سرزمین پارس و گنج پارسی
آموزش علایم و جوغن ، قبور گبر ، کارشناسی سنگ نگاره ها ، گنج ، زیرخاکی و عتیقه
مطالب اخیر
منوی کاربری

نظرسنجی
چه مطالبی مورد پسند شماست؟
مطالب مربوط به کارشناسی جوغنها و دفینه
مطالب علمی پیرامون آریاییان و آیین باستان
انتقال تجربیات کاوشگران در دفینه یابی

+ مشاهده نتایج
مدیران سایت

تبلیغات

قابل توجه دوستان و میهمانان

کاربران گرامی ، استفاده از دستگاه فلزیاب بدون مجوز ، جرم تلقی میشود . این سایت ماهیت آموزشی داشته و فقط مشاوره برای حفظ و عدم تخریب آثار باستانی ، ارایه می دهد . برای دریافت کارشناسی تصویر ، از طریق انجمن اقدام کنید .

آخرین ارسال های تالار گفتمان


رمزگشایی و تفسیر تندیس یا نشان عقاب در گنج یابی و دفینه

 dafinehyaban

تندیس عقاب ( و شاهین ) یکی از نمادهایی است که در کشورمان تقریبا به ندرت یافت می شود .پیش از آن که به رمزگشایی این نماد بپردازیم لازم است در خصوص چرایی استفاده این نشان ، توضیحاتی ارائه شود .

عقاب ( و شاهین ) در باور ایرانیان پیش از زرتشت ، پرنده ای مقدس بوده است . ایرانیان عقاب را خدای طوفان ، سرور پرندگان ، نماد قدرت ، خوش یمن ، مظهر آسمانها و نشان پادشاهی ایرانیان می دانستند . در زمان زرتشت نیز این تقدس ادامه یافت و با ذکر نام عقاب در اوستا ، بر تقدس عقاب دامن زده شد .

در بند سی و چهارم اوستا ، زرتشت از اهورا مزدا سوال می پرسد که در مقابل مردم بد ذات و بدخواه چه کنم که اهورامزدا پاسخ می دهد پری از عقاب را برتن خود بمال و یا به تعبیری با خود همراه داشته باش . از آن پس بر تقدس عقاب افزوده شد . به طوریکه برخی پری از عقاب ، همراه خود داشتند تا بر توانایی ایشان افزوده شود . بسیاری از بزرگان نیز ، در هنگام فوت و دفن ، در کنارشان پری از بالهای عقاب قرار می گرفت و یا سپر ایشان به پر عقاب آراسته می شد تا هم از تقدس عقاب بهره مند شوند و هم بر توانایی ایشان افزوده شود و هم در مقابل جادوی بد سیرتان ، پیروز و سربلند باشند . 

در باور پیشینیان ، عقاب ( و شاهین ) تا حدی خوش یمن بود که اگر در هنگام لشکرکشی بر فراز آسمان ، عقابی ظاهر می شد لشکریان به شادی و جشن مشغول می شدند زیرا اعتقاد داشتند که اگر عقاب بر سر راه لشکر ظاهر شود بدون تردید لشکر پیروز خواهد شد این نوع نگرش در بین مردم ، وجود داشت . 

عقاب به همین دلیل ، پرنده ای بود که بسیار مورد توجه شاهان و شاهزادگان و بزرگان زمان ، بوده است به طوری که عقاب را پرنده ای درباری می نامیدند و مردم عادی از آن بی بهره و یا کم بهره بودند .به همین دلیل است که نماد عقاب را ، منسوب به شاه و یا شاهزاده می دانند .

با این توضیحات دلیل به کار گیری عقاب بر مقابر روشن شد . هدف از به کارگیری این نشان ، بهره گیری فرد متوفی از تقدس عقاب و مصونیت وی از جادوی بد سیرتان و بد ذات ها و پاک شدن فرد مدفون از گناه و مهم ترین موضوع ، نشان پادشاهی است این نکته که در این مکان فرد با اصالت و یا شاه و شاهزاده ای  که مذهبی بوده و به شعایر دینی واقف و به آن جامه عمل می پوشانده ، آرمیده نیز بسیار مهم بوده است که با نشان عقاب ، به این مهم ، نایل می آمده اند .

حال به بررسی این نماد بپردازیم . عقاب به دو صورت کلی دیده می شود . تندیس عقاب و عقاب حک شده .

تندیس عقاب نیز خود به دو صورت دیده می شود تندیس کامل عقاب و سردیس عقاب .

تندیس ها و سر دیس ها تفسیر بسیار ساده ای دارند . زیرا تندیس ها و سردیس ها یا بر بالاترین نقطه مشرف بر مقبره یا مزار قرار می گرفته و یا بر بلند ترین صخره خود مقبره یا مزار قرار می گرفته است . اگر زیر پای تندیس عقاب شرایط مقابر را نداشت بی گمان نگاه تندیس عقاب ، مشرف بر مزار است که فاصله دوری نخواهد بود و کمتر از ده متر ( بیشترین حالت ده متر است ) با مزار فردی بلند پایه روبرو خواهید شد . مقابر منسوب به عقاب ، اکثرا مقابر با ورودی از سطح زمین هستند یعنی باید دربی پلمپ شده را در صخره ها و یا زمینی تل مانند بیابید .برای کشف درب دالان ، باید دقت و تجربه را به کار گرفت زیرا همانطور که گفته شد ورودی از بالای سطح زمین است .

در مکانهایی که تندیس عقاب بر بالای بلندی قرار گرفته و مکان مورد نظر به مانند وی انگلیسی  v  یا هفت می باشد به طوری که در زیر و پایین نماد عقاب ، دره قرار گرفته و روبروی عقاب شیب تپه ای بلند است و در اطراف عقاب شرایط مقابر و مزار نیست شما با دفینه ای که به قصد پس انداز صورت گرفته روبرو هستید و درب ورودی دالان ، در تپه یا بلندی روبرو قرار دارد در جهت نگاه عقاب صخره ای بلند خواهید یافت که دربی پلمپ شده در خود دارد . 

عقاب حک شده کمی متفاوت از تندیس است . عقاب حک شده نشانه آخر نیست و در جهت نگاه عقاب باید به دنبال نشان آخر بگردید . از علایم همراه  نشان عقاب می توان  به جوغن و مستطیل حک شده اشاره کرد در کنار تندیس ها ، معمولا مستطیل و مربع به کار می رفته است از دیگر نشان های همراه عقاب ، مخصوصا عقاب حک شده ، به مار و افعی می توان اشاره کرد .

ذکر چند نکته را لازم می بینم و این نکات عبارتند از :

تندیس ها به صورت ایستاده هستند . تندیس خوابیده به بغل نداریم .تندیس عقاب از هر جهتی تندیس عقاب است .نمی شود عقاب بودن یک تندیس را ، منوط به جهت خاصی کرد . یعنی نمی شود گفت اگر از این طرف ببینیم شکل عقاب هست .باید از هر جهتی عقاب باشد . باز یا بسته بودن بال عقاب اصلا مهم نیست دوستان داستان سرایی نکنند . اگر زیر پای عقاب ، چیزی بود به طوریکه عقاب آن را شکار کرده باشد هدیه در زیر همان محل است .

موفق باشیدلینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
کارشناسی تصاویر ارسالی کاربران 

سئوال کاربر عزیز سیاوش :

سلام . این صخره هم کناره هایش جوغن زیاد دارد و هم بالای آن ...بالای صخره یک جوغن بزرگ هم هست که دوستان گفتند اگر آب بریزم راه رو نشون میده ولی این جوغن بسته بود و اتفاقی نیافتاد .

 امکان داره زیر همین صخره بار باشه ؟

dafinehyaban

سیاوش جان ..

این صخره کاملا طبیعی هست و جوغنهایی که شما فرمودید جوغن نیست و توسط باد و باران و فرسایش ، شکل گرفتند .لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
کارشناسی تصاویر ارسالی کاربران

سئوال کاربر ویژه کاوش :

سلام . چند تا عکس از یک منطقه باستانی فرستادم لطفا راهنمایی کنید .

dafinehyaban

کاوش جان این نماد مهبل هست .

در عکس بعد :

dafinehyaban

دو هدف ...

dafinehyaban

نماد مهبل نشانگر وجود مقبره بانویی بلند پایه است .

جوغنی که در داخل نماد حک شده نیز به خوبی مسیر شما را مشخص کرده .

در سمت راست تصویر ، در فاصله سه متری از نماد ، ( گمانه دوم خودتان ) چهار سنگی که به شکل نیم دایره چیده شده است بیانگر وجود دربی در زیر خاک است .  عمق چندانی نخواهد داشت و بدون شک شما را راضی و خوشحال خواهد نمود .  هدایای بانوان نجیب زاده ، هم تراز حاکمان محلی است .

مسیر دوم نیز وجود مزار فردی ( قبر و مزار است مقبره نیست ) مهم بوده که با شماره 2 علامت گذاری کرده ام .

امیدوارم موفق باشید .

در خصوص سوال شما نیز باید عرض کنم جهات جغرافیایی در همه موارد کاربرد ندارد . جهت شرق نیز که اینک به صورت اپیدمی و مد روز شده و هر کسی آدرس شرق را می دهد نیز کاربرد همه جانبه ندارد در این مورد به طور کامل در مطلبی توضیح داده خواهد شد .

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
گنج و دفینه با نماد ردپای انسان 

( ردپای برهنه به طوری که انگشتان پا نیز حک شده باشد )

dafinehyaban

در خصوص رمزگشایی ردپای برهنه انسان و همینطور برخی چاروق ها ، باید به زمان حک شدن آن ، پی برد .

در ایران عزیزمان سه دوره با کاربردهای مختلف از این نماد ( ردپا و چاروق )  استفاده شده است . از آنجا که مطلب سنگینی خواهد بود به ذکر دو دوره از استفاده این نماد ، خواهیم پرداخت . دوره دوم استفاده این نماد ، شامل اواخر هخامنشیان ، کل دوره سلوکیان ، اشکانیان و در آخر ساسانیان و به صورت پراکنده در زمان حکومتهای اسلامی ، بوده است . این دوره دارای هدایاست

دوره سوم استفاده از این نماد ، به دوره اسلامی می رسد . نکته بسیار جالبی در استفاده این نماد در دوره اسلامی وجود دارد که به آن به صورت مختصر می پردازیم .

در زمان حمله اعراب به ایران و شکست ساسانیان ، اعراب کمر به قتل فرهنگ و تمدن ایران و ایرانی بستند . این رویه اعراب ، در بسیاری از مراکز فرهنگی و هنری و .... به کار گرفته می شد . زیرا ایرانیان خود را بسیار بالاتر و متمدن تر از اعراب می دیدند ( البته به حق بالاتر بودند و هستند ) . اعراب مهاجم ، با سخیف شمردن ایرانیان ، در عرصه های مختلف ، قصد حکومت کردن بر ایرانیان داشتند .

عموم مردم ایران ، برای حفظ فرهنگ و تمدن و آثار کهن خود ، به صورت خود جوش ، در مناطق مختلف کشور ، به فریب اعراب و مهاجمان عرب پرداختند .

اعراب با معرفی دین جدید و همچنین معرفی پیامبر و بزرگان ( چه نظامی و چه مذهبی ) وارد کشور شدند . ایرانیان نیز برای مصون نگه داشتن هر چیزی ، از بزرگان مذهبی زمانه خود ، تا آثار باستانی موجود را به همین مواردی که مورد تایید اعراب بود وصل می کردند تا امنیت حاصل شود . برای مثال مقبره کوروش را ، با نام آرامگاه مادر سلیمان نبی معرفی کردند تا هم از تخریب مصون باشد و هم بتوانند مراسمات مذهبی را انجام دهند . از این دست موارد ، بسیار زیاد است . بسیاری از بزرگان مذهبی ایرانی و آرامگاهشان ، همینگونه مصون ماند . 

ردپای برهنه یکی از همین موارد بود . ردپاهای موجود را ، ایرانیان ، برای اعراب ردپای واقعی اشخاص مورد تایید اعراب معرفی کردند . هنوز هم در برخی نقاط کشور ، ردپای حک شده توسط بشر را ، به جای ردپای واقعی فلان سردار عرب و یا فلان روحانی مذهبی می شناسند . 

البته و صد البته ردپای بزرگان دینی و مذهبی وجود دارد که بسیار هم متبرک است ولی مارا با این ردپاها کاری نیست و صحبت ما پیرامون ردپاهایی است که توسط بشر حک شده و بسیار هم شبیه رد پای واقعی بزرگان دینی است . 

تا این دوره ردپاها دارای هدیه هستند . 

نسل بعدی که حاکمان عرب بر ایشان حکم میراند تحت تاثیر همین القائات بود . بعد از چند نسل به طور کلی ، ایرانیانی که کمتر به پیشینه خود آشنایی داشتند به واقعی بودن ردپاها معتقد شدند . بسیاری از ایرانیانی که به روحانیون و بزرگان مذهبی اسلام ، علاقمند شده بودند و بسیار طالب آن بودند که فلان فرد مذهبی و روحانی ، دارای ارج و قرب بیشتری نسبت به روحانیون دیگر باشد اقدام به حکاکی جای پا به صورت دستکن ، بر روی سنگها کردند و آن را به عموم مردم ، ردپای واقعی روحانی مذکور معرفی کردند و آن را موهبتی از جانب خدا دانسته و بر امتیازات روحانی مذکور می افزودند . مردم عادی نیز ، پیرامون آن حلقه زده و آنرا معجزه ای می دانستند و نذر و نیاز می کردند و این نذورات ، به جیب همان اشخاصی سرازیر میشد که ردپاها را در زمین خود حک میکردند و آنرا ردپای فلان امامزاده معرفی می کردند .

این دوره از ردپاها ، دارای هدیه نیست بلکه برای منفعت شخصی فرد یا افرادی حک شده و عموم مردم هم بی اطلاع از این موضوع ، نذر و نذور میکنند .

حال چگونه میتوان فهمید که ردپا متعلق به چه دوره ای است ؟

ردپاهایی که جنبه بهره برداری از نذورات دارند و خالی از هدایاست دارای چند مشخصه کلی هستند . اکثر این نمادها روی سنگ های کبود رنگ حکاکی شده اند . سنگ یشم یکی از موارد پرکاربرد این نماد است . تمامی این نمادها روی سطح زمین هستند یعنی شما نماد جای پای جعلی را روی تنه صخره به صورت عمودی نخواهید دید . پای خود را در تمامی این نمادها قرار دهید در ارتفاع قرار ندارد . بسیار خوش تراش و بدون علایم مشخصه دیگر است .

بهترین نقطه موجود و بهترین شکل موجود آن ، حک شده به طوریکه انسان به حقیقی بودن آن شک میکند . با این علایم به دنبال دفینه نباشید هیچ چیز گیر شما نخواهد آمد .

گاها در دوره های بعد از اسلام ، نماد ردپا به همراه هدیه هم کشف شده که نشان می دهد در برخی نقاط ایران ، هنوز رسوم گذشته پابرجا بوده است البته بسیار کم و به ندرت این اتفاق خواهد افتاد نکته ای که می توان به آن اکتفا کرد آن است که به همراه رد پای انسان ، نشانه های دیگری هم یافت شود که نشان دهنده وجود هدایا باشد .

حال بپردازیم به دوره دوم استفاده این نماد و اصلی ترین دوره آن :

ردپای برهنه و گاها چاروق به همین ترتیب ، به دو صورت کلی دیده می شود . روی سطح زمین و دیگری در بلندی ( تنه صخره و یا ...)

رد پای راست روی سطح زمین تفسیر ساده ای دارد . پای راست روی زمین ، معمولا نشانه وجود قبر است نه مقبره . هرجا که پای چپ فرود آمد هدف است . اگر شرایط قبر را نداشت در کمتر از پنج متری به سمت انگشتان قبری خواهید یافت .

اگر در کمتر از بیست سانتی متری ردپا اسکنه وجود داشت بدون شک با هدیه روبرو خواهید شد در راستای اسکنه حرکت کنید کمتر از بیست متر فاصله دارید .

ردپای چپ روی زمین نیز مشابه همین تفسیر است با این تفاوت که فاصله هدیه کمی کمتر است . 

ردپاهایی که در امتداد هم هستند و به گونه ای برداشت می شود که در حال نشان دادن راه هستند نیز وجود دارد و فاصله هدیه را به ما گوشزد میکند . هرچه تعداد ردپا بیشتر باشد فاصله بیشتر خواهد بود . 

ردپای حک شده بر بلندی و تنه صخره ها به دو صورت رمز گشایی می شود اگر به صورت مورب موجود باشد محل تلاقی همان صخره با زمین ورودی شماست . ردپا بر روی صخره موید وجود مقبره ای زیر همان صخره یا داخل همان جاست . 

در هر صورت ردپای حک شده مورب در بلندی به صورت تنها ، مسیر نمی دهد بلکه تاکید بر وجود مقبره در همانجا دارد . مگر اینکه علایم دیگری همراه آن باشد .

ردپای حک شده به صورت صاف بر بلندی در گاهی مواقع مسیر رانشان میدهد اسکنه یکی از موارد پرکاربرد این نماد است . در مسیر اسکنه باید دنبال نشانه آخر بود . 

معمولا ردپا دارای هدیه است .

دوره ای دیگر هم ردپا کاربردی بوده که از نظر تاریخی مهم است ولی از نظر مادی خیلی ارزشمند نیست که به آن نمی پردازیم . رد پا و پنجه دست ، علایمی هستند که در دوره های مختلف ، کاربرد مختلف داشتند و بحث بسیار گسترده ای است به همین دلیل به صورت تیتر وار بیان شد تا موجبات خستگی دوستان را فراهم نیاورد . به امید آن که به کار آید .

 

 

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
نحوه ارسال تصویر جهت مشاوره و راهنمایی

عزیزانی که قصد ارسال تصویر دارند در وهله اول سعی کنند در انجمن تصاویر خود را درج کنند تا از نظر کارشناسی کاربران زبده و باتجربه استفاده کنند . بدون شک نظر جمعی دوستان ، از همه جهت بهتر از نظر یک فرد خواهد بود و اگر نتیجه نگرفتید از طریق ایمیل دفینه یابان  ، در خدمت دوستان خواهم بود .

طرز ارسال تصویر در انجمن را ، برای دوستانی که تاکنون موفق به ارسال عکسهای خود نشده اند ، در مطلب ذیل ، بیان خواهم کرد . 

تصاویر خود را بدون درج نام محل و به طوری که قابل شناسایی نباشد بفرستید به این دلیل که مکان شما را افراد بی تجربه ، تخریب نکنند .

تصاویر شما در گام اول باید در فضای اینترنت قرار بگیرد و برای این کار ، می توانید از آپلودر ها استفاده کنید . در گوگل سرچ کنید ( آپلودر رایگان ) .

یکی از این آپلودر هایی که گوگل به شما پیشنهاد می دهد را انتخاب کنید . همه مشابه هم هستند و یک کار انجام می دهند فرقی ندارد .

در صفحه آپلودر هایی که انتخاب میکنید جدولی وجود دارد که به مانند  open  کامپیوتر عمل میکند گزینه انتخاب تصویر دارد . روی انتخاب تصویر کلیک کنید ، به گالری گوشی یا کامپیوتر شما می رود و همان عکسی را که انتخاب کرده اید را آپلود می کند کمی زمان می برد تا به شما یک آدرس تصویر بدهد . بعد وارد قسمت انجمن کارشناسی که در منوی بالای سایت دفینه یابان هست بشوید و روی کلمه آبی رنگ انجمن کلیک کنید . شما را به صفحه ویرایش انجمن هدایت می کند . در این صفحه چند گزینه دارد که شامل ارسال مطلب ، درج تصویر و ایجاد گالری و غیره است . روی ارسال مطلب کلیک کنید در قسمت ارسال مطلب ، در نوار بالایی جدول ، گزینه درج تصویر با مربع کوچک وجود دارد روی درج تصویر کلیک کنید . از شما آدرس تصویر می خواهد که شما باید آدرسی که از آپلودر ها گرفته اید را روی آن کپی کنید . کار تمام می شود . نکته مهم در زمان آدرس دهی است در قسمت آدرس تصویر  http   نوشته شده که باید آن را پاک کنید بعد آدرس را کپی کنید زیرا آپلودر ها آدرس را با  http  می دهند و نیازی به تکرار آن نیست .

بدون اغراق ، دوستان زبده و با تجربه ای در این انجمن هستند که بسیار مایه مباهات است و مشاوره خوبی دریافت خواهید کرد . در صورتی که به جواب دلخواهتان نرسیدید بنده به همراه آقای بابک در خدمت دوستان هستیم . انشالله که مفید واقع شویم .

در خصوص زوایای تصویر هم خواهشی دارم . لطفا به گونه ای ارسال تصویر کنید که اندازه نماد را با قطعه و یا شیئی بتوان درک کرد و جهات جغرافیایی هم ذکر شود و حداقل پنج متر از اطراف نماد شما در چهار جهت قابل رویت باشد تا بتوان به خوبی چیدمان محل را فهمید .

ذکر توضیحات هم بسیار کارگشاست . به امید موفقیت همه عزیزان . 

عزیزان ، آرزو می کنم بدون منت زندگی کنید .لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
راز کتیبه ها و الواح گلی 

dafinehyabn

عکس فوق تزیینی است .

جهت تشریح پاسخ کاربر گرامی : 

آیا کتیبه ها یا الواح گلی ما را به گنج می رساند ؟ 

قبل از آنکه پاسخ دوست عزیمان را بدهم در مورد اینکه چرا باید کتیبه ها را به میراث بدهیم صحبت کنیم . ایران در باستان رقیبی به نام یونان داشت . یونان که اسکندر نیز از آنجا برخاست ، در بعضی از کارها ، از ایرانیان جلوتر بودند یکی از آنها ثبت وقایع تاریخی و وجود تاریخ نگاران در یونان باستان بود .ایشان تمام اتفاقات زمان خود را ثبت میکردند و اتفاقات رقبا را نیز ، آنطور که دلشان می خواست ثبت می کردند به عنوان مثال کمبوجیه پسر کوروش کبیر را ، دیوانه می خواندند و خشایار شاه را بد قیافه و بسیار زشت می خواندند و بسیاری دیگر . از آنجا که ایرانیان شخصی چون هرودوت و ... را نداشتند و سیستم ثبت وقایع را نیز نداشتند در حال حاضر ، نمی توانند اتهامات این چنینی را که هرودوت و دوستانش از بابت حسادت و کینه ورزی با ایرانیان ، به این کشور زدند را با دلیل و مدرک پاسخ دهند . کتیبه ها بهترین دلیل و مدرک برای این مسایل و روشن شدن شبهات تاریخی است . کتیبه ها بسیار ارزشمند هستند حتی اگر به صورت سنگ قبر هم باشند نیز ،اطلاعات مفیدی به باستان شناسان می دهند .

باید خدمت شما دوست عزیز ، عرض کنم که خیر . وجود کتیبه چه روی خاک و چه در زیر خاک ، نشانه گنج نیست . در گام اول خواهش می کنم هر مدل کتیبه یا لوح سنگی یا گلی را که یافتید آن را به میراث بدهید طبق قوانین ایران ، شما اگر به طور غیر عمد و نا خواسته ( لزومی ندارد بگویید که گشتم و پیدا کردم )  به آثار باستانی یا الواح و .... برسید و آن را تحویل میراث بدهید میراث فرهنگی موظف است معادل دو برابر ارزش ریالی آن را و همینطور حق الکشف شما را بپردازد . این کار دو طرفه سود است . هم شما به پول می رسید و هم آثار باستانی و پیشینه کشور حفظ می شود . 

حال در خصوص خود کتیبه یا سنگ نبشته و یا الواح گلی باید عرض کنم که ، کشور عزیزمان ، در دوره های مختلف ، استفاده های مختلفی نیز از کتیبه ها داشتند که برخی به اختصار بیان می شود . 

در پیش از تشکیل هخامنشیان ، الواح و سنگ نبشته هایی بر روی مقابر و مزار پادشاهان محلی ( مثل ماد ها ) ، بزرگان و دلاوران زمان ، قرار می دادند که جایگاه فرد و همچنین برخی از کارهای بزرگ او را ثبت کرده بودند . در این دوره ، کتیبه ها بر روی قبور و مزارها جای می گرفت . البته از دید گنج و دفینه هم برای جویندگان ، خالی از فایده نیست همه سازه های این دوره زمخت و بد تراش هستند و زیبایی ندارند . شمشیرهای صاف و بی کیفیت و سپرهای بد قواره و بزرگ ، مربوط به این دوره است  . طلا هنوز وجود نداشت . این وسایل ارزش تاریخی دارند .

در زمان هخامنشیان ، وقتی ساختار حکومتی و پادشاهی دایر شد نیاز به ثبت وقایع و تاریخ نویسی بیشتر احساس شد . کتیبه داریوش و منشور کوروش و .... از این قبیل اند . در این کتیبه ها نیز بیشتر به ثبت وقایع و جنگها و معرفی و تاجگذاری سلاطین پرداخته شده است . کتیبه ها مختص سلاطین بوده و حتی ساتراپ ها نیز دارای کتیبه نبودند . در این دوره بین کتیبه و گنج ارتباطی نیست . البته بر روی تابوت برخی ساتراپها ( مانند همان مقبره جعلی و ساختگی ای که به نام داریوش سوم معروف شده و حدس بر آن است که حدود پنج تن طلا خارج شده ) خطوط و نوشته هایی است که به شرح حال فرد مدفون و موقعیت اجتماعی وی می پردازد ولی این نوشته ها به گنج و دفینه ارتباطی ندارد . این نوشته ها مفهوم دیگری دارد و هدایا نیز با نشانه های دیگری ، رمز گشایی می شود .

در دوره های بعد هم به همین ترتیب بوده یعنی کتیبه ها عمومی تر شده اند و به جز سلاطین ، افراد با نفوذ و مذهبی نیز دارای کتیبه بودند . ولی بین نوشته های کتیبه و هدایا هیچ ارتباطی وجود ندارد . بسیار دیده می شود که کتیبه موجود است ولی در مزار فرد ، فقط یک شمشیر بوده است . بر عکس نیز صادق است . در هر حال ارتباطی بین نوشته های کتیبه و گنج نیست کتیبه ها اطلاعات دیگری به ما می دهند که برای باستان شناسان بسیار ارزشمند است . 

ولی جایی که کتیبه باشد یعنی فرد مهمی آرمیده و این می تواند کلید و یا سر نخ باشد .

کتیبه ها با خط های گوناگون در ایران یافت شده از اورخون و باحمی گرفته تا پارسی و پهلوی و عربی . 

 

 

 

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
تفسیر و رمز گشایی نماد گاو در گنج و دفینه

نماد گاو یکی از شبهه برانگیز ترین نماد های حیوانی است . اکثر نمادهایی که منسوب به گاو هستند نشانگر مکان مذهبی هستند . گاو از دیر باز مقدس و دارای تقدس خاصی بوده است . برای درک بهتر موضوع ، برخی تمدن هایی که در منطقه ایران بوده و گاو را حیوانی مقدس میشمردند نام برده خواهد شد .

همانطور که میدانید هندیان ، تیره ای از آریاییان بودند که در دوره ای ، از قبایل آریایی جدا شده و به سمت هند کنونی مهاجرت کردند . نام این قبایل نیز که هند و اروپایی نامیده می شوند گویای همین موضوع است . گاو در نزد بوداییان و برخی قبایل هندو ، هنوز هم مقدس شمرده می شود . ایشان ، آیین و سنن مشترکی با قبایل بدوی آریایی داشته اند .

در مصر نیز گاو دارای تقدس بوده و محترم شمرده می شده است . گاوهای آپیس ، دارای مقبره و عبادت گاه بوده اند . حتما داستان کمبوجیه هخامنشی و زخمی کردن گاو آپیس را شنیده اید که بنا به نسخه های باستانی ، کمبوجیه به علت تعرض به گاو آپیس ، دچار جنون گشت البته این موضوع صحت ندارد ولی به طور کل ، تقدس گاو را گوشزد می کند .

در خصوص تقدس گاو هر چه گفته شود کم است . در داستان های اساطیری ایران ، فریدون ، تحت حمایت یک گاو بزرگ شد و از شیر آن تغذیه کرد و بعد ها که شخصی آن گاو را کشت فریدون او را سخت مجازات کرد . طبق افسانه های سومری و میان رودان ، گیل گمش در 2400 سال پیش از میلاد با گاو بالدار مبارزه کرد و بعد از پیروزی بر گاو بالدار ، قدرت خویش را بر عموم یاد آور گشت .

هموطنان زرتشتی ما در باستان برای غسل میت از ادرار گاو استفاده می کردند. 

در قرآن مجید ، خداوند به قوم یهود دستور داد که زیباترین گاو خود را قربانی کنند و یا زمانی که حضرت موسی برای دریافت فرامین خداوند ( ده فرمان ) رهسپار شده بود سامری ، به وسیله طلاهای قوم یهود گوساله ای را برای پرستش ساخته بود .

همه این داستان های اساطیری ، نشان از تقدس گاو دارد . 

در فرهنگ ایرانیان و همچنین بین النهرین ، گاو نماد بزرگی ، قدرت ، برکت و روزی و همچنین رستگاری است .

این نماد ( مخصوصا در غرب کشور ) بر روی مزار ها و سنگ قبر ها و عبادتگاه ها ، به وفور دیده می شود که نشان از تقدس فرد مدفون و یا نشانگر وجود عبادت گاه ، هرچند کوچک و محلی است . در خصوص وجود هدیه گاو ، یکی دو مورد هست که بیان می شود .

اگر دو گاو یا گوساله بر روی سنگ های ثابت و روبروی هم وجود داشته باشد به طوری که بین این دو گاو ، کمتر از سه متر فاصله باشد وجود دفینه محتمل است . بدون شک در راستای دید گاو حتی اگر فقط یک گاو تنها باشد در فاصله کم ، وجود قبر یا مزار فرد روحانی صددرصد است . اگر تندیس گاو یا سر گاو در ابعاد تقریبا واقعی باشد در جهت دید گاو باید تلی از خاک ببینید و یا صخره ای ثابت . آن نشانه آخر شماست . دفینه گاو در عمق زمین نیست و معمولا با کمی کاوش به آن خواهید رسید . اگر نماد گاو بالدار باشد نشان فره وش قدرتمند است در جهت دید گاو و فاصله دو سه متری با مزار فره وشی روبرو خواهید شد .

نماد گاو در ارتفاع بلند ، یا سردیس گاو بر روی ستون یا جای بلند ، نشانگر وجود مکان مذهبی است و این نماد نشانه دفینه نیست ولی از آنجا که ، اهالی باستان ( به مانندهم اینک و مردم همین زمانه ) علاقمند بودند که در کنار مکان های مذهبی و یا افراد مذهبی به خاک سپرده شوند ، می تواند کلید و راهگشا باشد زیرا در نزدیکی این نشان ، بدون شک با قبور بزرگان و نجیب زادگان روبرو خواهید شد .

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
رمزگشایی سم اسب در گنج یابی و دفینه

در بسیاری از روستاهای کشور ، شمع سوزها و یا عبادتگاه های بسیار کوچک محلی ، وجود دارد که اهالی ، پیرامون آن جمع شده و آن را متبرک می دانند .

یکی از این شمع سوزها که در بسیاری از مناطق موجود است به آت قچی ( جای پای اسب ) و در مناطق مختلف با نام سم اسب علی ( منظور حضرت علی ) و جای پای اسب امامان معروف است .

البته در این مطلب با فلسفه وجودی چنین شمع سوزهایی ، ما را کاری نیست .

بحث ما پیرامون سوراخ هایی که توسط بشر ، بر روی سنگ حکاکی شده و از قضا ، بسیار شبیه موارد متبرک بالا است می باشد . نماد سم اسب ، بسیار شبیه جوغن مدور است با این تفاوت که در وسط جوغن ، یک برآمدگی کوچک دارد .

نماد سم اسب ، در یک سمت خود دارای قوس بیشتری نسبت به طرف دیگر است . آن جهت که دارای قوس بیشتری است جلوی نماد محسوب می شود .

نماد سم نیز ( البته به صورت تنها و بدون علامت دیگر ) فقط یک تفسیر دارد در جهت جلوی این نماد ، 3 گز و در معدود نمادها 5 گز می باشد . هدایای این نشان ، بسیار نزدیک است . 

نماد و یا جوغن سم اسب که به صورت چند تایی باشد و اینچنین به نظر آید که در امتداد هم هستند نیز دارای هدایاست و این نماد گویای فاصله نماد تا هدف است . اگر نشان سم اسب به صورت چندتایی در یک امتداد باشد مسیری طولانی تر را به ما نشان میدهد .

نماد یا جوغن سم اسب که در نزدیکی نماد اسب یا کله اسب باشد خود هدف است و باید خود سنگ یا زیر همان سنگ را کاوید . سم اسب ساروجی نیز دیده شده که خود نماد ، هدف است .

اگر نماد سم اسب روی سنگ سفید مخروطی بلند ( شبیه هشت ) بود نشانگر وجود راه مالرو قدیمی است و نشانه گنج نیست این نماد مختص ساسانیان بوده است .

اگر نماد سم اسب بر روی سنگ سفید پلکانی بود با ارتفاع بلند تر از یک متر ، هدف زیر همان پله است . این هدیه مختص چاپاران دولتی و نامه رسانان دولتی ساسانیان بوده ، که اگر نیاز مبرم داشتند از این سکه ها در راه رساندن سریعتر پیام ، به مقصد از آن استفاده می کرده اند .

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
تفسیر و رمزگشایی سنگ زین در گنج و دفینه

به درخواست کاربر و دوست گرامی

برخی از نمادها و نشان ها ، به طور طبیعی کاربردی مشخص دارند و اینگونه میتوان برداشت نمود که توضیح واضحات است .

در هر حال یکی از آسان ترین و راحت ترین رمز گشایی های دفینه ، سنگ یا نشان زین است . سنگ زین باید ( باید و تاکید بر باید ) از هر جهت به آن نگریسته می شود زین باشد . یعنی نمی توان زین بودن یک سنگ را ، منوط به دیدن از یک سمت خاص کرد . باید از هر جهت و سمتی به آن نگاه شود زین اسب ، در ذهن تداعی شود . بسیار خوش تراش است .

رمز گشایی آن نیز بسیار ساده است . روی آن بنشینید و به روبرو خیره شوید در دید رس شما ، یا سنگ چین وجود دارد ( که بهترین نوع آن است ) . یا تل خاکی با ارتفاع یکی دو متر وجود دارد که باید به دنبال درب اتاق بگردید و یا صخره های کبود رنگ با اسکنه های زیاد بر روی آن ، که باید به دنبال ورودی از کناره های صخره بگردید .

در هر حال هدف در دید رس شما ، با نشانه های ذکر شده است . به صورت محدود هم دیده شده که ، نشانه آخر در سنگ زین ، نشان و نماد سم اسب وجود داشته است .

نکات قابل تامل در سنگ زین :

هدایای سنگ زین ، در آنسوی تپه نیست . زیر خود زین نیست بیهوده آن را تخریب نکنید ، آن سوی رود هم نیست .

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
تفسیر و رمز گشایی نشان اسب در گنج یابی 

یکی از نماد ها و نشان هایی که در ایران موجود است نشان اسب می باشد . نماد اسب به صورت حفر شده و همچنین برجسته  ( مهم ) و بسیار کم به شکل تندیس اسب دیده می شود . نماد اسب همچنین در اندازه های مختلف نیز هست برای مثال نماد اسب در مقیاس بسیار بزرگ ( دو متر و سی سانتی متر در سه متر و هشتاد ) هم دیده می شود . نمادهای همراه این نشان ، سوار کار و یا انسان ایستاده و به وفور جوغن می باشد . اگر دارای سوار کار باشد نشانگر وجود مزار فردی است که وجهه دولتی و حکومتی ، داشته است 

این نشان به مانند دیگر نمادهای حیوانی ، نشان آخر نیست به جز موارد بسیار نادر که به آن نیز می پردازیم .

به طور کل هدایای این نشان در جهت دید نشان اسب است یعنی شما برای کشف هدیه اسب ، نمی توانید به حالت دم نظر کنید اگر هم دفینه ای در پشت نشان اسب باشد مربوط به نماد دیگری است . به دو صورت کلی رمز گشایی می شود اول اسبی که در حال حرکت است و دوم اسبی که ایستاده و حرکت نمی کند . برای اسب در حال حرکت ، فاصله دورتر و برای اسب ایستاده فاصله نزدیکتر را در نظر می گیرند .

نماد اسب در مقیاس بسیار بزرگ که دارای سه جوغن و بیشتر باشد  زیر خود اسب است ولی برای ورود باید در مسیر نگاه اسب در فاصله کمتر از دو متری دنبال دربی در زیر زمین باشید . نشست بی دلیل زمین می تواند راه گشا باشد .

نماد اسب بالدار نیز در مناطق شمال غربی کشور ، بیشتر یافت می شود . این نماد وجود مزار فره وشی است . رمز گشایی این نماد نیز بدین ترتیب است . اگر در حال پرواز باشد فاصله کمتر از ده متر و اگر ایستاده باشد در نزدیکی نماد و در مسیر نگاه آن ، با مزار فره وش روبرو خواهید شد . وجود جوغن ها از نشانه های آخر این نماد هستند .

نماد اسب حفر شده ، که سر اسب به سمت پایین باشد و این طور به نظر آید که در حال خوردن است اشاره به وجود هدیه در فاصله نزدیک دارد یعنی در حدود پنج متر در سمت نگاه اسب ، با جوغن یا نعل اسب و یا نشانه ای که مربوط به اسب باشد دارد . آن نشانه آخر شماست . اگر نشان نیافتید همان پنج متر را در نظر بگیرید .

نماد اسب که سر آن به سمت روبرو باشد اشاره به هدیه در فواصل دورتر دارد . فاصله ای که باید در نظر گرفت بستگی به اندازه نماد دارد . یعنی اگر نماد اسب بزرگتر از یک متر است باید تا سی متر را در نظر بگیرید اگر کوچکتر از نیم متر است باید تا پانزده متر را لحاظ کنید  در این فواصل شما با نشانه آخر روبرو خواهید شد که اکثرا تخته سنگی عمودی است و ریشه دار است . بسیار دیده شده که  بعد از طی مسافت پانزده متر با یک جوغن چشم حقیقت بین روبرو شده اند . نشانه های آخر این نماد ، جوغن و یا کله اسب و یا جای سم اسب و گاها یک زین اسب که به شکل مکعب کوچک تراش خورده است . اگر این نشان ها را نیافتید بدون شک تخته سنگ بزرگ عمودی را خواهید دید که به شکل مکعب ، تراش خورده و یا به صورت طبیعی مکعبی شکل هستند .

 نکته ای که بسیار مهم است چگونگی قرار گرفتن سر اسب می باشد . سر اسب کلید معماست . اگر رو به پایین باشد اشاره به نزدیک و اگر بالاتر باشد نشانگر وجود هدیه در فاصله دورتر است . 

به عنوان فوت کوزه گری ، می توانم این را به دوستان بگویم که اگر در مسیر نگاه اسب بایستیم و به سمت نماد نگاه کنیم باید نماد را به صورت کلی ببینیم یعنی نمی شود محلی را انتخاب کرد که از آنجا نه نماد مشخص باشد و نه سنگ قابل رویت باشد . برای کسب هدف اسب ، باید این نکته لحاظ شود که حتما بتوان از آنجا نماد را دید یا به صورت کلی بتوان سنگ حکاکی شده را دید . پس هدف اسب ، به مقیاس و اندازه خود اسب و طرز قرار گرفتن سر اسب بستگی دارد .

نماد اسب که دارای سوار باشد نیز تقریبا به همین صورت است . با این تفاوت که کلید معما در وسایلی است که در دست سوارکار است می باشد . اگر سوار بدون وسیله بود اشاره به فاصله تقریبا دورتر دارد . در هر صورت در مسیر حرکت اسب نشان آخر را خواهید یافت .

نکته ای که لازم می بینم آنرا بیان کنم این است که نمادهایی که اسب دو پای خود را بالا برده ( بسیار کم است ) مشهور است که همان نقطه ای که پای اسب فرو می آید دفینه کوچکی است . بنده به شخصه ندیدم ولی خالی از لطف نیست این نماد ها را چک کنید .

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
چه قبور و مزارهایی دارای گنج و دفینه هستند ؟

کجاها رو حفاری و کاوش کنیم و کجاها رو کاوش نکنیم ؟

برای پاسخ این سئوال ، فقط کافیست نگاهی به تاریخ و زمان بکار گیری طلا در دوره های مختلف بیاندازیم .

مطمئنا زمانی که در ایران طلا وجود نداشت نباید انتظار داشته باشیم که در قبور ایشان طلا پیدا کنیم . مصریان و سومریان ، در این مورد از ایران پیشی گرفته اند و مصریان در حدود چهار هزار سال است که از طلا استفاده میکنند البته در اوایل به کار گیری طلا در مصر ، این فلز مختص فرعون و خانواده او بود و دیگران حق استفاده از آن را نداشته اند .

در هر حال ، قبل از هخامنشیان حدود سه هزار سال قبل ، ایرانیان از مس و مفرغ و آهن و برنج  ، برای تزئینات و همچنین لوازم جنگی استفاده میکردند پس قبوری که منتسب به مهر پرستان ابتدایی و همچنین چند ایزدان باستان  است، دارای طلا نیست زیرا در این دوره ها اصلا طلا وجود نداشت .

dafinehyaban

از زمان هخامنشیان به بعد ، طلا وارد گردونه فلزات ایران شد . ( البته برخی از باستان شناسان اعتقاد دارند که طلای ایرانی ، پانصد سال قبل از هخامنشی در ایران وجود داشته ولی در مقیاس بسیار کم ) 

پس قبوری که منتسب به دوره قبل از هخامنشیان باشد ، در بهترین حالت دارای ابزار آلات و یا وسایل تزئینی مسی یا مفرغی و یا ....است . این قبور از نظر میراث فرهنگی دارای ارزش هستند ولی از نظر من و شما نه . ادوات مسی بدون شک اکسیده شده و نمی توان آن را ذوب کرد و به مس رسید . خواهشا این قبور را باز نکنید  . نشانه ای که می توان آن را به کار گرفت این است که ظهور فلز طلا ، تقریبا با رسمی شدن خط میخی هم زمان است . به راحتی می توان اینطور استنباط کرد که اگر در قبور خط به کار رفته باشد احتمال وجود دفینه بیشتر است البته فقط احتمال . 

ایران عزیزمان ، طبق برآوردهای باستان شناسان ، بین هفت هزار تا دوازده هزار سال تمدن در خود نهفته دارد و بسیاری از این قبور هنوز هم وجود دارند که مربوط به هزاران سال پیش است . این قبور را باز نکنید .

وجود دفینه در قبور و مقابر مربوط به حدود دو هزار و هفتصد سال پیش تاکنون است . حال چگونه می توان فهمید که این قبور متعلق به چه زمانی است ؟

یکی از راه ها وجود خط است .

راه دیگر وجود قبرستان است . یعنی زمانی که ایرانیان تصمیم گرفتند که مردگان خود را در مکان خاص دفن کنند . زیرا پیشینیان معمولا در خانه هایشان دفن میکردند .

راه دیگر برای فهمیدن عمر این قبور ، کتابخانه ها و کتابهای خطی بومی است .

تاریخ منطقه و همچنین اتفاقاتی که در منطقه افتاده بسیار کار گشاست .

این قبور معمولا مدور حفر می شدند .دارای سنگهای بزرگ  و همچنین دارای عمق کم هستند . فرد مدفون به جهت خاصی خوابانده نشده و اگر سه قبر شکافته شود می بینید که در سه جهت مختلف دفن شدند . خلاصه به طور کل اگر این نوع قبور را ببینید خودتان متوجه خواهید شد زیرا  استخوانها نیز به زمین چسبیده و در حال جذب به زمینند . و بسیاری نشانه های دیگر که به آن در مطالب بعد خواهیم پرداخت .

معمولا قبور دوره سلوکیان واواخر اشکانیان و دوره هخامنشیان دارای بهترین هدایا هستند .در ادوار پس از ساسانی و طلوع اسلام ، دفینه گذاری از قبور و مقابر به مکانهای دیگر منتقل شد ولی بطور کامل و تمام ، قبور ایرانی خالی از هر وسیله ای دفن نمیشدند بلکه میترا پرستی و میتراییوم ها تا چند قرن وجود داشتند و به شیوه باستانی خود تدفین میکردند .

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
کارشناسی علایم و تصاویر ارسالی از کاربران 

گنج و زیر خاکی یا دفینه ، هر شخصی را به فکر کاوش می اندازد . همه ما برای طی ره صد ساله در یک شب ، بی قرار و آماده هستیم .

ولی نکته مهم اینجاست که کجا را کاوش کنیم چه علایمی ، نشانه های گنج هستند . 

متاسفانه دوستان و برخی کاربران عزیز ، بدون در نظر گرفتن جوانب کار ، اقدام به ارسال تصاویری می کنند و با شور و شوق وصف ناشدنی ، منتظر شنیدن پاسخی هستند که ایشان را به گنج برساند . شرایط به گونه ای می شود که بنده از گفتن حقیقت به ایشان شرمسار می شوم زیرا تمام امید و آرزوی شخص با گفتن این جمله که تصویر ارسالی شما نشانه گنج نیست نقش بر آب می شود . عاجزانه خواهش می کنم به نکات ذیل توجه لازم را مبذول فرمایید .

دوستان گل ، گنج و دفینه در هر مکانی نیست که بشود آنرا به راحتی بدست آورد . صبر ایوب می خواهد و دانش ابو ریحان . 

به حرفهای برخی سایت ها که هدفشان فروش گنج یاب است گوش نکنید . ایشان قصد فروش گنجیاب دارند و بازار سازی می کنند شما دوست عزیز ، با این آدرس هایی که برخی دوستان می دهند مجبور به خرید گنجیاب می شوید و این یعنی سود برای صاحبین سایت . با این حرفها هم خودتان را خسته می کنید هم برای خودتان شر درست می کنید و از همه مهم تر اینکه بخشی از پولتان به فنا می رود . آثار باستانی هم که دیگر هیچ .... گنج یابهای کنونی ، فقط برای زمین های کشاورزی مناسب است که نه حفره دارند و نه صخره ای در دل خود دارند . در زمین هایی که صخره ای هستند دستگاه ها به مانند اسباب بازی عمل می کنند .

دفینه ها به طور کلی نشانه ها و نماد های خاصی دارند که آنرا تشریح می کنیم .

در وهله اول سنگ نگاره و یا جوغن ، باید بر روی سنگ های ثابت و صخره ای باشد . 

سنگ نگاره ها و نماد ها باید به صورت حک شده و یا برجسته باشد . یعنی دارای عمق باشد . نه اینکه مانند نقاشی روی سنگ باشد .

نکته بسیار مهم این جاست که حتما باید بین این علایم و نمادها ارتباط باشد و پیوستگی داشته باشند و مفهوم خاصی را منتقل کنند با یک جوغن در وسط بیابان شما به گنج نمی رسید .

ساروج دفینه با ساروج به کار رفته در سازه های معمولی به طور کل متفاوت است . گل و ملات نیست که با یک بیل آنرا خراب کنیم . به عنوان مثال تندیسی که شبیه لاک پشت ساخته شده و از ملات گل و سنگ ریزه استفاده شده دفینه ندارد . حتی اگر مورد حفاری قرار گرفته باشد دلیلی بر ربودن بار نیست . مثلا همین لاک پشت باید بر روی لاک خود ، خطوطی داشته باشد تا بتوان آنرا لاک پشت نامید یا دست و پا و یا چهره و یا دم ... وجود تندیسی که شبیه لاک پشت است دلیل لاک پشت بودن آن نیست . در ساروج از آهک زنده استفاده می شده است به این دلیل که استحکام زیادی در برابر بلایا و هم چنین حیوانات و از همه مهم تر نفوذ آب و سیلاب داشته باشد . پس ساروج و ملات ساروجی باید و باید مستحکم بوده باشد .

در رودخانه ها و همچنین در کنار رودخانه دفینه ای قرار نمی دادند زیرا در مواقعی که بارشهای آسمانی به اوج خود می رسید سیلاب های بسیار قوی ، کناره های رودخانه ها را تخریب می کرد و می شست و به همین دلیل دفینه یا جابه جا می شد و یا تخریب می شد .

در کوه ها و تپه هایی که سنگ های شکننده دارند کسی دفینه قرار نمی داد و نماد حکاکی نمی کرد . دلیل روشن است فرسایش بر روی این نوع سنگها ، اثر بسیار زیادی می گذارد و دفینه از ماهیت خود که پنهان بودن است دور می شد . 

بسیاری از علایم و نمادها ، برای آگاهی عموم (  مردم زمان خودشان ) ساخته می شدند و کاربرد عمومی داشته اند . مانند چاه در این نزدیکی است و یا ذاغه ای در این مسیر است یا این مسیر ، مسیر عبور کاروان است و یا کاروانسرا در این حوالی است و بسیاری دیگر 

در حوالی مکانهایی که نشانه زندگی نیست یعنی رودخانه قدیمی و یا زمین مناسب کشاورزی و .... ندارد دفینه ای نمی توانید بیابید پس با هر سوراخ و ضربدری به گنج نخواهید رسید . 

هر قلعه و یا سازه قدیمی دارای دفینه نیست بسیاری از قلعه ها ، به صورت عمدی تخلیه شده اند و در زمان تخلیه و یا کوچ مردم ، همه داروندار خود را برده اند فقط برخی مکانها که ساکنین آن توسط دزدان و یا راهزنان و جنگ از بین رفته اند دارای گنجینه های پنهان هستند آن هم مشروط بر اینکه تاکنون به تاراج نرفته باشد . 

هر جوغنی نشانه وجود بار نیست جوغن ها از ده هزار سال پیش وجود داشته اند و نشانه وجود قبر هستند نه نشانه بار .

تصاویر ارسالی باید گویای شرایط باشد . فقط عکس گرفتن از ضربدر یا جوغن و یا ..... نمی تواند برای تصویر سازی و رمز گشایی آن کمکی بکند حتما باید اطراف آن با ذکر جهت جغرافیایی ضمیمه تصویر اصلی باشد .

و در پایان ، در ایران عزیزمان هنوز یکصد و هفتاد هزار تن طلا آرمیده و کشف نشده است این رقم پیش بینی بزرگان باستان شناسی است و عددی بر مبنای تخیل نیست . ولی اگر قرار بود که من و شما با تکیه بر اطلاعات برخی سایت ها ، به گنج برسیم هم اینک هیچ فقیری نداشتیم . 2000 سال است که ایرانیان در پی کشف گنجینه مقابر و دفینه های باستانی هستند و کمتر از یک درصد موفق شده اند .

انگیل ها و یا غارهایی که طول زیاد ندارند محل دفینه نیست . خودتان را جای دفینه گذار بگذارید آیا آن را جایی قرار می دادید که بتوان براحتی کشف کرد .

توالی و پیوستگی علایم بسیار مهم است و نمادها باید دارای مفهومی خاص باشند و این نکته موید آن است که این نمادها باید در دید رس دیگر نمادها واقع شده باشند . به طوری که بتوان آنرا پازل نامید و بتوان جدول گونه آنرا حل نمود .

با امید موفقیت برای یکایک عزیزان و هموطنان عزیزم .

مانند همیشه آرزو میکنم بدون منت زندگی کنید .

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
تفسیر و رمز گشایی سنگ نگاره و یا نماد خورشید در دفینه یابی

نماد و سنگ نگاره خورشید ، پر تنوع ترین سنگ نگاره مورد استفاده در باستان بوده است . به طوری که بیشتر از پنجاه نوع آن در حالات مختلف و به همراه دیگر نمادها ، در حال حاضر موجود است . 

موارد استفاده نماد خورشید ، در دو جهت قابل بررسی است . نماد خورشید استفاده شده بر قبور و دیگری ، نماد خورشید استفاده شده بر اماکن مذهبی که بعضا خالی از هر گونه اهدایی هستند .

dafinehyaban

برای کشف و تفسیر این نماد ، آگاهی از زمان و دوره استفاده آن بسیار حایز اهمیت است . این نماد در ده هزار سال پیش هم استفاده می شده است البته برای اجرای مراسم مذهبی .

سنگ نگاره خورشید به مانند دیگر نمادهای مورد استفاده در مقابر و دفینه ها ، به صورت تنها دیده نمی شود و همیشه به همراه دیگر نمادها قابل تفسیر است . از سنگ نگاره هایی که به همراه خورشید وجود دارند می توان به سنگ نگاره و یا تندیس عقاب ، ماه ، ستاره ، صلیب ، گردونه مهر ، اسب حک شده ، جوغن در اندازه های مختلف ، مثلث ، مربع ، چهره انسانی ، سنگ محراب ، انسان بالدار ، انسان تمام قد و یا روحانی و ...... اشاره کرد .

برخی از این نمادها به اشتباه ، در زمره دفینه دارها قرار گرفته اند ولی همه این نمادها ، دارای هدیه نیستند و برخی از این نمادها فقط و فقط جهت اجرای مراسم مذهبی به کار می رفته است .

سنگ نگاره خورشید به صورت برجسته ( بسیار مهم ) ، حک شده ، دارای چهره انسانی ، نیمه خورشید ، دارای اشعه برابر و یا یکی بلند یا کوتاه تر وجود دارد . 

این نماد برای اشخاصی چون ساتراپ ها ، ناجیان بزرگ ، موبدان حکومتی ، شاهان محلی ، پادشاهان مرکزی ، مغان ( در دوره ای ) ، شاهزادگان و بزرگان و کاتبان آتشکده های بزرگ ، و ..... به کار می رفته است . برای اماکنی چون میترائیوم ها و آتشکده ها و عبادتگاههایی که سنگ محراب دارند و بعضی قلعه ها به کار میرفته است .

قسمتی که مهم تر است اینجاست که به ما می گوید در این حوالی شخصی که دارای اهمیت دولتی و حکومتی بوده خوابیده و یا مکانی وجود دارد که محل عبادت بوده و روحانی آنجا  مورد تایید حکومت  بوده ، وجود دارد .

تفسیری که شایسته این نشان است اینچنین است :

مهمترین نکته اینجاست که فاصله مقابر یا اماکن مزبور ، کمتر از یکصد گز است یعنی براحتی باچشم قابل رویت است .

نماد خورشید کامل با اشعه برابر به طوریکه هیچ مسیر و نشانه ای را به ذهن ندهد ، کمتر از یکصد و ده متر به سمت شرق در سینه کش کوه و یا تپه بلند ، به دنبال ضربدر یا صلیب باشید ( دنبال نشانه دیگر ) .

نماد خورشید با اشعه که یکی از آنها بلندتر است ، دیگر نیاز به توضیح نیست خود اشعه بلند مسیر شماست . با اندازه گیری و تبدیل کردن به متر ، گاها میتوان نتیجه گرفت ولی در کل احتمال خطا را افزایش می دهید . به دنبال نشانه تکمیلی بگردید بسیار مطمین تر است .

نماد خورشید با اشعه هایی که یکی از آنها کوتاه تر است ، این نیز نیاز به توضیح ندارد مسیر اشعه کوتاه مسیر شماست 

نماد خورشید نیمه با اشعه برابر ، به سمت برآمدگی نماد خورشید ، مسیر شماست حتی اگر به سمت شرق نباشد . 

نماد خورشید با سه اشعه  ، در جهت اشعه وسط یا دوم مسیر شماست حتی اگر به سمت شرق نباشد .

نماد خورشید با جوغن ، مسیر جوغن مسیر شماست کمتر از 10 متر به سمت جوغن ، حتی اگر به سمت شرق نباشد نشانه دیگری است .

نماد خورشید با چهره انسانی نیز نیاز به توضیح ندارد در جهت نگاه نماد در فاصله کمتر از صد متر ، نشانه دیگری است

سنگ نگاره خورشید به همراه انسان بالدار ( یا حیوانات بالدار ) به معنی وجود فره وشی حکومتی است در کمتر از ده متر به دنبال برآمدگی نا متعارف زمین باشید . ورودی برای کسب هدیه ، از زیر مزار فره وشی است .

در هر صورت اگر سنگ نگاره خورشید را نتوانستید تفسیر کنید در گام اول ، از کنار نماد به سمت شرق حرکت کنید با کوه و یا تپه ای بلند روبرو خواهید شد در مسیر حرکت ، بسیار دقت کنید تا یکصد و بیست قدم ادامه دهید بدون شک در مسیر به نشانه آخر که جوغن یا صلیب و یا ضربدر و یا صخره ای تراش خورده ویا .... است میرسید . 

نمادهای خورشید که نشان هدیه نیستند :

سنگ نگاره خورشید در کنار سنگ محراب نشان دهنده دفینه نیست . فقط موکد آن است که در این مکان مراسم مذهبی برپا می شده است . نشان خورشید بر روی ورودی قلعه ها و به طور کل ورودی ها ، موکد هدیه نیست .

 

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
آخرین جوغن یا نماد ، در گنج یابی مقبره ها چیست ؟

برای یافتن نشانه آخر ، آشنایی با اعتقادات و آداب تدفین و همچنین دوره خاکسپاری فرد و شناخت علایم ابتدایی برای رمز گشایی درجه و مرتبه فرد مدفون ، بسیار کمک خواهد کرد .

نشانه آخر و تمام کننده ، در چند نوع طبقه بندی می شود .

dafinehyaban

نشانه آخر در تشخیص مقبره ها ، نشانه آخر در تشخیص قبور مهم ، نشانه آخر در تشخیص چاه ها ، نشانه آخر در قلعه ها و تپه ها ، نشانه آخر در دفینه ای که به قصد دفینه و پس انداز قرار داده شده ، نشانه آخر در .......

آخرین نشانه به محل کاوش شما و همچنین نوع دفینه ای که به دنبال آن هستید متفاوت است .

از مقبره ها شروع می کنیم . نشانه آخر مقابر ، بستگی به زمان و دوره تدفین و همچنین ، مکانی که شما در آن قرار گرفته اید دارد . به این مفهوم که ، در زمینهای صخره ای و کوهستانی غرب و شمال غرب نوع خاصی از مقابر ساخته می شده که به تناسب آن نشانه های آخر خاص خود را داشته و در دشت های جنوب و جنوب غربی ، نوعی دیگر ، با علایمی دیگر به چشم میخورد . در شرق کشور نیز به همین ترتیب می باشد .

مقبره ها در دو نوع کلی ساخته می شدند یا درون کوه و دامنه کوه ، یعنی بالاتر از سطح زمین ، و یا در زیر سطح زمین ساخته می شدند . از آنجا که طبق اعتقادات ، این مقبره ها باید 12000 سال ( در تدفین ها به طور کامل توضیح داده میشود ) دوام بیاورد ساختار بسیار مستحکمی دارند بالاخص مقابر کنده شده در کوه ها .

مقبره هایی که در بالای سطح زمین است نیز خود دو نوع درب دارند . یا در دل صخره ها دربی همرنگ صخره های مجاور دارند که با ساروجی همرنگ پلمپ شده اند و یا درب ورودی آن در زیر خاک مدفون است .

آن دسته که دربی بر دل صخره دارند بسیار راحت تر از دسته دومی ، قابل تشخیص هستند . این مقابر دارای علایم و نمادهای حیوانی هستند و علایم آن تا شعاع یک متری ادامه دارد فقط باید چشمی کاوشگر داشت تا به نتیجه رسید . جوغن بزرگ و هوا کش از مشخصه های قابل تشخیص هستند . معمولا با این دسته از مقابر ، هیچ مشکلی نخواهید داشت زیرا در امتداد نگاه نمادهای حیوانی هستند و چیدمانی مشخص دارند.

دسته دوم از مقابر روی سطح زمین ، آن دسته از مقابرند که یا به علت شسته شدن خاک از ارتفاعات و رسوب بر روی درب مقبره ، قابل تشخیص نیستند و یا درب آن به صورت مخفی در زیر خاک قرار دارد . این دسته از مقابر نیز با کمی دقت ، قابل رمز گشایی است . این دسته نیز مانند دسته اول ، دارای نماد حیوانی هستند و این علایم تا یک متری آن ادامه دارد دقیقا به مانند دسته اول ، دارای هواکش و بعضا جوغن یا اسکنه هستند فقط درب آن قابل رویت نیست . نکته اصلی اینجاست : شما تا یکی دو متری درب با استفاده از علایم ابتدایی آمده اید حال نمی دانید کجا درب ورودی است و از آنجا که درب این مقابر ، بسیار مهم است ( زیرا از طریق سقف و یا کناره ها ، قابل نفوذ نیستند ) کاوش شما متوقف میشود . 

نشانه های درب آن چیست ؟ نشست بی دلیل زمین در شعاع یک یا دو متری ، بر آمدگی بی دلی در شعاع دو متری ، خاک دستی و روشن تر از محل ، سنگی قابل جابجایی که نیمی از آن داخل زمین است ، سنگ های کبود رنگ که با سنگ های منطقه همخوانی ندارد ، بوته هایی که در جهت جریان باد به طور کلی خم شده و ریشه سستی دارند ، بوته های روشن تر از بقیه محل ها و تردد موشهای سفید بزرگ و خاکستری روشن بزرگ و  ..... اینها همه نشانه های عمومی درب هستند ولی از همه مهمتر ....

در باستان ، رسمی وجود داشته که بسیار قوی جریان داشته و اجرا میشده که برای جویندگان راه گشاست . 

برای تمامی مقابر ، تاکید میکنم تمامی مقابر ، مکانی می ساختند یا مکانی انتخاب می کردند که بتوانند مراسم مذهبی را اجرا کنند . در این مراسم ها فضایی برای آتش روشن کردن به جهت نور ( مثل جوغنهای افقی ) و فضایی برای تجمع و دعا کردن باید باشد . یک نکته که کمتر به آن پرداخته می شود این است که ایرانیان این مراسم را در حضور نمادها و در جلوی رویت نمادهای مقدس انجام می دادند . یعنی اگر یک مقبره ای که درب آن باز شده باشد را بیابید و در جلوی ورودی به طوری که کمر شما به سمت داخل مقبره باشد متوجه خواهید شد که تمامی عناصر موجود در اطراف ، به گونه ای چیده شده اند که انگار در حال نگاهبانی و یا رویت درب ورود هستند . نمادها در حال نگهبانی یا رویت مقبره هستند . همانجا یعنی جلوی درب ورودی مکانی بوده که فرد مذهبی آن دوران ، قرار میگرفته و مشغول دعا خواندن و تحویل دادن روح فرد متوفی به خدایان میشده است . پس به راحتی میتوان از این ترفند استفاده کرد تا درب ورودی را یافت . فرض کنید شما از مقبره بیرون آمدید بهترین منظره برای شما کجاست و یا بهترین نقطه برای نگهبانی دادن نمادها و رویت نمادها ، کجاست زیرا همه نمادها و عناصر موجود به سمت درب ورود نشانه رفته اند حتی چیدمان سنگها و تراش خوردن سنگها بی دلیل صورت نگرفته است . برای درب ورودی فاصله ای کمتر از 5 متر با خود مقبره در نظر بگیرید . مقابر عمدتا تونلهای طولانی ندارند . تونلهای طولانی ، مختص دفینه زاغه و یا غار هاست که معمولا در جلوی درب آنها نگهبان و یا خود سازندگان غار دفن شده اند .

 

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
تفسیر و کارشناسی سنگ نگاره مثلث به همراه جوغن

تصویر ارسالی از ایلماز 

دفینه یابان

این منطقه ، یک تپه باستانی مقدس و یا کوهی مقدس میباشد . ایلماز عزیز اگر از آن فردی که برای شما عکس ارسال کرده خبری گرفتید ، حتما توصیه کنید به هیچ وجه نشانه ها و علایم منطقه و حتی چیدمان سنگها را  تغییر ندهند . منطقه مذکور دارای ارزش زیادی از منظر تاریخ باستانی است . در تصاویر ارسالی نمادهای بسیاری بکار رفته  و دارای ارزش بسیار هست . اکثر سنگها دارای نماد هستند و اگر فرسایش ، اجازه می داد نمادهایی را شاهد بودیم که تاکنون دیده نشده است .

نماد مثلث که دارای اضلاع برابر میباشد یکی از نمادهای رایج در کشورمان میباشد و به وجود قبر یا قبوری از خانواده ای خاص اشاره دارد یعنی قبور مربوط به کشاورزان نیست .

این نماد مثلث که در داخل خود نمادی از دنیای رفتگان را دارد ، اشاره به راس مثلث میکند و در راس مثلث سه الی چهار قدم به جلو حرکت شود با جوغن هایی در سمت چپمان روبرو می شویم که برای مراسم های مذهبی حک شده و سه جوغن کوچک در کنار یکدیگر است و اشاره به سه قبر در این مقبره دارد . در کنار مثلث اصلی ، مثلثی وارونه حک شده که بیانگر  وجود قبر یک خانم میباشد که با احتساب اینکه هر سه  جوغن در کنار هم و نزدیک یکدیگرند اینطور برداشت میشود که قبر فردی بلند پایه به همراه همسر و فرزندش میباشد . قبلا هم بیان شده بود که نماد مثلث ، حدود یک خانواده را نشان میدهد . در کنار دو مثلث حکاکی شده ، مربع یا مستطیلی نیز کار شده که وجود یک اتاقک را در این مکان مسجل می کند یعنی قبر و یا قبور در کنار هم نیست بلکه مقبره ای است که در اتاقک آن فرد اصلی و در ورودی و یا کنار فرد اصلی ، دو نفر دیگر آرمیده اند . در محلی که با مستطیل بزرگ خط کشیده شده ، در عمق کمتر از یک متری با دربی روبرو خواهیم شد که به صورت شیب متمایل به چپ قرار دارد و به احتمال بسیار زیاد قبر یکی از سه نفر مدفون شده در همان ورودی قرار دارد به این صورت که بعد از برداشتن سنگ یا سنگهای روی سر جسد ، در کنار صورت وی دربی نمایان خواهد بود که به داخل مقبره هدایت می شود .

تاکید میکنم چیدمان منطقه را دستکاری نکنید .لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
نماد یا سنگ نگاره سگ در دفینه یابی

نماد سگ معمولا با نماد گرگ اشتباه گرفته میشود ولی از آنجا که در ایران عزیز 95 درصد این سنگ نگاره ها ، نماد سگ هستند به تفسیر آن می پردازیم .

در گام اول به بررسی این نکته می پردازیم که چرا نماد سگ ، حک شده و چه اعتقاد و باوری در پشت آن است .

سگ در دو دوره خیلی طولانی ، در حدود هفت هزار سال ، مورد تقدس بوده و بسیار محبوب بوده است . دوره اول ، زمانی است که مهر پرستان می زیستند . سگ یکی از همراهان همیشگی میترا  و یا مهر بوده است به طوری که در تمامی تمثالهای مهر ، نماد سگ به خوبی مشخص است .

دوره دوم هم زمانی است که زرتشت ، دین خود را به عموم مردم ، معرفی و مردم نیز به آن گرویدند . قسمتی که به دفینه گذاری و امثالهم مربوط است اواخر دوره گستردگی مهر و تمامی دوره زرتشتیان باستان است . حتی تا بعد از اسلام هم ، در برخی مناطق زرتشتی  کاربرد داشته است .

در اینجا لازم میبینم در خصوص تقدس سگ در باور گذشتگان مطلبی را عرض کنم . در باور زرتشتیان ، مشی و مشیانه ( حضرت آدم و حوا ) بعد از آنکه روح زمینی یافتند  گوسفندی که از جانب خداوند بوده و مقدس شمرده میشده را ذبح کرده و به سه تکه تقسیم میکنند . اولی را برای تناول خودشان ، دومی را در آتشی که افروخته بودند و تکه سوم را به سوی آسمان ، برای تشکر از خداوند ، می اندازند .در این حین سگی که همراهشان بوده تکه سوم را با جهشی می گیرد و می خورد . به همین دلیل که او غذای مقدس را خورده ، دارای تقدس شده است . دید کاه دیگری نیز هست که می گوید آن تکه گوشت گوسفند مقدس را مستقیما به سگ دادند و آتش و سگ دارای تقدس شده اند . تقدس سگ بسیار مورد تایید بوده به طوریکه در مورد سگ ( سگی بنام زرین گوش و در باوری دیگر بنام پشویانه ) می گویند که یکی از محافظان پل چینوت ( پل صراط ) هم هست و اجازه ورود به اهریمنان و ارواح خبیث را نمیدهد و آنها از پل سقوط می کنند . این نوع باور در زرتشتیان باستان بسیار قوی بوده به طوریکه ، فرد محتضر و در حال مرگ را در جلوی دید سگ قرار می دادند تا اهریمن نسوش نتواند روح فرد محتضر را به سوی خودش بکشد که به این کار ، رسم سگ دید می گفتند . البته این رسم برای همه انجام نمیشده ولی در کل رسم رایجی بوده است .

حال با این پیشینه میتوان فهمید چرا سگ را روبروی دید مردگان حکاکی میکردند . نماد سگ برای دوری دو اهریمنی که در باختر هستند و به سراغ افراد در حال احتضار و تازه در گذشته می آمدند حک میشده است . 

سگ در گنج یابی و دفینه یابی ، به معنای وجود قبری فقط در سمت نگاه سگ در فاصله کمتر از 5 متری است و اگر علامت دیگری به منزله وجود هدیه در فواصل دورتر یا اطراف نباشد ، فقط تفسیر مذکور را دارد . نماد سگ برای افراد مذهبی و قابل قبول از نظر مذهبی برای عموم ( البته نه به شکل رسمی و دولتی ) می باشد . یعنی فردی بوده که ، مردم به او اعتماد داشتند و او را دوست می داشتند نه اینکه فرد متوفی ، یک فرد مذهبی گماشته شده از جانب حکومت بوده و دارای درجات مذهبی بوده ، اینطور نبوده است . نماد سگ و یا سنگ نگاره سگ دارای هدیه بزرگ نیست . بلکه هدیه و توشه آخرت فردی است که مورد تایید جمعی از مردم بوده است .

 

 

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
رمز گشایی نماد صلیب ( تصاویر ارسالی توسط رضا از اعضای انجمن )

نظرات اعضا در انجمن  

دفینه یابان

و ....

دفینه یابان

و....

دفینه یابان

این تکه اگر از جایش تکان نخورده باشد .....

برای ارایه کارشناسی مناسب ، احتیاج به عکسهایی از چهار جهت جغرافیایی با فواصل دو و پنج متر هست به طوریکه علاوه بر تعیین جهات جغرافیایی ، مکان مورد نظر به همراه زمین اطراف آن قابل رویت باشد تا بتوان آنرا شبیه سازی کرد . هیچ نمادی بدون در نظر گرفتن نشانه های اطراف و همچنین موقعیت قرار گرفتن آن در منطقه ، بدرستی رمز گشایی نمی شود  .

قبلا این مورد توضیح داده شده  

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
تفسیر و کارشناسی سنگ نگاره صلیب یا نشان میترا ( مهر ) در گنج یابی

نظرات اعضا در انجمن

دفینه یابانلینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
تفسیر و کارشناسی جوغن در سقف 

نمایش تصویر ، به درخواست رضا از اعضای انجمن

ارایه نظرات اعضا در انجمن  ( ارایه نظرات بازدید کنندگان در لینک ثابت )

 

دفینه یابان  dafinehyaban

عمق سقف در حدود 40 سانته ، سقف ساروجه ، جوغنه هم ساروجه مثل هواکشه ولی ته داره ، دلیلی برای هواکش بودن در آنجا نیست که بشود گفت میخاستن هواکش بزنن ولی نیمه کاره س . جوغنه  که ته آن یه مربع چهار گوش هست به عمق پنج سانت . خود جوغن در کل 22 سانت عمق داره

ادامه همون عکس قبلیه . 

قابل توجه ، تصاویر ارسالی از جانب کاربران ، دلیل رویت مستقیم ایشان و بازدید از منطقه نیست . تصاویر می توانند منابع مختلفی داشته باشند و ارسال عکس ها و ویدئو ها ، صرفا جنبه آموزشی و پژوهشی دارد .

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
نمایش داخل تونل 

به درخواست رضا از اعضای انجمن

نظرات و کارشناسی در انجمن 

 

دفینه یابان  dafinehyaban

دوستان عزیز ، همه واردها نظر بدن .

یه مربع و یه لوزی یا مثلث تو سقف کار شده .

اگه سوال داشتید بگین تشریح کنم . نظر خوب میخام .

دفینه یابان

درب ورودی

لازم به ذکر است نمایش عکسهای ارسالی از جانب اعضا و دوستان دیگر ، فقط جنبه آموزشی و آشنایی با مفاهیم دفینه گذاری دارد و دلیلی بر رویت و آشنایی با مکان مذبور ، از جانب فرد ارسال کننده نیست . عکسها می توانند از منابع مختلف به دست آمده باشند و صرفا برای کسب دانش ، به رویت دوستان دیگر درآمده باشد . 

متن فوق دلیلی بر برائت افرادی است که تصاویری را جهت کارشناسی ارسال می کنند .

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
نماد صلیب و صلیب شکسته یا چرخ خورشید و یا گردونه مهر در دفینه یابی

در پاسخ به سوال محسن از اعضای انجمن

آقا محسن عزیز  اگر در شمال غربی کشور نماد چرخ خورشید یا صلیب را دیدید بدانید شما در فاصله کمتر از 15 متری قبر یک نجیب زاده مهر پرست  با هدایای خوب ، که در زمان هخامنشی تا اشکانی می زیسته قرار دارید .

صلیب یا چلیپا یا خاج ، یکی از بحث برانگیز ترین علایم در دفینه یابی است . به علت استفاده زیاد این علامت در قبرستان ها و قبور مردم عادی ، تشخیص این نکته که نشانگر وجود دفینه است یا فقط مزار فردی مسیحی است  کمی مشکل است .

در هر حال تجربیاتی در این زمینه کسب شده که  بیان میشود .

لازم است برای روشن شدن پیشینه این علامت کمی به عقب برگردیم یعنی حدود هفت هشت هزار سال پیش .

ایرانیان و پس از ایران بخش اعظمی از اروپا پیش از دین زرتشت ، اعتقاد به چند ایزدی داشتند میترا یا همان مهر  یکی از بزرگترین و مهم ترین ایزدان تاریخ ایران باستان بوده است . باستان شناسان معتقدند که میترا پرستان یا همان مهر پرستان 11 هزار سال پیش به این آیین معتقد بودند و مهر پرستی قدمت 11 هزار ساله دارد  و نماد صلیب یا چلیپا یا خاج ، نماد میترا و مهر پرستی است . علامت ضربدر یا صلیب شکسته هم با نام نماد چرخ خورشید یا گردونه مهر شناخته میشود که میترا در روز صعود به آسمان ، سوار بر چرخ خورشید شد و به آسمان رفت . این موضوع ، در مطلبی به صورت کامل برای دوستان تشریح خواهد شد . 

قسمتی که در حال حاضر مهم است  اینجاست که این نماد می تواند علاوه بر مسیحیان ، مربوط به مهر پرستان نیز باشد . زیرا مهر پرستی در ایران بعد از هخامنشیان نیز ادامه داشت و از آنجا که برخی نجیب زادگان  ( هفت خاندان بزرگ ) به مهر پرستی گرایش داشتند ، هخامنشیان برای جلب رضایت نجیب زادگان ، با کیش و آیین آنان هیچ مخالفتی نکردند چه بسا در اماکنی قبور مهر پرستان در جایگاهی بهتر از قبور نجیب زادگان هخامنشی پیدا شده است . لازم به ذکر است در زمان هخامنشیان دین ایرانیان زرتشتی شده بود  ولی هخامنشیان بعضا بر همان آیین قبل یعنی مهر پرستی گرایش داشتند .

حال اگر این نماد در قبور منتسب به مسیحیان باشد و به قول معروف سنگ قبر مسیحیان را نشان دهد که هیچ . مگر آنکه نمادهای دیگر دفینه گذاری مسیحیان نیز مکمل آن باشد تا با اطمینان از وجود دفینه در آنجا سخن گفت . این نماد صلیب ، معمولا در قبور مسیحیان فقط جهت اطلاع  دادن دین متوفی است مثل سنگ قبر مسلمانان که نام الله در آن ذکر میشود و نشانگر قبر مسلمان است و نه چیز دیگر .

در برخی مکانها که نشانه هایی از تمدن و زندگی پیش از میلاد وجود دارد و تاریخ محلی آنجا هم ،  تاکید بر عدم زندگی مسیحیان در منطقه دارد ، مسئله کمی متفاوت خواهد بود . اگر نشان چرخ خورشید یا گردونه مهر در مکانی بود بیانگر وجود مزار یک ناجی بزرگ یا نجیب زاده است . ناجی فردی بوده که آزمون مهری می گرفته تا اشخاص و جوانانی که تمایل به کسب درجات هفت گانه مهر ( درجات روحانی ) را داشتند به آیین مهر پرستی بگروند . برای قبول کیش مهر پرستی ،  افراد حتی30 الی 40 آزمون هم میدادند از زیر آب ماندن و در آتش رد شدن و کوهپیمایی سخت و.....  تا جسم و روح فرد ،  پاک و آماده شود . آن شخصی که این آزمون را میگرفته همان ناجی است . علامت چرخ خورشید و  گاها صلیب بر مقابر ، نشانه وجود ناجیان بزرگ مثل کشیش اعظم و کاردینال و پاپ کنونی است .

حال به تفسیر علامت چلیپا بپردازیم .صلیبی که به مهر پرستان منتسب باشد دو حالت بیشتر ندارد . یا هر چهار طرف آن ( چه گل در انتهایش باشد چه دایره و چه دو زبانه مانند پیکان برعکس و ....) یک اندازه است و یا یکی از اضلاع کوچکتر یا بزرگتر است . نماد صلیب و چرخ خورشید شما را به سمت مقبره یا قبر فردی بلند مرتبه هدایت میکند . عموما زیر سر و گردن ایشان فضایی برای دفینه تعبیه شده است . البته دفینه نیست بلکه توشه راه و هدایای متوفی برای خدایان است .

اگر صلیب با ضلع ( پا و یا دست و یا هر چه اسمش را بگذاریم مثل بعلاوه الان ) هم اندازه بود و هیچ علامتی همراهش نبود مطمینا اشاره به همانجا و همان نقطه دارد .

اگر صلیب هم اندازه یا به علاوه  ، به همراه اسکنه ( دایره حفر شده کوچک ) بود مسیر همان اسکنه است .

اگر صلیب به همراه صلیب یا به علاوه کوچک بود باز هم مسیر همان به علاوه کوچک است . عموما به علاوه کوچک یا دایره کوچک در یکی از چهار کنج صلیب یا به علاوه اصلی قرار دارد که جهت را به سمت های مشخص ، راهنمایی می کند . مثلا اگر خطوط صلیب را شمال و جنوب و شرق و غرب بدانیم به علاوه کوچک مسیر شمال غربی یا جنوب شرقی و امثالهم را نشان می دهد . برخی اوقات هم به علاوه یا نشانه کوچک در امتداد خطوط اصلی هستند که جهت را مشخص میکنند.

برای رمز گشایی صلیب هایی که یک پایه آن کوچکتر است مسیر همان سمت پایه کوچک است .

همچنین اگر پایه ای بلند تر بود مسیر همان جهت بلندتر را نشان می دهد . علایم کوچک و راهنما نیز به مانند بالا ( صلیب با پایه های برابر ) رمز گشایی میشود .

قبور این نماد نیز در فواصل خیلی کم که غالبا هفت گز و یا  هفت ارش است ( زیر 9 متر دنبال نشانه های طبیعی قبور و مقبره باشید ) قرار دارد دلیل اعتقادی و مذهبی دارد که در این مقال نمی گنجد و به طور حتم در آتی در خصوص مهرپرستان و اعتقادات و تدفین ایشان توضیحات کامل ارایه میشود 

سربلند باشید و بی منت زندگی کنید 

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
طلسم ها و جادو در دفینه یابی و گنج

نظر نگارنده 

وجود طلسم در دفینه یابی و برخی اماکن خاص ، از منظر علمی و منطق به طور کلی رد شده است و موجودیت آن به زیر سوال رفته است بنده هم به شخصه به هیچ عنوان وجود طلسم و موکل و ... را باور نداشته و ندارم . البته نظر شخصی بنده هست .

ایرانیان هم مانند دیگر ملل کهن که پیشینه باستانی دارند باورها و رسوم خاصی داشته و هم اکنون نیز دارند که به آن خرافه می گویند .

در خصوص پیشینه خرافه و طلسم ، دانشمندان پیشرفت هایی کرده اند که برخی را ذکر می کنیم :

انسان های اولیه ، به علت نبود امنیت و همچنین سختی های زندگی دوران خویش ، به خرافه روی آوردند . زمانی که انسان از همه جا وامانده می شد دست نیاز به سوی ماورا دراز میکرد و اینچنین شد که خرافه رشد و نمو پیدا کرد .

مثال واضح آن نیز در همین دوران به وفور پیدا می شود . دختران دم بخت که از تجرد خود خسته و یا معذب هستند توسط خانواده و یا خودشان به سمت و سوی بخت واکن و رمال می روند که متاسفانه بسیاری از ایشان نیز از میان تحصیلکردگان هستند . بسیاری از مردان که در زندگی خود وامانده می شوند و دستشان از همه جا کوتاه می شود نیز به مانند گروه اول به خرافه روی می آورند که نمیدونم اصلن زندگی من طلسم شده و یا من باید یه خون بریزم تا مشکلاتم حل شه و یا یه آدمی ( فالگیر ) که بتونه گره از مشکل من واکنه نداری و.....

امثال این نوع خرافه و طلسم گشایی بسیار است . مثال دیگر در خصوص قناری است . اگر به قناری که گشنه است در حین غذا خوردن پای راستش را بالا نگه دارید و این عمل را ده بار تکرار کنید قناری نیز دچار خرافه می شود انگار که اگر پای راستش را بالا نبرد غذا به او نمی دهند .

برخی افراد که از نفوذ و قدرت زیادی برخوردار بودند پیشروان علم زمان خود را به تسخیر خود در می آوردند و همان علوم نوظهور را به اسم طلسم ، به مردم عادی ارایه می کردند . هم اینک ما بعد از گذشت هزاران سال و پیشرفت علم ، می توانیم توجیهی منطقی برای آنها ارایه کنیم که الان به اسم تله فیزیکی و یا شیمیایی آن را می شناسیم . در زمان باستان مردم عادی که کشاورز و دامدار بودند از علوم بی بهره بودند و نمی توانستند آن را توجیه کنند و به اسم طلسم می شناختند . برای مثال : درون دیواره صخره ای گفته می شد این صخره طلسم داره و فقط در آخرین لحظه روزی که به شب یلدا ختم میشود سایه تیز سنگی که تراشیده شده بود طلسم شیطان را میشکند و جای دقیق چشم شیطان را نشان می دهد . حالا جریان چه بود ؟ سنگی ارزشمند درون صخره به طور استادانه ای جاسازی شده بود و با آخرین تابش خورشید به سنگی که تراش خورده بود سایه سنگ بروی نقطه ای از صخره می افتاد . شما اگر در روز موعود سایه را میدیدید دقیقا ابتدای سنگ الماس ، سایه می افتاد و اگر ده روز بعد از روز موعود یا قبل آن می دیدید اختلاف چند سانتی با هدف داشتید ولی چون ماهرانه جاسازی شده بود متوجه سنگ الماس نمیشدید . دفینه گذار با علم به اینکه خورشید در چه روزی و چه زمانی کجا سایه می اندازد برای آن طلسم گذاری کرده بود .

این نوع تفکر فقط در جوامعی که پیشینه باستانی داشته اند قابل رویت است . در ادوار گذشته که علم قادر به توضیح اتفاقات و حوادث نبود انسانها برای توجیه آن به خرافه روی می آوردند و اسامی مختلف هم روی آن می گذاشتند .

طلسم یکی از همین خرافه هاست . برای هر طلسمی به دنبال راه حل علمی باشید حتما توجیهی علمی خواهید یافت . 

یکی دیگر از نمونه های طلسم گیر شدن هم که متاسفانه کمابیش اتفاق می افتد مسمومیت است . دوستان به توصیه ها گوش نمی دهند و با مسمومیت کربن ومتان آغشته به سیانور روبرو می شوند و در کمتر از ده روز با خونریزی داخلی فوت میکنند و نا آگاهان نیز آن را به طلسم گیر شدن نسبت می دهند .

در سوره طه آیه 66 نیز به سحر و جادو اشاره شده که تخیلی بیش نیست و واقعیت ندارد .

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
نماد لاک پشت در دفینه یابی و گنجینه

به بهانه تشریح سوال محسن ( عکس کپی و تزیینی است ارسالی)

عکس ارسالی

وجود لاک پشت یعنی وجود هدایا و وجود رودخانه ای قدیمی

مشروط بر اینکه لاک پشت بودن نشانه ، محرز باشد . از برخی نشانه ها میتوان به خطوط پشت لاک پشت و یا گردن و سر لاک پشت و .... اشاره کرد .

چند نکته مهم : دفینه لاکپشت در نزدیکی و یا به سمت رودخانه نیست  یعنی بین لاک پشت و رودخانه را نگردید مگر آنکه رودخانه بیشتر از 50 متر فاصله داشته باشد . دفینه لاک پشت در تونل و حفره ها به صورت پلمپ ساروجی در انتهای تونل است . وجود تله در نماد لاک پشت ، در حد صفر است مگر اینکه ریزش زاغه یا حفره به صورت طبیعی و فرسایشی باشد . از آنجا که دفینه لاک پشت را منتسب به خزانه دولتی می دانند و معمولا همراه هدایا ، مرده و قبر وجود ندارد ، دچار گاز گرفتگی و مسمومیت نخواهید شد البته ایمنی و پیشگیری حرف اول و آخر کاوش است . تندیس لاک پشت بزرگتر از معمول و بزرگتر از عرف معمول ، به تعدد اتاقهای داخل تونل اشاره دارد ولی دفینه در یک اتاق ( اتاقی که دورتر از رودخانه است ) قرار دارد و در دیگر اتاقها اشیا تاریخی مثل کمان و ... وجود دارد . دفینه لاک پشت از معدود دفینه هایی است که به قصد دفینه گذاری و پس انداز انجام شده و قصد هدیه به میترا و خدایان و .... نبوده ، به همین دلیل دارای ارزش زیادی است به طوریکه دارای سکه های گوناگون طلا و ادوات جنگی قابل دفن و پنهان شدن است . اگر دو تل کوچک پشت سر هم در جهت نگاه و یا پشت سر لاک پشت بود خاکریز کوچک و یا تل کوچک را بکاوید. 

نماد لاک پشت به دو صورت کلی دیده می شود : لاک پشت حکاکی شده ( حفر شده ) و تندیس لاک پشت 

تندیس لاک پشت : در هر حالتی چه با دست و پا و چه هر صورت دیگری ، بیانگر وجود هدایا در شعاع کمتر از 5 متر ( نهایت 5 گز یا 6 متر ) از تندیس لاک پشت است . در بدشانس ترین حالت درب تونل در شعاع کمتر از پنج متری است و خود دفینه در کمتر از 10 متری است . اگر روبروی لاک پشت در فاصله 20 متری ( کمی کمتر یا بیشتر ) رودخانه بود ، برخلاف جهت حرکت لاک پشت به سمت دم را ( فقط در این حالت بیشتر از 5 متر ) به فاصله 10 گز بکاوید . اگر دست و پا نداشت خود لاک پشت درب تونل است و زیر سنگ لاک پشت به درب تونل و در برخی مواقع به مکعب ساروجی دفینه خواهید رسید . اگر علامت دیگری همراه لاک پشت بود مانند جوغن ، به سمت جوغن ، کمتر از پنج متر حرکت کنید دفینه داخل قبری خالی از جسد و پلمپ ساروجی است . اگر نیمی از تنه آن در خاک بود چه با دست و پا و چه هر صورت دیگری ، زیر دم لاک پشت را حفر کنید .

لاک پشت حفر شده : اشاره به وجود بار در فاصله دور ، ولی قابل رویت از محل نشانه دارد یعنی کمتر از 50 متر . 

روش مسیر یابی لاک پشت حفر شده به صورت نمادین 10 برابر است . یعنی لاک پشت حفر شده را ده برابر میکنند و به سمت نگاه لاک پشت و اگر نشانه دیگری داشت به سمت نشانه حرکت میکنند . اگر لاک پشت دو چشم داشت در جهت چشمان لاکپشت و اگر یک چشم داشت ( اکثر یک چشمها همراه جوغن یا نشانه دیگر هستند  ) در جهت چشمی که وجود دارد حرکت شود .

برای یافتن درب ورودی به چند نکته دقت کنید . سنگی متفاوت از محل - خاکریز و یا تل کوچک یکی دو متری - گیاهانی که در جهت باد به طور کامل خم شده اند و ریشه شل و ناتوانی دارند و یا رنگ روشنتری نسبت به گیاهان اطراف دارند نشانه خاک دست ریز و وجود دربی در آنجاست . تپه های بدون صخره و بدون سنگی که ریشه در خاک دارد . سنگهای کبود رنگ . فرورفتگی خاک در محل در حدود شعاع یکی دو متر و  ..... نشانه های عمومی وجود درب هستند

 

 

 

 

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
نماد یا تندیس شتر در دفینه یابی

نماد شتر در حالات مختلفی وجود دارد که برخی از آنها که در ایران بیشتر هستند را بررسی خواهیم کرد . با فرض آنکه علامت دیگری همراه شتر نباشد . معمولا افعی نیز همراه شتر هست .

تندیس شتر و یا شتر حفر شده هر دو به معنی وجود گنج و دفینه است . فقط یک درصد نشانه های شتر آنهم فقط تندیس شتر در اندازه بزرگ ، علامت راه کاروان و  وجود کاروانسرا است .اکثرا علامت شتر به معنی وجود دفینه است .

لازم به ذکر است که شتر هم مانند اکثر نمادهای حیوانی ، نشانه آخر نیست و باید در جهت نگاه شتر ( و گاها بسیار کم در جهت دم ) به دنبال علامت دیگر مثل شیار یا چلیپا یا مار چمبره زده به دور خود باشید . برای شتر نشسته ، فاصله کمتر از 20 گز و شتر درحال حرکت 100 گز را در نظر بگیرید و به دنبال نشانه بعد باشید . با متر زدن شتر چه گردن و چه دم ، فقط احتمال خطا را افزایش میدهید .

شتری که بر روی سنگ حفر شده نشانه وجود تندیس شتر در داخل مقبره یا اتاق ( و یا نشانه وجود نمادی حیوانی در داخل تونل یا اتاق که نشانه آخر است ) است و پس از ورود به اتاق باشتری نشسته ( یا همان نماد حیوانی که اکثرا مار افعی است ) روبرو خواهید شد که زیر گردن یا دم آن درب ورود به اتاق یا سرداب کوچکی زیر تندیس شتر اصلی خواهد بود. دفینه زیر شتر اصلی است ولی راه ورود به سرداب یا اتاق دفینه ٬ چند متر جلوتر از تندیس شتر است .نشانه بارز آنهم ، سنگی است تراش خورده ، که نیمی از آن داخل زمین قرار گرفته ولی قابل جابجایی است .

اگر تندیس شتر نشسته وجود داشت که بدون سر هم بود و  فقط بدن و کوهان آن بود باز دفینه در زیر همان سنگ شتر وجود دارد.با این تفاوت که از همان بالا ، راه برای کاوش می دهد .

اگر سر شتر نشسته ، به سمت پایین بود به طوری که گمان میشود در حال خوردن علف است یا قصد خوردن علف دارد زیر گردن شتر کاوش شود .

اگر شتر به شکل ایستاده و در حال حرکت بود ( یعنی پاهای جلو در یک خط نباشند یکی جلوتر از دیگری باشد ، پاهای عقب حتی در یک امتداد هم نباشند باز شتر در حال توقف محسوب میشود ) اشاره به دور دارد و مکان هدف حدود 100 گز است و باید در مسیر نگاه شتر حرکت کرد تا به تل خاکی و یا سنگی با نشانه برسید پس از یافتن درب و شکستن  پلمپ در سمت راستتان و بالا درون دیواره با سربار پلمپ شده روبرو خواهید شد . 

اگر چند شتر پشت سر هم باشند ( به شرط آنکه آنجا مسیر کاروان و مسیر مالرو قدیمی نباشد ) در اطراف آخرین شتر به شعاع دو متر بکاوید . در غیر اینصورت به حالت شتر اول نظر کنید و آن را راهنما قرار دهید .  

اگر شتر ایستاده بود و به روبرو نظر میکرد به فاصله کمتر از 25 متر به دنبال دربی باشید که اکثرا درون زمین خواهد رفت و در انتها به سمت خود تندیس شتر باید کاوش را ادامه دهید درون سرداب یا اتاق که رسیدید دیواره هایی که به سمت خود تندیس هستند را حتما با چکش پلاستیکی چک کنید . حتما بر روی درب نشانه ای خواهید یافت

اگر ساربان داشت و درحال حرکت هم بود فاصله 100 گز را برای یافتن نشانه بعدی در نظر بگیرید شتر درحال حرکت معمولا دفینه ای با ورودی تل خاکی دارد . با این حال خود را به جای دفینه گذار بگذارید تا بهترین نقطه را برای دفینه گذاشتن ، بیابید .

 سربلند باشید و بی منت زندگی کنید .

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
تفسیر و کارشناسی نشانه ( سنگ نگاره ) مار در گنج یابی قسمت 1

یکی از علایمی که کارشناسان برآن اتفاق نظر ندارند همین نشانه مار است .

طول نماد مار اگر از عرف معمول ( درازای بیش از حد نسبت به قطر مار ) بیشتر باشد فقط نشانه چاه و یا ذاغه ای قدیمی است و نشانگر دفینه و گنج نیست .

نماد مار نشانگر وجود حفره ،تونل ،ذاغه و سوراخ و همچنین وجود خطر است .

به دو  صورت کلی دیده می شود : با زبان و بدون زبان

در هر دو صورت آن ، نماد مار نشانه آخر نیست ولی بدون شک ما را به نشانه آخر می رساند . فقط کمی تامل باید کرد تا مسیری که مار می خواهد نشان بدهد را بیابیم . این مسیر حتما با چشم قابل رویت است یعنی فاصله دور نیست .

اگر این نماد بدون زبان باشد باید در جهت نگاه مار ( باید مار دو چشم داشته باشد ) به دنبال تخته سنگ امگا ( به شکل یو  u  انگلیسی ) باشید که زبانه سنگ امگا ، جهت مقبره ای با تونل طولانی را به شما نشان میدهد در انتهای تونل که پیچ و خم هم ندارد اتاقی است که در قسمت طاقچه شرقی آن با ساروج پلمپ شده و بعد از شکستن ساروج به اتاق دفینه راهنمایی میشوید . معمولا در زمان شکستن پلمپ نشان مار بدون زبان، ریزش سنگ و شن همراه است مراقب باشید .

اگر نماد مار بدون سر بود و یا سر آن داخل جوغن بود و یا به دور خود حلقه زده و سر مار در وسط حلقه باشد، دفینه در زیر همان سنگ است و در بدشانس ترین حالت ، درب تونل یا مقبره در زیر همان سنگ است و آن سنگ درب ورود است .

اگر بدن مار به صورت منحنی ( شکل بالا ) بود و نشانه دیگری نداشت به سمت فرو رفتگی شکم مار حرکت کنید که معمولا به سمت غرب است . بنده با اندازه گیری طول مار و جوغن مخالف هستم زیرا دلایل نقض کردن آن را بسیار دیده ام ولی ضرر ندارد طول مار را اندازه گیری کنید و به متر تبدیل کنید و به سمت فرورفتگی شکم مار حرکت کنید . معمولا نماد مار نشانه های تکمیلی دارد بسیار دیده شده درکنار نماد مار ، جوغنی کوچک مسیر را مشخص میکند زیرا نماد مار نشانه آخر نیست در مسیر حرکت به دنبال سنگی متفاوت یا خاکی متفاوت از محل بگردید . یک فرو رفتگی سطحی ، یا تل خاکی دو متری بدون سنگ ثابت میبینید .نماد مار که زبان داشته باشد بسیار خطرناک است و به جز خطر ریزش سنگ در تونل ، احتمال سقوط بر روی تله های نیزه یا شمشیر هم وجود دارد .

نکته قابل تامل آنست که از محل نماد مار تا منطقه هدف ، با چشم غیر مسلح به خوبی قابل رویت است . پس دنبال ورودی ، در آنطرف تپه یا رود نباشید .

 

 

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
لازم به ذکر است که این سایت ، در مقام قضاوت نیست و چون از ریز قضایا بی اطلاع است ، صرفا به بازتاب آن می پردازد .

سلام . بالاخره دیروز کلشو چک کردم نه تونلی بود نه حفره ای نه اتاقی 

مادر..... دی..... از من .....تومن گرفت همش کشک بود .میرم تو نظراتش آبروشو میبرم .شماهم اینو بنویس تا ملت بفهمن .

سلام دوستان : این دقیقا عین ایمیلی بود که یکی از همراهان و کاوشگران ، دیروز برای بنده فرستاد و درخواست کردند که در صفحه اصلی نمایش داده شود .

دوستان ، بنده مطلبی با عنوان جوغن گرد نوشته بودم که پیشنهاد میکنم همگی آنرا مطالعه فرمایید .

برخی از دوستان در سایتهایشان مطالبی ثبت میکنند که باعث سرخوردگی افراد میشود به عنوان مثال ، مطالب پیرامون جوغن گرد یا مدور .

در ایران جوغن مدور بسیار زیاد است و این دوستان بی معرفت با ارایه معادله من درآوردی ، با اشاره با این جوغنها شما را به دنبال گنج و دفینه میفرستند البته قبل از آن مبالغی را از شما به بهانه های مختلف میگیرند . دوستان همانطور که قبلا گفتم 99 درصد قبور خالی تر از آنست که بخواهیم آن را حفاری کنیم . جوغن گردی که علامت دیگری نداشته باشد فقط نشانه وجود قبر  ( گاهی هم چاه ) در آن منطقه است و به هیچ وجه نشانه بار نیست برخی از جوغنها ، کاربرد مذهبی داشته و برخی نیز ، بیانگر وجود قبر در اطراف جوغن است  . دوستان بی مرام ، با علم به اینکه در اکثر مناطق این نوع علایم هست آنرا به گونه ای تشریح میکنند تا شما وسوسه شوید و با پرداخت .... تومان عضو شده و از راهنمایی استاد بهره مند شوید . کمی عاقلانه فکر کنیم پس چرا اعضای این سایتها چند سال است که عضو آنجاست و هنوز عکس میفرستد . یعنی تا بحال اینهمه کاوش ، با راهنمایی استاد کرده به هیچ نرسیده ، زیرا اصلا چیزی نیست که به آن برسید . علامت مقبره سرداری و حاکم و علامت دفینه چیز دیگریست  . آن هم وقتی علامت را میفرستند با راهنمایی برخی استادان به صخره یا بن بست میرسند و یا جانشان را از دست میدهند . عزیز من این کارشناسی ها ، با فرهنگی متفاوت از ما و اکثرا داستان سرایی است .  چرا ما باید بدون فکر کار کنیم .

جوغن گرد بدون علامت های دیگر ، نشانگر وجود قبر یا قبوری در آنجاست ( گاهی اوقات هم نشانه چاه ) فرض کنیم داخل جوغن ، روغن و مواد آتشزا میریختند و روشن میکردند و بعد مشغول دعا خواندن برای فرد مدفون میشدند  . جوغن تنها  تقریبا مثل سنگ قبر خودمان است . بسته  به نوع تراش آن ، بزرگی و اهمیت افراد تغییر میکرده است . لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
آیا این جوغن ( سنگ نگاره ) چشم انسان است ؟

اگر چشم انسان هست چیکار باید بکنم ؟ جلو این چشم بسته است تو سه متری .

بنا به درخواست راسپو از اعضای انجمن

نظرات دوستان در انجمن  کارشناسی

 

 

 

 

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
وجود سر نیزه و یا تبر سنگی در برخی قبور

سئوال جواد : در زمین کشاورزی مشغول شخم زدن بودیم به یک تکه سنگ خیلی صاف برخورد کردم .حفر کردم . کل اون منطقه رو زیر و رو کردم فقط یه قبر با شمشیر که جنسش یه جوریه و یک تکه سنگ جهت نما ( پیکان ) که صیقلی شده بود داخلش بود به طرف غرب بود . کل منطقه رو تست کردم .امکان داره سنگ پیکان نقشه گنج باشه و من رو به یه جای دیگه هدایت کنه ؟ قبرو با احترام مثل اولش بستم . 

این عکس جنبه تزیینی دارد و ارسالی از دوست دیگری است .

جواد عزیز ، شمشیری که فرمودید به احتمال زیاد هفت جوش هست و آن سنگی که فرمودید ، سنگ سرنیزه است که متعلق به اجداد مرده  است و گاها پانصد تا هزار سال قبلتر از مرگ فرد مدفون ، ساخته و مورد استفاده بوده و نسل به نسل به او رسیده  و جنبه اعتقادی مذهبی دارد . این نوع قبور فقط در نیمه شمالی و غربی کشور وجود دارد ( حداقل بنده نه دیدم و نه شنیدم که در جاهای دیگر باشد ) و معمولا آخرین بازمانده یک خانواده اگر میمرد تبر و یا سرنیزه ای که از اجدادشان رسیده را با او دفن می کردند ( اکثرا تبر بدون دسته وجود دارد ) در غیر اینصورت به نسل بعدی میدادند . دو دیدگاه در مورد این قبور وجود دارد . اول آنکه این افراد با دفن یادگار پدرانشان ، از حمایت و پشتیبانی اجدادشان در دنیای دیگر بهره ببرند و دوم آنکه حدود قبر یک خانواده را نشان میدهد که یعنی فقط تا اینجا قبرهای خانواده فلانی ادامه دارد . حداقل قدمت این سنگ سرنیزه ، قرن نهم یا هشتم قبل از میلاد است یعنی نزدیک به سه هزار سال قبل . توصیه میکنم آن سنگ سرنیزه را به گونه ای که به شما و زمینتان آسیبی نرسد به میراث بدهید 

نخیر نقشه گنج نیست و فرد یک سرباز معمولی بوده که در درگیری ( احتمال زیاد ) کشته شده است و همانجا دفن شده .

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
همه چیز درباره دفینه های درختان قدیمی

در مطالب قبل ، در خصوص دفینه های درختان قدیمی توضیحی مختصر بیان شد . بنا به درخواست یکی از دوستان توضیحات تکمیلی ارایه میگردد .

همه دوستان بسیار دیده اند و شنیده اند که در فلان محل قدیمی و زیر فلان درخت قدیمی ، طلا کشف شده .

این سخن در اکثر مواقع درست است ولی دلیل نمیشود که با اقدامی عاجل تمامی درختان قدیمی را واکاوی کنیم . این نوع دفینه گذاری بعد از ورود اسلام به کشور عزیزمان رشدی قابل توجه یافت .

در دفینه یابی با استفاده از درختان قدیمی سه گونه با اهداف مختلف دفینه گذاری ، رویت شده که بیان میشود و در پایان نیز مکان هدف با توجه به تعداد و نحوه قرارگیری درختان و نوع درخت ( هر منطقه و قومی درخت نشانه خاصی داشتند با گرای خاص )  و چشمه بیان میشود انشالله مثمر ثمر باشد .

دفینه گذاری بر پایه نذر : این نوع دفینه گذاری معمول ترین انواع است و همان شیوه معروف گنج یابی را دارد . معمولا دو درخت قدیمی که معمولا گز ، چنار ، سرو آزاد ویا توت در کنار چشمه ای با فاصله اکثرا هفت گز به دلیل تقدس عدد هفت ، قرار دارند . و اگر از درختی که نزدیکتر به قبله است یک قدم بلند به سمت درخت مجاور برداریم زیر پای چپمان در عمق کم به هدیه ای میرسیم که 10 من یا 30 کیلو به عنوان نذر اهالی آبادی قرار داده شده است . این نوع دفینه گذاری در مجاورت قبرستان و در نزدیکی روستا است ، به طوری که نگاهبانان و مردم آن محل را میدیدند . 

دفینه گذاری اشخاص : نوعی دیگر از دفینه های درختان ، بر پایه نشان قرار دادن درخت در مکانی خاص است که دفینه خوبی است . افراد متمول که قصد مسافرت و یا حج و .... را داشتند بخشی از اموال نقد خودشان را به گونه مذکور دفن میکردند . برای کاوش این مدل ، اگر هفت تا 10 قدم به سمت قبله یا به سمت طلوع خورشید بروید با مکانی متفاوت از زمینهای مجاور روبرو خواهید شد . بدون شک نشانه ای را خواهید یافت و توجهتان را به خود جلب میکند .

دفینه های باستانی : اگر چشمه در کنار درختان ، گاهی اوقات از خود تکه های سفال بیرون میدهد به هدف زده اید . در ظل ظهر تابستان هم طعم آب کمی تغییر میکند و بویی شبیه کاربیت یا مردار میدهد . این نوع دفینه گذاری از معدود مواردی است که واقعا دفینه گذاری صورت گرفته است و قصد هدیه و نذر و ... نیست . ساختاری خاص دارد و از منفذی که آب بیرون می آید اگر یک متر به جلو حفر کنید لوله های سفالی خواهید دید . لوله ها را با تامین امنیت دنبال کنید به آب انبار میرسید در گوشه ای از اتاق مکعبی پلپ شده با ساروج خواهید دید اگر داخل اتاق نبود دیوارهایی را که مشرف به درختان است را چک کنید بدون شک با دفینه ای خوب روبرو هستید .

اگر سه درخت داغدانان ( رنگ تنه خاکستری ، ارتفاع تا 25 متر و برگی شبیه انار ولی دوبرابر برگ انار ) در کنا چشمه باشد نیمساز آن با عمق زیاد که تا 7 متر هم میرسد ( بررسی لایه های زمین برای اطمینان از محل کاوش ) پیشنهاد میشود

اگر تک درخت توت یا سرو و چنار در کنار چشمه بود و در نزدیکی قبرستان بود حتما در هفت تا 10 قدمی درخت به سمت قبله ، یک قبر خالی وجود دارد که زیر آن دارای هدیه است . قبر خالی برای فریب دزدان حفر میشده است .

اگر سه درخت قدیمی در کنار چشمه بود و درختان کمتر از 800 سال عمر داشتند در نیمساز آن و عمق 1 تا 1.5 متر با سربار مواجه خواهید شد و هدیه اصلی در فاصله کمتر از 30 متر در نیمساز سه سنگ سیاه و یا کبود و یا سه درخت مثلثی قرار دارد .  

 

 

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
سئوال مزدک کاربر میهمان :

سلام . یک جوغن مثلث روی سنگی نزدیک قبرستان گبری دیدم . چندتا جوغن و یک شکلی هم شبیه پیه سوز کنارش بود . عکس مثلث رو برای دو تا سایت فرستادم هر کدام بک نظر داشتند ولی هر دو میگفتند مومیایی هست . مطلب نماد دست و به علاوه شما رو خوندم به واقعیت نزدیکتر بود میخام بدونم نظر شما در مورد مثلث متساوی الاضلاع چیه ؟ اگر میشه برام بفرستین ؟

مزدک جان سلام .با تمام احترامی که برای دوستانی که در این مورد فعال هستند بنده قایلم ، باید عرض کنم با این تفسیر و بعضا برخی تفاسیر دیگه موافق نیستم . اطلاعاتی که در برخی سایتها میبینیم با فرهنگ و اعتقادات بومی و منطقه ای ایران متفاوت است . لازم به توضیح نیست زیرا اکثر فعالان و کاوشگران میدانند که علایمی که در منطقه شوش و لرستان موجود است تفاسیر متفاوتی با نمادهای بکار رفته در ساری و شمال کشور دارد . چه برسد به ترکیه و یونان و ....

مزدک جان ، ایران عزیزمان به هیچ وجه مومیایی نداشته  و ندارد و نخواهد داشت . زیرا به طور کلی با اعتقادات و باورهای ایرانی مغایر است . حتی کمبوجیه که پادشاه خیلی بزرگی بود را مومیایی نکردند با اینکه بسیاری از همراهانش این درخواست را داشتند . برخی مناطق به طور طبیعی عملکرد مومیایی دارند مانند معدن نمکی که مرد نمکی از آن بیرون کشیده شد و جسد وی مثل مومیایی ها ماندگار شده بود وگرنه تمامی مومیایی هایی که به ایران منتسب هستند جعلی هستند و بقول معروف کاسه ای زیر نیم کاسه شان است . حال اگر فردی ایرانی در کشوری دیگر مانند مصر مومیایی و همانجا دفن شده باشد تفسیر دیگری است .

درخصوص مثلثی که شما ذکر کردید باید عرض کنم مثلث ، نمادیست که طبقه کاتبان و حاکمان از آن استفاده میکردند و افراد عادی حق استفاده از آن را نداشتند .این نشان به ما میفهماند که فرد مهمی در آن حوالی است و افراد مهم نیز دارای مقبره و هدایای خاص خود هستند . ایرانیان از ابتدا ، بسیار نماد گرا بودند و هنوز نیز هستند . طبق تجربه جایی که نماد مثلث باشد از راس آن به بعد ، متعلق به یک خانواده خاص است و نشانه های بعد از مثلث همگی به یک مقبره ختم میشوند . برداشت نگارنده این است که حدود زمینی را مشخص میکند که پاک و قابل احترام شمرده میشده است و از راس مثلث به بعد قبر مردم عادی وجود ندارد و همگی وابستگان و خویشان مرده اصلی هستند که اصالت خونی و پاکی ( از دید مردم زمان خود ) داشته اند . در هر حال مثلث آغاز راه است و شما باید در راس آن حرکت کنید تا به مکانی برسید که از مکان مثلث قابل رویت باشد و شرایط ورودی مقابر را نیز دارا باشد چونکه به درب ورودی مقبره کمتر از 25 متر فاصله دارید . مثلث نشان آخر نیست و باید نشانه های دیگری نیز بیابید مگر اینکه مثلث متساوی الاضلاع نباشد . در آنصورت تفسیر متفاوتی دارد اگر درون حفره یا اتاق یا مقبره باشد باید دیواره ها را بکاوید زیرا علامت مثلث درون اتاق ، به منزله وجود هدیه در همان اتاق است و اتاق دیگری نیست .

دلیل تفاوت بین تفسیرها هم این است که گاها هدیه ای که بدست آمده نشانه های دیگری داشته که فرد متوجه آن نشده یا بدلایلی از بین رفته و فرد به اشتباه علایم هدایای دیگر را به آن منتسب کرده است . مثلا هدیه ای که با نشان عقرب و مربع وجود داشته کشف شده ولی فرد کاشف میپندارد که با نشان خورشید به آن رسیده در صورتی که هدیه خورشید هنوز مدفون است .فرد برای انتقال تجربه ، گرای خورشید را بجای عقرب میدهد . ( مثال بود و در مثل هم جای مناقشه نیست )

موفق و سربلند باشید 

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
جوغن یا جوغان ( جوقن یا جوقان ) در قبور گبری چیست ؟ آیا نشانه دفینه و گنج است ؟

جوغن در زبان آریاییان به معنی کاسه می باشد . در بعضی متون نیز از جوغان میتوان معنی هاون را برداشت نمود . در هر صورت مفهومی که منتقل میکند فضایی دایره شکل است که پیرامون و اطرافش به وسیله سنگ ، فلز ، سفال و هرچیز دیگری پوشیده باشد . تعبیر کاسه برای کلمه جوغن بسیار مناسب است .در حال حاضر به سنگ نگاره های مثلثی شکل و مربع و مستطیل و ... نیز جوغن اطلاق می شود. چند مکان تاریخی و روستا در کشورمان داریم که نامی برگرفته از جوغن دارند مثلا چغان تپه کردستان ،  تپه چوغان لو در آذربایجان و ....  

اقوام هند و اروپایی بنا بر اعتقاداتشان گورهایی مدور و کوچک میساختند و مردگان خودرا درون آن به دفن میکردند . ( دلایل آن در نسخ استخوانی و نحوه تدفین آریایی تشریح شده ) این قبور حفره مانند ، شباهت زیادی با کاسه و یا هاون داشت به نظر نگارنده علامت جوغن از همان زمان برای نماد قبر مورد استفاده قرار گرفته است . البته مشاهدات باستانشناسان نیز موید هم زمانی آغاز بکار گیری نماد جوغن ، برای شناسایی قبور گبریان ، با این نوع تدفین میباشد . جوغن فقط و فقط نشانه وجود قبر است . به همین دلیل است که در ارتفاعات پایین تر قبرستانهای گبری ، که تعداد بیشتری از مردم که همانا کشاورزان و ...مردم عادی هستند ، وجود دارد و در ارتفاعات بلند تر که اکثر مقبره ها در آن قرار دارد تعداد جوغنها خیلی کمتر می شود .

جوغنها به صورت افقی روی سطح سنگ ، عمودی بر دیواره سنگ و مایل وجود دارند که همگی نشانه وجود قبرند مگر اینکه نماد های دیگری نیز به همراه آن بکار گرفته باشند که این نمادها میتوانند نشانه وجود هدایا باشند .

یکی از مواردی که از این جوغنها استفاده میشده این بوده که درون آن مواد یا روغن خاصی می ریختند و آتش میزدند و در کنار نور و گرمای آن و چه بسا دود حاصل از آن ، به اجرای مراسم های مذهبی خود می پرداختند .

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
ارسالی از کاربر میهمان 

نماد سنگ صندلی در گنج یابی

این نماد سنگ صندلی نیست

به بهانه پاسخ به کاربر عزیز ، در مورد سنگ صندلی که در نواحی غرب و شمال غرب کشور بیشتر دیده میشود ( البته ممکن است هر جایی باشد نسبی بیان شد ) صحبت کنیم .

دوست عزیز این سنگ صندلی نیست هرچند که گفتید روبروی این جایگاه ، دو درخت قدیمی است باز هم میگویم نخیر این صندلی و یا مورد دیگر نیست . اگر برای درختان مشکوکید بدنبال نشانه های دیگر بگردید مثلا در نزدیکی درختان سنگ سیاه یا کبودرنگی نیست که با محل تناسب نداشته باشد و یا نشانه های دیگر ... این سنگ با توجه به عکس ، از نظر بنده باقیمانده معدنی قدیمیست .

سنگ صندلی نشانه دفینه با ارزشی ( شامل سنگهای قیمتی مثل فیروزه یاقوت و اشیا و سکه ) است ولی در صورتی که نشان بودن سنگ ، محرز باشد .

سنگ صندلی باید شرایط ذیل را دارا باشد  .

سنگ صندلی دارای تکیه گاه است یعنی بشود تکیه داد . 

وقتی روی آن میشینید پایتان به زمین میرسد ( اینعکس در ارتفاع بالا قراردارد ) .

جایی هم برای دستها باید داشته باشد در کل چیزی شبیه مبل راحتی ( یک مورد بدون دسته رویت شده که بنده بر این باورم که به دلایلی شکسته شده و یا ...... )

سنگ صندلی دو یا سه نفره هم داریم که مطمینا در زیر سنگ با ساروج ضخیم روبرو خواهید شد در زیر ساروج مکانیست برای پنهان کردن هدایا.

گاهی نشانه های دیگری هم همراه صندلی هست که تعابیر خاص خود را دارند .ولی به طور معمول بدین گونه است ..بنشینید و به روبرو نگاه کنید روبرویتان باید یک درب ورودی به حفره یا غار دست ساز باشد . نشانه های درب ورودی هم مشخص است یا تخته سنگی تقریبا بلند و یا تل کوچک که خاکی متفاوت دارد و گیاهانش ریشه شل و ناتوان تری به نسبت بقیه منطقه دارد . فاصله های سنگ صندلی تا ورودی فاصله قراردادی و یکسان نیست .دو متری سنگ هم وجود داشته بیست متری هم بوده . در نماد صندلی بعد از ورود به غار به اتاقک یا اتاقکهایی خواهید رسید که پیشنهاد میکنم دیواره هایی که به سمت خود مکان صندلی هستند دقت بیشتری بکنید و با تست چکش زدن به دیواره و کف ادامه دهید. در برخی موارد هدایا در اتاق ها قرار دارند . اگر یک دسته کم داشت سمت دسته موجود را بررسی کنید . در هر حال سنگ صندلی نشانه آخر نیست ولی بدون شک ، نشانه آخر را هدف گرفته است . برای توجیه ساختن این نماد ، میتوان این گونه برداشت کرد که مکانی است برای نگاهبانی خدایان و نگهبانان ، از مقبره اصلی .

سنگ صندلی که بر روی یکی از دسته های خود ، یک جوغن دارد به ما مسیر قبر اصلی را می دهد در سمت جوغن ، مقبره ای با هدایاست .لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
نماد دست راست به همراه یک بعلاوه درون کف دست

صد در صد نشانه دفینه است .

البته این نشانه را برای راهنمایی من و شما نگذاشته اند بلکه فلسفه اعتقادی و مذهبی دارد . صلیبی که شما میگویید به نشانه خورشید و مهر و سال نو و نماد میترااست که از زمان آریاییان ( قبل از هخامنشی ) در بین میترایسم ها یا مهرپرستان مرسوم بوده است . علامت دست نیز در اینگونه موارد نشانه عهد و پیمان میان دفینه گذاران است به این ترتیب که دفینه گذاران به این نماد سوگند میخوردند و هم قسم میشدند و میترا خدای باستان را شاهد میگرفتند که خیانتی در امانت سپرده شده به میترا ( یا هدیه و نذر شده به میترا ) نکنند این نماد به همراه بعلاوه در کف دست ، در یونان استفاده بیشتری می شده است ولی با روی کار آمدن دولت سلوکیه ، بعد از هخامنشیان بزرگان و نجیب زادگان دولتی به این صورت دفن می شدند . دست راست با شرایط اینچنینی 15 تا 20 گز به جهت انگشت بزرگتر بدون شک نشان دیگری هست . یعنی حدود 20 متر کمی کمتر یا بیشتر . دنبال تپه ای کوچک به ارتفاع دو سه متر و یا تخته سنگی در مسیر بگردید .

اگر نشانه های دیگری داشت مثل شیار یا جوغن کوچک و یا هر نشان دیگر محاسبه متفاوتی خواهد داشت ولی شرایط این نماد همین گونه که بیان شد میباشد . این عدد هم نسبی است در بعضی موارد ، دفینه برای نماد دست راست ، در 4 متری بوده ولی عمدتا فاصله 20 متر ( تلورانس ) میباشد .

موفق باشید .لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
هخامنش عزیز : با توجه به علایم موجود برروی عکس دو و سه ، محل مورد نظر را علامت گذاری کردم . در بالاتر از این سنگ ( در عکس حذف شده ) کمی فرو رفتگی  هست در فاصله سه متری با یک سنگ مشکی بر روی آن .....

جوغنهای گرد تنها بدون علامت دیگر ، فقط و فقط نشانه قبر هستند ( گاها با استثنا نشانه چاه ) و در معدود کاوشها ، به لوازم معدودی میرسیم .

قابل توجه دوستان : بسیار دیده ام شخص تصویر یک جوغان گرد بر روی سنگ متحرک را برای کمک و مشاوره به برخی سایتها فرستاده و مبلغ 80 و 15 و ....هزار تومن هم حق کارشناسی داده و استاد عزیز هم برایش علامت زده و گفته تا 6 و برخی تا 8 متر اطراف این سنگ قبر مهمی وجود دارد . علامتها هم دور تا دور سنگ را نشان میدهد . حال بررسی کنیم : 

شما اینگونه سنگها را در قبرستان گبری پیدا میکنید پس آنجا ، مکان دفن و قبرستان هست .اگه داخل قبرستان ، هر چند گبری باشد که پراکندگی قبور بالاست و در کنار هم نیستند  به شعاع هشت متر دور خودتون رو هم حفر کنید مسلما چند قبر را کاوش کرده اید .

حال اگر در این محوطه چیز به درد بخوری باشه ( با علم به اینکه گبریان وسایل شخصی را حداقل دفن میکردند ) که میگن دیدی ما درست میگیم ، ما حرفه ای هستیم . حالا اگه فقط استخوان باشه ، میگن یکی از شماها پاک نبوده ...یا دفینه اونجا حرکت کرده چون طلسم داره ( باورتون نمیشه خودم شنیدم ) یا زاویه عکست خوب نبود

عزیز من جوغن روی سنگی که ثابت نیست و علامت دیگه ای هم نداره ، فقط نشونه قبره ، وجود جوغن دلیل مذهبی داره برای دعا و نیایش کاربرد داشته ..قبور هم از روی خاک قابل شناسایی هستند . این جوغنها به هیچوجه نشانه گنج و دفینه نیستند  منطقه را از نظر حساسیت مردمی ، حساس نکنید اول اطمینان از محل کاوش ، بعد حفاری .

جوغنهای گرد فقط نشانگر قبر هستندلینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
قبر فقرا ( خالی از هدایا ) مربوط به دوره پیش از هخامنشی و هخامنشیان 

اگر در حین کاوش به قبری رسیدید که مدور با قطرحدود یک متر یا کمی بیشتر بود و متوفی به صورت جنینی درازکش ( به هر طرفی ، جهت منظم ندارند ) و یا چمباتمه نشسته که دور تادور قبر سنگ چین بود سریع مسیر کاوش را تغییر دهید . زیرا اینگونه قبور متعلق به فقرا و قشر معمولی ( کشاورز و دامدار و ...) میباشد و خالی از هدیه میباشند . تاکنون نه دیده ام و نه شنیده ام که این قبور دارای بار ، هرچند اندک باشد .این قبور فقط کاسه آب و ظرف غذا دارند .

نشانه های آن نیز مشخص است این قبور به خرسنگی معروفند از اسمشان پیداست که تمامی مراحل کار تدفین با سنگهای متوسط و بزرگ که گاها به هشتصد تا یک تن وزن دارند صورت میگیرد . غالبا این قبور به صورت چاله حفر میشده و دورتادور سنگچین میشده و روی آن سنگهای بزرگ قرار دارد .لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
قبور اجداد کوروش

اقوام هندو و اروپایی که از سرمای استپ و شمال سیبری و همچنین جنگها به ستوه آمده بودند دسته دسته از شمال کشور وارد ایران شدند . روی صحبت با یکی ازین قبایل است که از غرب دریای خزر وارد شده و در حوالی ارومیه و شمال کردستان سکونت گزیدند . ایشان در بدو ورود ، اعتقادات مذهبی هند و اروپایی داشتند یعنی مردگان خود را با لباس و وسایل بر بالای کوه میبردند تا توسط پرندگان و حیوانات لاشه خوار ، از گوشت و امحا و احشا خالی شود  و بعد در حیاط و اتاق خانه ها دفن میکردند . چه بسا بسیار هم دیده  شده در سرداب هایی قرار میگرفتند . 

نکته مهم اینجاست : بزرگان و حاکمان هخامنشی ( قبل از تاسیس دولت هخامنشی ) بعد از ورود به ایران روش تدفین خودرا تغییر دادند 

بسیاری قبل از مرگ و برخی نیز بازماندگان آنان ، دستور ساخت تابوتی مناسب دارایی خود میدادند که اکثرا مکعبی سنگی با دربی از سنگ یا چوب هستند و فرد درون تابوت به شکل طاق باز خوابیده و اکثرا یکی از دستانش روی دهانش میباشد و در زیر تابوت و اکثرا زیر باسن وی دربی پنهان است که هدایایی جهت خدایان باستان است . اگر فرد متوفی ، آدم مذهبی مورد تایید مردم می بود هدایا چندبرابر میشود . دلیل آن هم نذر و نذورات مردم برای خدایان است که از اجناس هدایا قابل تشخیص است . زیرا هر کس به اندازه وسعش هدیه داده . مثلا شش عدد کفندوز یا فلان تعداد مهره و فلان تعداد گردنبند . در صورتی که فرد مرده مثلا مرد بوده و زینت آلات زنانه نیز در هدایای وی هست . بعد از دفن هدایا در عمق 3 یا 4 متری تابوت قرار میگرفته که درون تابوت نیز هدایای ارزشمندی است که مربوط به خود متوفی است . درب تابوت که سنگی و یا چوب آغشته به نوعی چربی حیوانی و رنگ و مواد دیکر برای دیر پوسیده شدن بوده را روی تابوت میگذاشتند و روی آنرا با شاخ و برگ درختان پر میکردند . بعد به صورت خشکه چینی 1 تا 2 متر ( حدود دو گز ) سنگی که از کنار رودخانه و دامنه ها جمع آوری میشد را میچیدند . برروی سنگ خشکه چین نیز خاک نرم می ریختند. این نوع تدفین در ارومیه و کردستان و شوش ( غرب کشور ) شایع تر است . اگر در حین کاوش در مناطق مذکور بعد از خاک نرم ، به سنگ چین خشکه چینی ( بدون ساروج ) رسیدید و بعد از حدود دو متر به ذغال و یا خاک کاملا متفاوت از خاک بالای سنگچین رسیدید حتما حتما حتما به تجهیزات کامل و افراد زبده نیاز دارید . توصیه میکنم مراقب امنیت جانی خود و دوستان باشید . احتمال سقوط و ریزش و همچنین مسمومیت گاز کربن و متان بسیار زیاد است .در این دوره هنوز تله کاربردی نشده بود ولی عوامل طبیعی از تله هم بدتر عمل میکنند . این قبور مربوط به پارسهای نخستین هستند و ارزش تاریخی بسیاری دارند .اینان هم دوره های کوروش کبیر هستند. نشانه های بستر زمین نیز با نشانه های معمول گبری متفاوتند . این قبور معمولا در بلندای تپه های بلند قراردارند و در روبرو یا بالای قبر یک لوح سنگی وجود دارد .لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
عکسهای ارسالی از کاربر میهمان ( ناشناس )

آیا این  علایم جوغن و چشم حقیقت بینه ؟ ارزش حفاری داره ؟

 

سوراخهای ناشی از باد و آب

این منافذ به وجود آمده بر روی سنگهای آهکی و نمونه های بالا ، به صورت طبیعی به وجود می آیند و جوعن و یا نشانه های کار بشر نیست . به هیچ وجه با تکیه بر چنین علایمی ( با ویژگی زیر ) اقدام به کاوش نکنید .

ویژگی ها :

اکثرا رو به یک سمت هستند و به صورت عمودی و نیمه عمود هستند . به دلیل جریان باد موسمی و .... عمدتا از یک سمت

داخل این سوراخها که گاه به 60 س م میرسد دارای برجستگی سوزنی و ممتد هستند . ( اگر مشتی آب داخل آن بریزید درون شیارهای ریز سوزنی آن ، مقداری آب باقی می ماند .

معمولا در اواسط تپه های بلند هستند . 

نشانه های دیگری در کنار آن نیست که بتوان با اطمینان از وجود قبور گبری و امثالهم سخن گفت .لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
دفینه ها و گنجهای گبریان

نوع دفینه گذاری گبریان در ادوار مختلف ، متفاوت میباشد . برای مثال دفینه هایی که در دوره آریاییان اولیه بوده با دفینه های اشکانی از منظر نوع دفینه گذاری متفاوتند .

آشنایی با طرز تفکر دفینه گذار و اعتقادات او ، در کاوش کمک شایانی میکند .

گبریان به زندگی مجدد پس از مرگ اعتقاد راسخی داشته اند که در دوره های مختلف به اشکال گوناگونی نمایان شده است . برای مثال : اگر شخصی می مرد همراه او یک کاسه آب و یک ظرف غذا دفن میکردند تا پس از حیات مجدد ، بتواند احتیاجات اولیه را برطرف کند . حال اگر یک فرد نظامی می مرد علاوه بر لوازم فوق ، شمشیر و نیزه و وسایل نظامی گری او را به همراهش دفن میکردند تا پس از حیات ، برای ارباب قبلی خود نظامی گری کند . حال اگر یک سردار میمرد به همراهش دو نگهبان برای حفاظت از جان و مال او دفن میشده چه بسا افرادی که به این دلیل مسموم و کشته شدند . همین آقای سردار در زمان حیات اول خود مجبور بوده به افراد تحت نظرش حقوق بدهد پس همراه او چند خمره که معمولا سه خمره طلاست دفن میشده تا پس از حیات مجدد بتواند به لشکرش حقوق بدهد . در باستان اعتقاد داشتند دیوی به نام نسوش قبض روح میکند ( عزراییل خودمان . در قسمت دفینه مخصوص زرتشتیان به آن می پردازیم ) و دیوی دیگر که روح شیطانی افراد را هدایت میکند پس مقداری از مال را برای پیش کش به این دیوها و الهه ها می گزاشتند .در کل باری را که ما به عنوان دفینه میشناسیم دفینه نیست بلکه توشه آخرت افراد متمول و مهم بوده است . این اموال به تناسب دارایی فرد متغیر است .

حال فرض کنیم یک حاکم میمرد به همراه او یک دوجین افراد هم محکوم به مرگ بودند برای همین مقابر حاکمان معمولا دارای گنجینه خوبیست دلیل آن هم این بوده که حاکم غیر از حقوق و .....چون جنبه معنوی هم داشتند پیش کش بزرگتری را برای خدایان ، همراه میبردند .

تندیسها و علایم نیز همین نکته را یادآوری میکند . از آنجا که اعتقادات بسیار قوی بوده معمولا کسی به گنجینه ای که پیشکش خدایان بوده دست درازی نمیکرده ولی اگر کسی هم به هر دلیلی چنین قصدی داشته ، برای او هم یک سربار قرار میدادند که در صدر اسلام به آن هل کفی یا هل کفا میگفتند و مقصود این بود که آیا این کفایت میکند و دزدان را به این صورت از  گنج اهدایی به خدایان دور میکردند تا مبادا حرمت خدایان نشکند . 

دفینه های دیگری نیز هستند که مربوط به لشکریان در حین لشکرکشی و یا کاروانهای بزرگ در حرکت که احساس خطر میکردند و یا گنجینه های کوچکی که افراد برای امانت به خاک میسپردند تا از مسافرت برگردند و یا برای وارثان بماند می باشد که هر کدام را به صورت جداگانه شرح خواهیم داد .

دفینه های تومولوس ویا تپه نیز مربوط به حاکمان بزرگ و افراد نامدار بوده است

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
| نویسنده : dafinehyaban

در پاسخ به سوال دوست عزیزمان در مورد درخت گز 

درخت گز به طور کلی در مناطق گرمسیر رشد بهتر و دوام و ماندگاری بیشتری دارد . از خانواده میخک هاست . دلیل عمر طولانی آن ( گاهی هزار سال و بیشتر ) ریشه ها و دسترسی ریشه ها به آبهاست . 

شکل ظاهری : همه انواع درخت گز دارای برگهای سوزنی و باریک و به هم فشرده اند . شاخه های این درخت از ارتفاع پایین شروع شده و دست انسان به شاخه های پایین آن به راحتی می رسد و بلند ترین آنها درخت گز شاهی یا شاهنشاهی است که تا پانزده متر هم میرسد .

چند نوع درخت گز در ایران وجود دارد که در شیراز و شمال کشور و خوانسار از انواع آن است . 

برگ درخت گز شور است و معمولا غیر از شتر حیوان دیگری از  آن تغذیه نمیکند .

درخت گز یکی از علایم پر کاربرد در دفینه یابی است دلیل آن هم استقامت و طول عمر آن است .

اگر دو یا سه درخت گز در کنار چشمه ای باشد و در نزدیکی قبرستان یا سکونتگاه قدیمی باشد احتمال قرار گرفتن دفینه در آن منطقه زیاد است .

به طور معمول دفینه های با علامت درخت گز ، یک سربار  در عمق کم دارند .

اگر سه درخت گز با شرایط فوق باشد معمولا نیمساز وسط در عمق کم محل دفینه است و اگر دو درخت گز در روبروی هم با فاصله کمتر از  10 گز یا ده پانزده متر باشد دفینه در فاصله یک متری ( یک گز ) درخت جنوبی( بین دو درخت ) است . درختی که نسبت به دیگری به جنوب نزدیکتر است درخت هدف است این دفینه ها مربوط به اوایل دوره اسلامی است و معمولا عدد ثابتی دارد و تعداد سکه ها به یکصد و سی عدد می رسند . البته مشروط به اینکه نشانه دیگری نباشد.

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
دلیل علاقمندی جویندگان گنج به قبور گبر

قبل از آنکه به بررسی علایم و جوغنها بپردازیم  لازم است در خصوص نحوه تدفین و فرهنگ ایران باستان توضیحاتی بیان شود .

dafinehyabah

با فرض اینکه قبایل آریایی ، قبایلی مهاجر بوده و وارد سرزمین ایران شدند ( در حال حاضر باستان شناسان با کشف اطلاعات جدید ، این مهم را زیر سئوال برده و در مورد آن ، شبهه بوجود آمده است )  بعد از ورود آریاییان به ایران ، قبایل آریایی در این سرزمین پهناور به دنبال مناطق مناسبی جهت ایجاد سکونتگاه می گشتند . بررسی اماکن برجای مانده از ایشان اطلاعات مناسبی به ما می دهد که در یافتن مکان مناسب کاوش به ما کمک میکند .

مهمترین آیتم سکونتگاه ها وجود آب فراوان بوده است . اولین سکونتگاه ها در کنار رودخانه ها و چشمه های پرآب بوده اند .دلیل آن واضح است تامین آب شرب و شستشو و بهداشت و همچنین ساخت اماکن سکونتگاهی . پس اکثر دفینه های ایشان باید در کنار آبها قرار گرفته باشد . رودخانه قدیمی و یا چشمه ها . ( مستثنی هم وجود دارد که به آن ، با ذکر دلیل پرداخته میشود )

دومین آیتم وجود خاک مناسب و زمین مناسب بوده است . مردمانی که در نقطه ای ثابت زندگی میکنند مجبور بودند برای امرار معاش کشاورزی یا دامداری و یا صنعت را پیشه خود کنند . تا زمانی که به شکل عشایری زندگی می کردند زمین آیتم مهمی نبود .پس نکته دوم وجود زمین مناسب ، چه از نظر کشاورزی و چه از نظر دفاعی می باشد که کاوشگران باید مد نظر داشته باشند .

آیتم خورشید نیز بسیار مهم بوده و منطقه مذکور باید نور مناسب خورشید را دارا باشد .

موارد دیگری نیز مد نظر بوده ولی دو آیتم اول ، مهمترین علامت برای کشف مناطق باستانی هستند . حال ، موارد مذکور شامل منطقه ای بود آیا وجود دفینه یحتمل است ؟ به هیچ وجه کافی نبوده و باید نشانه های دیگری نیز باشد .

تمامی سکونتگاه ها دارای قبرستان هستند و معمولا قبرستان بین پانصد تا هفتصد گز ( معادل ششصد تا نهصد متر حدودا ) از آخرین خانه فاصله دارد . قبور ایشان با علایمی مانند جوغن و حکاکی روی سنگ ، صرفا به دلیل اجرای مراسم مذهبی ، آراسته میشده . پس باید قبرستان دارای علایم نیز باشد .

بسیاری از این علامتها فقط نشانگر وجود قبرند و تعبیر دیگری ندارند . ( به آنها در قسمت نشانه های گنج می پردازیم ) . 

باور پیشینیان اینگونه بوده که مردگان در سرزمین مردگان مجددا زنده میشوند و ادامه حیات می دهند و به همین دلیل تمامی قبور گبر ، چه فقیر چه سردار و  چه حاکم ، حداقل یک ظرف آب و یک ظرف غذا همراهشان دفن میکردند . برای مثال اگر شخصی نظامی بوده و میمرده به همراهش یه ظرف آب برای رفع تشنگی و یک ظرف غذا برای رفع گرسنگی و شمشیر و سلاحش را برای ادامه زندگی و نظامی گری او قرار می دادند . اعتقاد داشتند که هر شخص در آن دنیا نیز به  مانند همین دنیا زندگی میکند ولی زندگی جاوید خواهد داشت . به همین دلیل است که قبور حاکمان دارای بار  و سربار و دفینه است چون به اعتقاد ایشان ، بعد از زنده شدن او دوباره حاکم است و باید حقوق نوکران و نگهبانانش را بدهد . بسیار دیده شده که بسیاری از نزدیکان او را نیز به روشهای مختلف میکشتند و همراه او دفن میکردند که وقتی حیات مجدد یافت نوکرانش او را تروخشک کنند .

معمولا در هر قبرستان فقط یک یا دو قبر حاکم یا کاتب و آدم مهم وجود دارد پس بیخود قبور را باز نکنید و پس از اطمینان کامل کاوش کنید . کوزه های سفالی که برای آب و غذا همراه گبریان است به هیچ وجه ارزش مادی ندارد و کسی از شما نمیخرد .

برخی از مقابر حاکمان بزرگ نیز دارای تله های فیزیکی یا شیمیایی هستند دلیل آن هم وجود راهزنان و دزدان مقبره از باستان به بعد بوده برای حفاظت اموال حاکم  . برای هر حفاری ابتدا امنیت خود را تامین کنید . بسیاری از تله ها به مرور زمان از کار افتاده ولی تله شیمیایی طبیعی به وجود آمده که بسیار بسیار خطرناک است . ( در قسمت حفار خوب و تله ها به آن پرداخته میشود ).

با این حساب دلیل علاقمندی قبور گبری ، روشن شد زیرا تمام قبور گبریان ، حداقل دو خمره یا کوزه خالی دارد و این ذهنیت را ایجاد میکند که ، شاید در یکی از این خمره ها سکه یا اشیا قیمتی باشد . به همین دلیل قبور ایشان همیشه در معرض نابودی و نبش قبر بوده و هست که اکیدا توصیه می شود این کار صورت نگیرد .

خدا وکیلی از بین هر هزار قبر گبری ، یکی دارای هدایه است و آن یکی هم سالیان پیش به یغما رفته و اکنون خالی از هدایاست . به تبلیغات گسترده برخی از دوستان گوش نکنید زیرا اهداف ایشان فقط و فقط تحریک شما و خرید دستگاه گنجیاب توسط شماست .

 

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
سوال کاربر میهمان :

سلام ... سه تا جوغن در کنار هم و در یک ردیف هستند این جوغنها توی کمرکش کوه هست . هواکش هم داره ولی چربی و سیاهی نداره . لطفا راهنمایی کنید .

dafinehyaban

و این هم یک تعداد جوغن نیم دایره 

dafinehyaban

اگر مورد شما دارای اهمیت ویژه نبود اصلا پاسخی داده نمی شد . دوست عزیز بارها خواهش کردم ، اول از سنگ نگاره یا نماد بودن آن اطمینان حاصل کنید بعد اقدام به ارسال تصاویر کنید . ضمنا در خصوص تصاویر هم خواهش شده که ، چهار طرف نماد در عکسهای جداگانه تشریح شود . ولی باز هم .....

مورد اول شما جوغن نیست در مطالب پیشین عرض کردم برای نمادها و جوغنها ، از  سنگهایی استفاده می شد که فرسایش ، کمترین تاثیر را روی آن بگذارد . عکس اول شما حاوی سنگهایی است که ترد و شکننده است و اگر هفته بعد به آنجا بروید خواهید دید که بخشی دیگر از آن خرد شده و فرو ریخته است . در مورد جوغنهایی که علامت زدید نیز باید عرض کنم اینها جوغن نیستند و هواکش آن هم هواکش نیست . این سوراخها که بسیار شبیه جوغن هستند توسط باران و باد تشکیل می شوند .ولی در خصوص دیگر عکسها :

dafinehyaban

این نوع سنگ نگاره یا جوغن ها به هفت خلیفه مشهورند و معمولا دارای هدیه هستند .

در اطراف این سنگ ، حداقل پنج قبر خواهید یافت که همگی منسوب به یک خانواده هستند و در اثر اتفاق ( بیماری ؛ جنگ ؛ مسافرت ) از دنیا رفته اند . مهم ترین این قبور ، که با مستطیل ضربدر دار مشخص کرده ام می باشد . درست در سمت مقابل همین صخره ، جایی که با دو فلش کوتاه علامتگذاری شده نیز قبر مهمی است . سه جوغن کوچک و نشست زمین در این نقطه ، گواهی بر این مدعاست . شما برای رسیدن به هدف منطقه مستطیل را کمتر از یک متر کاوش کنید بدون شک به سنگ چین خشکه چین خواهید رسید . نماد دنیای مردگان و جوغن بزرگ افقی ، موید وجود مزار شخصی است که دارای اهمیت بوده است .

 

 

 

 

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
ارسال شده توسط کیارش 125 

سلام . یه غار پیدا کردم تو ارتفاع قرارداره . طولش کمتر از سه متره . دهنه ورودی 130 سانت در 90 سانته . انتهاش یک ساروج ( یا سنگ خاص ) سفید رنگ هست که دو تا جوغن روی آن و سه نیم دایره در کف سنگ و غار داره . نظر تون در موردش چیه ؟ 

dafinehyaban        

آن ساروجی که گفتید در انتها قرار دارد ساروج نیست بلکه قطعه سنگی آهکی است .  این غار ها در اثر ریزش صخره های بزرگ و روی هم قرار گرفتن آن پدید آمده است و به مرور زمان منافذ و سوراخهای آن ، توسط خاک و گل شسته شده توسط باران پر شده و به شکل غار در می آیند . 

این غارها طول کمی دارتد و کاملا مشخص می باشد که ساخته دست بشر نیست زیرا سنگها و ورودی های آنان نا همگون است .

بدون شک درب آن نیز باز بوده و براحتی قابل دستیابی و صعود ( به دلیل ریزش یکنواخت و شیب دار سنگها ) هستند .

کف و دیواره و سقف آن ، صخره غیر قابل نفوذ بوده و شکافهای بین صخره ها (  که توجه شما را به خود جلب کرده ) نیز خالی از هر گونه باری است . 

در هر صورت این مکانها دارای بار نیستند زیرا کاربردی مذهبی دارند و از آنجا که نمادهای رایج عبادتگاه را هم ندارد نشان می دهد که محل اجرای آیین مذهبی خانواده ای بوده و عمومیت نداشته است . 

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
تفسیر و رمز گشایی نماد انسان بالدار 

سوال از کاربر میهمان ایرانی

.....جوغن آدم بالدار هست که داره به سمت راستش نگاه میکنه . یک جوغن به قطر 12 سانت و عمق 7 سانت جلوی صورتش هست . به من گفتند که نشونه دفینه س .  ولی  جایی را که گفتند هیچی نبود . نظر شما چیه ؟

dafinehyaban

سنگ نگاره های انسان نما

dafinehyaban

سنگ نگاره انسان بالدار

دوست عزیز : نماد یا سنگ نگاره انسان بالدار ( جوغن انسان بالدار نداریم سوراخهای کاسه ای شکل را جوغن می گویند ) به معنی وجود گنج و زیر خاکی نیست . شخصی که فرمودید آدرس اشتباه به شما داده هم به این موضوع کاملا واقف است فقط به این دلیل که زمان توضیح دادن را نداشته ، بنا بر اولویت حدس و گمان آدرس داده است .

در حال حاضر به آن خواهیم پرداخت تا شبهه از میان برود .

نماد های بالدار ، اعم از اسب بالدار و گاو بالدار و انسان بالدار و شیر بالدار و ..... همگی یک مفهوم را منتقل می کنند . در باستان و در اکثر کشورهای باستانی ، یک نگرشی خاص ، برای دنیای مردگان وجود داشته است که امروزه با رمز گشایی آن ، دچار حیرت میشویم .

در هر منطقه ای یک نماد بالدار وجود دارد که بنا بر اعتقادات مذهبی ، محافظ و نگهبان منطقه بوده است تا اهریمن و ارواح شیطانی را از مردم زحمت کش و ساده ، دور کند . حال این افراد که بودند ؟ 

افرادی که دارای روحی بزرگ و همچنین ، جنگاوری دلیر بودند و عوام نیز آنان را به چشم یک منجی شهر و مایه برکت شهر میدیدند با نام فره وش ( با فتحه روی  همه حروف ، مانند فروهر ) شناخته میشدند و به عقیده پیشینیان ما ، ایشان پس از مرگ در زمین می مانند و از مردم در مقابل اهریمن و دشمن ، محافظت می کند .

در گذشته اعتقاد بر این بود که روح افراد پس از مرگ ، سه روز بر بالای قبر یا محل دفن ، پرواز میکند و بعد به سوی آسمان می رود ولی افرادی که دارای روح فره وشی بودند  مایه  برکت و همچنین محافظت افراد در برابر ارواح  شیطانی و اهریمن می شدند  .

فره وشی حداقل دارای دو بال و برخی  که دارای اعتبار بیشتری بودند چهار بال دارند .

این نماد در کنار مقبره یا قبر همان فرد حکاکی می شده است . پس با این توضیحات در می یابیم که نماد یا علامت گنج نیست .

ولی نکته مهم اینجاست که :

 در حال حاضر ، بسیاری از افراد حاضرند تمام اموال خود را بدهند تا در کنار افراد و یا اماکن بزرگ مذهبی دفن شوند  در باستان نیز همین گونه بوده است  شخص وصیت می کند که در کربلا و یا در مشهد در کنار بزرگان دفن شود تا از برکت وجود ایشان بهره مند شود و کمی از بار معصیت وی کاسته شود . 

در گذشته نیز بدین گونه بوده است و اعتقاد چنین بوده که وقتی رودخانه مواد مذاب برای قیامت ، به حرکت در می آید این مناطق را نمی سوزاند و ایشان به برکت وجود فره وشی ، سوار بر رودخانه به سوی آسمان می روند . این نماد به ما می گوید در اینجا فره وشی آرمیده و با وجود فره وشی ، آن مکان به کوه یا تپه ای مقدس تبدیل شده 

که  در دل خود مقابر و افراد مهم چه از نظر مذهب و چه نظامی ، دارد . جهت نگاه فره وشی به سمت شهر یا روستای باستانی است و به ما سمت خاصی را نمی دهد .

با کمی دقت در این مناطق ، بدون شک با هدایای بسیاری روبرو خواهید شد . مخصوصا مقبره خود فره وشی ، دارای هدایا و نذورات مردمی است . برای یافتن مقبره فره وشی ( شما مخصوصا میهمان ایرانی ) لازم نیست خیلی کاوش کنید زیرا نماد انسان بالدار ، در کمتر از پنج متری نماد و به طوریکه اگر جلوی مقبره بایستید اول  نماد در نگاهتان است و در همان جهت در فاصله  ای  دورتر شهر را خواهید دید  . جوغن حک شده نشان از برقراری مراسم مذهبی در آنجا است . سه گام بلند از زیر پای نماد به سمت روبروی جوغن ، در عمق یک تا دو متری دربی نمایان خوا هد شد . 

از آنجا که منطقه مذکور تپه ای مذهبی است لازم به ذکر است که وجب به وجب منطقه دارای ارزش تاریخی است پس علائم و نمادها را تخریب نکنید . اگر کمی با حوصله بگردید بدون شک با نمادهای حیوانی نیز روبرو خواهید شد که هر یک ، هدفی به شمار می آید . در خصوص دستگاه هم ، نخیر آن منطقه به درد دستگاه زدن نمی خورد و بدون شک ،  درب آن رو به مشرق و اشعه های خورشید ( ابتدای صبح )  تا سه متر از تونل ورودی را روشن خواهد کرد .

سربلند باشید . 

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
این جوغها کجا رو به ما نشون میده ؟

تشخیص جوغن

در پاسخ به ( ناشناس ) باید عرض کنم این نشانه ها کاملا طبیعی و توسط آب و باد ساخته شده اند .

شاید کمی باور آن سخت باشد ولی از ویژگی این علایم : همه آنها رو به یک جهت هستند و قطر برخی از آنان تا 60 س می رسد .داخل این سوراخها به صورت سوزنی و برجستگی ریز ( کمتر از یک میلیمتر ) دارند . این علامتهاجوغن نیستند.

 لینک ثابت

موضوع : نشانه های گنج و دفینه / شناخت علایم و کارشناسی جوغنها
صفحات سایت :
1