سرزمین پارس و گنج پارسی
آموزش علایم و جوغن ، قبور گبر ، کارشناسی سنگ نگاره ها ، گنج ، زیرخاکی و عتیقه
مطالب اخیر
منوی کاربری

نظرسنجی
چه مطالبی مورد پسند شماست؟
مطالب مربوط به کارشناسی جوغنها و دفینه
مطالب علمی پیرامون آریاییان و آیین باستان
انتقال تجربیات کاوشگران در دفینه یابی

+ مشاهده نتایج
مدیران سایت

تبلیغات

قابل توجه دوستان و میهمانان

کاربران گرامی ، استفاده از دستگاه فلزیاب بدون مجوز ، جرم تلقی میشود . این سایت ماهیت آموزشی داشته و فقط مشاوره برای حفظ و عدم تخریب آثار باستانی ، ارایه می دهد . برای دریافت کارشناسی تصویر ، از طریق انجمن اقدام کنید .

آخرین ارسال های تالار گفتمان


نماد دست راست به همراه یک بعلاوه درون کف دست

صد در صد نشانه دفینه است .

البته این نشانه را برای راهنمایی من و شما نگذاشته اند بلکه فلسفه اعتقادی و مذهبی دارد . صلیبی که شما میگویید به نشانه خورشید و مهر و سال نو و نماد میترااست که از زمان آریاییان ( قبل از هخامنشی ) در بین میترایسم ها یا مهرپرستان مرسوم بوده است . علامت دست نیز در اینگونه موارد نشانه عهد و پیمان میان دفینه گذاران است به این ترتیب که دفینه گذاران به این نماد سوگند میخوردند و هم قسم میشدند و میترا خدای باستان را شاهد میگرفتند که خیانتی در امانت سپرده شده به میترا ( یا هدیه و نذر شده به میترا ) نکنند این نماد به همراه بعلاوه در کف دست ، در یونان استفاده بیشتری می شده است ولی با روی کار آمدن دولت سلوکیه ، بعد از هخامنشیان بزرگان و نجیب زادگان دولتی به این صورت دفن می شدند . دست راست با شرایط اینچنینی 15 تا 20 گز به جهت انگشت بزرگتر بدون شک نشان دیگری هست . یعنی حدود 20 متر کمی کمتر یا بیشتر . دنبال تپه ای کوچک به ارتفاع دو سه متر و یا تخته سنگی در مسیر بگردید .

اگر نشانه های دیگری داشت مثل شیار یا جوغن کوچک و یا هر نشان دیگر محاسبه متفاوتی خواهد داشت ولی شرایط این نماد همین گونه که بیان شد میباشد . این عدد هم نسبی است در بعضی موارد ، دفینه برای نماد دست راست ، در 4 متری بوده ولی عمدتا فاصله 20 متر ( تلورانس ) میباشد .

موفق باشید .لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
نظرات برای این مطلب

یوسف طلا | دوشنبه 26 مرداد 1394 ساعت 02:45
متن نظر ...آقای باستانی خداییش دمت گرم . من خیلی فکرم درگیر این بود که اگه یارو دفینه خاک کرده پس چرا علامت مشخص و همگانی که همه میدونن نماد دفینه س میذاشته . ولی توضیح شما برای دست و به علاوه .... توجیه درست و معقولی بود دستت درد نکنه


پاسخ مدیر : نظر لطفتونه آقا یوسف . توجیه نیست کلی تحقیق و تجربه پشتت خوابیده . در هرحال غیر از موارد معدودی که دفینه گذاری انجام میشده اکثر اکتشافات نذر و هدایاست . پیروز و سربلند باشید
عباس کدخدا | چهارشنبه 28 مرداد 1394 ساعت 17:50
فقط میگم دمت گرم . مهندس توی بلاگفا هم فعال بودید قبلا ؟ تشابه توضیحی داره با یه دوست قدیمی.
mahdi | جمعه 7 اسفند 1394 ساعت 21:02
متن نظر ...یه عکس دارم که باید نشونتون بدم میشه کمکم کنید لطفا؟
جواد | چهارشنبه 20 مرداد 1395 ساعت 16:56
متن نظر ...سلام استاد من به اتفاق یکی از دوستان تخته سنگی نزدیکی جادهای پیدا کردیم که روی تخته سنگ در دو طرف هم دست راست حک شده هم دست چپ و دو ناخن کوچک به یک سمته و کنار دست چپ یک قلب به شکل قطره ابه و کنار همین سنگ دیگری وجود دارد که در زیرش جوغانی هست باعمق 30سانت و دهنه ی 15 سانت. به نظر شما باید چکار کنیم؟؟

ارسال نظر

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*: