناری است . اگر به قناری که گشنه است در حین غذا خوردن پای راستش را بالا نگه دارید و این عمل را ده بار تکرار کنید قناری نیز دچار خرافه می شود انگار که اگر پای راستش را بالا نبرد غذا به او نمی دهند .

برخی افراد که از نفوذ و قدرت زیادی برخوردار بودند پیشروان علم زمان خود را به تسخیر خود در می آوردند و همان علوم نوظهور را به اسم طلسم ، به مردم عادی ارایه می کردند . هم اینک ما بعد از گذشت هزاران سال و پیشرفت علم ، می توانیم توجیهی منطقی برای آنها ارایه کنیم که الان به اسم تله فیزیکی و یا شیمیایی آن را می شناسیم . در زمان باستان مردم عادی که کشاورز و دامدار بودند از علوم بی بهره بودند و نمی توانستند آن را توجیه کنند و به اسم طلسم می شناختند . برای مثال : درون دیواره صخره ای گفته می شد این صخره طلسم داره و فقط در آخرین لحظه روزی که به شب یلدا ختم میشود سایه تیز سنگی که تراشیده شده بود طلسم شیطان را میشکند و جای دقیق چشم شیطان را نشان می دهد . حالا جریان چه بود ؟ سنگی ارزشمند درون صخره به طور استادانه ای جاسازی شده بود و با آخرین تابش خورشید به سنگی که تراش خورده بود سایه سنگ بروی نقطه ای از صخره می افتاد . شما اگر در روز موعود سایه را میدیدید دقیقا ابتدای سنگ الماس ، سایه می افتاد و اگر ده روز بعد از روز موعود یا قبل آن می دیدید اختلاف چند سانتی با هدف داشتید ولی چون ماهرانه جاسازی شده بود متوجه سنگ الماس نمیشدید . دفینه گذار با علم به اینکه خورشید در چه روزی و چه زمانی کجا سایه می اندازد برای آن طلسم گذاری کرده بود .

این نوع تفکر فقط در جوامعی که پیشینه باستانی داشته اند قابل رویت است . در ادوار گذشته که علم قادر به توضیح اتفاقات و حوادث نبود انسانها برای توجیه آن به خرافه روی می آوردند و اسامی مختلف هم روی آن می گذاشتند .

طلسم یکی از همین خرافه هاست . برای هر طلسمی به دنبال راه حل علمی باشید حتما توجیهی علمی خواهید یافت . 

یکی دیگر از نمونه های طلسم گیر شدن هم که متاسفانه کمابیش اتفاق می افتد مسمومیت است . دوستان به توصیه ها گوش نمی دهند و با مسمومیت کربن ومتان آغشته به سیانور روبرو می شوند و در کمتر از ده روز با خونریزی داخلی فوت میکنند و نا آگاهان نیز آن را به طلسم گیر شدن نسبت می دهند .

در سوره طه آیه 66 نیز به سحر و جادو اشاره شده که تخیلی بیش نیست و واقعیت ندارد .

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
نظرات برای این مطلب

K1 | دوشنبه 16 شهریور 1394 ساعت 01:54
نظر شما در خصوص اکسیر و یا بخور و یا لوازم ارتباط با ماورا الطبیعه چیست ؟ اگر جواب هم ندهید باز ممنون هستم و سپاسگزار . بنده عضو آکادمی هستم .


پاسخ مدیر : آکادمی ؟؟؟؟ منظور انجمن دفینه یابان است ؟
K1 | سه شنبه 17 شهریور 1394 ساعت 18:07
نخیر . بنده با نام کاربری آ....... در آکادمی گنج آقای ب..... عضو هستم . هنوز هم عضو هستم و بیشتر کار پژوهشی می کنم تا گنج یابی عملیاتی .....میخاستم نظر شما را راجع به اکسیر و .... بدانم . ممنون هستم از شما


پاسخ مدیر : اکسیر یکی از اهدافی بوده که بشر از ابتدای شناخت خود و برای جلوگیری یا تاخیر مرگ، به طور جدی دنبال آن بوده و هست . ولی هیچکدام از دانشمندان که در این عرصه فعالیت میکردند موفق نشدند .رازی و ابن سینا و .....در بعضی مطالب ، متاسفانه میبینیم که بخور اصل و فرع ، اکسیر اصل و فرع و دعای طلسم و ....به فروش میرسد . جالب توجه آنکه مطلبی خواندم که نوشته بود اکسیر جوانی که به دست آمده از قبر دو هزارساله دارند و به قیمت مناسب میفروشند .آخر برادر من ، اگر صاحب قبر اکسیر داشت که خودش نمیمرد .دوست من اینها همه راه کاسبی است و منبع علمی ندارد و اصلا وجود چنین چیزی ، در کل دروغی بزرگ است . حتمن در اولین فرصت مطلبی در این خصوص نگاشته خواهد شد .
Farid | سه شنبه 31 شهریور 1394 ساعت 21:55
یک فیلمی هست که میگن شیرازه . یک مار کبرا توی ارتفاع وایساده و صدای وحشتناکی هم میده . اگه طلسم نداریم پس اون چیه ؟


پاسخ مدیر : کاملا ساختگی هست . با کمی دقت ، پی خواهید برد
Farsan rety | دوشنبه 4 آبان 1394 ساعت 01:15
متن نظر .....بابا طلسم کجا بود همش چرته. باور نکنید

ارسال نظر

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*: