سرزمین پارس و گنج پارسی
آموزش علایم و جوغن ، قبور گبر ، کارشناسی سنگ نگاره ها ، گنج ، زیرخاکی و عتیقه
مطالب اخیر
منوی کاربری

نظرسنجی
چه مطالبی مورد پسند شماست؟
مطالب مربوط به کارشناسی جوغنها و دفینه
مطالب علمی پیرامون آریاییان و آیین باستان
انتقال تجربیات کاوشگران در دفینه یابی

+ مشاهده نتایج
مدیران سایت

تبلیغات

قابل توجه دوستان و میهمانان

کاربران گرامی ، استفاده از دستگاه فلزیاب بدون مجوز ، جرم تلقی میشود . این سایت ماهیت آموزشی داشته و فقط مشاوره برای حفظ و عدم تخریب آثار باستانی ، ارایه می دهد . برای دریافت کارشناسی تصویر ، از طریق انجمن اقدام کنید .

آخرین ارسال های تالار گفتمان


دلیل علاقمندی جویندگان گنج به قبور گبر

قبل از آنکه به بررسی علایم و جوغنها بپردازیم  لازم است در خصوص نحوه تدفین و فرهنگ ایران باستان توضیحاتی بیان شود .

dafinehyabah

با فرض اینکه قبایل آریایی ، قبایلی مهاجر بوده و وارد سرزمین ایران شدند ( در حال حاضر باستان شناسان با کشف اطلاعات جدید ، این مهم را زیر سئوال برده و در مورد آن ، شبهه بوجود آمده است )  بعد از ورود آریاییان به ایران ، قبایل آریایی در این سرزمین پهناور به دنبال مناطق مناسبی جهت ایجاد سکونتگاه می گشتند . بررسی اماکن برجای مانده از ایشان اطلاعات مناسبی به ما می دهد که در یافتن مکان مناسب کاوش به ما کمک میکند .

مهمترین آیتم سکونتگاه ها وجود آب فراوان بوده است . اولین سکونتگاه ها در کنار رودخانه ها و چشمه های پرآب بوده اند .دلیل آن واضح است تامین آب شرب و شستشو و بهداشت و همچنین ساخت اماکن سکونتگاهی . پس اکثر دفینه های ایشان باید در کنار آبها قرار گرفته باشد . رودخانه قدیمی و یا چشمه ها . ( مستثنی هم وجود دارد که به آن ، با ذکر دلیل پرداخته میشود )

دومین آیتم وجود خاک مناسب و زمین مناسب بوده است . مردمانی که در نقطه ای ثابت زندگی میکنند مجبور بودند برای امرار معاش کشاورزی یا دامداری و یا صنعت را پیشه خود کنند . تا زمانی که به شکل عشایری زندگی می کردند زمین آیتم مهمی نبود .پس نکته دوم وجود زمین مناسب ، چه از نظر کشاورزی و چه از نظر دفاعی می باشد که کاوشگران باید مد نظر داشته باشند .

آیتم خورشید نیز بسیار مهم بوده و منطقه مذکور باید نور مناسب خورشید را دارا باشد .

موارد دیگری نیز مد نظر بوده ولی دو آیتم اول ، مهمترین علامت برای کشف مناطق باستانی هستند . حال ، موارد مذکور شامل منطقه ای بود آیا وجود دفینه یحتمل است ؟ به هیچ وجه کافی نبوده و باید نشانه های دیگری نیز باشد .

تمامی سکونتگاه ها دارای قبرستان هستند و معمولا قبرستان بین پانصد تا هفتصد گز ( معادل ششصد تا نهصد متر حدودا ) از آخرین خانه فاصله دارد . قبور ایشان با علایمی مانند جوغن و حکاکی روی سنگ ، صرفا به دلیل اجرای مراسم مذهبی ، آراسته میشده . پس باید قبرستان دارای علایم نیز باشد .

بسیاری از این علامتها فقط نشانگر وجود قبرند و تعبیر دیگری ندارند . ( به آنها در قسمت نشانه های گنج می پردازیم ) . 

باور پیشینیان اینگونه بوده که مردگان در سرزمین مردگان مجددا زنده میشوند و ادامه حیات می دهند و به همین دلیل تمامی قبور گبر ، چه فقیر چه سردار و  چه حاکم ، حداقل یک ظرف آب و یک ظرف غذا همراهشان دفن میکردند . برای مثال اگر شخصی نظامی بوده و میمرده به همراهش یه ظرف آب برای رفع تشنگی و یک ظرف غذا برای رفع گرسنگی و شمشیر و سلاحش را برای ادامه زندگی و نظامی گری او قرار می دادند . اعتقاد داشتند که هر شخص در آن دنیا نیز به  مانند همین دنیا زندگی میکند ولی زندگی جاوید خواهد داشت . به همین دلیل است که قبور حاکمان دارای بار  و سربار و دفینه است چون به اعتقاد ایشان ، بعد از زنده شدن او دوباره حاکم است و باید حقوق نوکران و نگهبانانش را بدهد . بسیار دیده شده که بسیاری از نزدیکان او را نیز به روشهای مختلف میکشتند و همراه او دفن میکردند که وقتی حیات مجدد یافت نوکرانش او را تروخشک کنند .

معمولا در هر قبرستان فقط یک یا دو قبر حاکم یا کاتب و آدم مهم وجود دارد پس بیخود قبور را باز نکنید و پس از اطمینان کامل کاوش کنید . کوزه های سفالی که برای آب و غذا همراه گبریان است به هیچ وجه ارزش مادی ندارد و کسی از شما نمیخرد .

برخی از مقابر حاکمان بزرگ نیز دارای تله های فیزیکی یا شیمیایی هستند دلیل آن هم وجود راهزنان و دزدان مقبره از باستان به بعد بوده برای حفاظت اموال حاکم  . برای هر حفاری ابتدا امنیت خود را تامین کنید . بسیاری از تله ها به مرور زمان از کار افتاده ولی تله شیمیایی طبیعی به وجود آمده که بسیار بسیار خطرناک است . ( در قسمت حفار خوب و تله ها به آن پرداخته میشود ).

با این حساب دلیل علاقمندی قبور گبری ، روشن شد زیرا تمام قبور گبریان ، حداقل دو خمره یا کوزه خالی دارد و این ذهنیت را ایجاد میکند که ، شاید در یکی از این خمره ها سکه یا اشیا قیمتی باشد . به همین دلیل قبور ایشان همیشه در معرض نابودی و نبش قبر بوده و هست که اکیدا توصیه می شود این کار صورت نگیرد .

خدا وکیلی از بین هر هزار قبر گبری ، یکی دارای هدایه است و آن یکی هم سالیان پیش به یغما رفته و اکنون خالی از هدایاست . به تبلیغات گسترده برخی از دوستان گوش نکنید زیرا اهداف ایشان فقط و فقط تحریک شما و خرید دستگاه گنجیاب توسط شماست .

 

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
نظرات برای این مطلب

شروین | پنجشنبه 22 مرداد 1394 ساعت 02:34
پس این گنجهایی که از جاهای بیابونی یا توی دره ها در می آد توضیحش چیه ؟


پاسخ مدیر : شروین جان مطمینی خودتی ؟ اونها توسط دزدان و راهزنان و همچنین کاروانها که اکثرشون نظامی بودند و در ادامه قصد جنگ با قومی دیگه داشتند دفن میشده تا بارشون کمتر باشه و موقع برگشت بردارند و ببرند . مثل دفینه ای که برای لشکر نادر شاه بود و در مسیر مدفون شده بود . در روزهای بعد توضیحات کامل در خصوص نحوه دفینه گذاری صحبت میشه .
شروین | پنجشنبه 22 مرداد 1394 ساعت 02:35
مهندس جواب ایمیل من ؟ لطفن


پاسخ مدیر : عکست رو نمیشه بزارم مشکل امنیتی داره . شروین جان عکس رو طوری بگیر که فقط مورد خودت داخلش باشه نه کل منطقه . در هر صورت برات فرستادم . سمت جنوب غربی رو نگاه کن .
کاوش | پنجشنبه 22 مرداد 1394 ساعت 02:55
سلام برای عضویت باید خرید کنم ؟


پاسخ مدیر : نخیر . مشاوره رایگان هست
sepehr | شنبه 7 آذر 1394 ساعت 00:02
متن نظر ... چطوری عکس ارسال کنم تا راهنماییم کنید وایا این تصاویر فاش نمیشود


پاسخ مدیر : نخیر فاش نمی شود ولی اگر می توانید در انجمن مطرح کنید. از قسمت ارتباط با ما اقدام کنید.
محمداسحقی | دوشنبه 15 شهریور 1395 ساعت 01:24
متن نظر ...سلام بر میر مدبرو اگاه مدیر جان من یه کوهی پیدا کردم که هم جوغن در سطح زمین وهم بالای کوه دوتا جوغن افقی هست یکی دایره ی بزرگ دیگری کله گندی اینا خودع کوهم مثله شتری خوابیده است نشانه ی چی هستن


پاسخ مدیر : سلام محمد جان . بنده اون مدیر مدبر و آگاه رو پیدا نکردم ببینمش حتمن اطلاع میدم .ضمنا جوغنهای با تفسیر شما ، نشانه هیچ چیز خاصی نیست
سینا | یکشنبه 18 مهر 1395 ساعت 15:59
متن نظر ... با سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرامی من چند عکس از یک منطقه دارم که یک لاکپشت و عقاب و سنگ مثلثی در یک گوشه و در گوشه ای دیگر عکس یک شتر هست میخاستم بدونم ایا گروه تلگرامی یا جایی توی تلگرام هست که بتونم براتون عکسارو بفرستم.

ارسال نظر

برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*: